پیشگیری و درمان پوكی استخوان

پوکی استخوان یا استئوپروز Osteoporosis به معنی کم شدن تراکم استخوان است که بدنبال آن قدرت استخوان کم شده و شکننده میشود و شکننده شدن استخوان موجب میشود احتمال بروز شکستگی در آن بیشتر شود. پوکی استخوان معمولاٌ بتدریج پیشرفت میکند و هیچ علامتی از خود بروز نمیدهد تا وقتی که شکستگی بوجود میاید.

 پیشگیری از پوكی استخوان

كلسیم برای عملكرد مناسب قلب، عضلات، اعصاب و انعقاد خون لازم است. مقدار ناكافی كلسیم سبب پوكی استخوانمی‌شود اما تنها از نیمی زنان و دختران جوان روزانه مقدار كافی كلسیم برای سلامت استخوان‌ها مصرف می‌كنند.

ویتامین «د» برای جذب كلسیم در بدن ضروری است. بدون مقادیر كافی ویتامین «د»، بدن قادر به جذب كلسیم از مواد غذایی نیست و كلسیم مورد نیاز خود را از استخوان‌ها برداشت خواهد كرد. ویتامین «د» از دو منبع تامین می‌شود؛ تابش نور مستقیم آفتاب به پوست و رژیم غذایی. ویتامین «د» در شیر غنی شده، زرده تخم مرغ، ماهی آب‌های شور و جگر نیز وجود دارد.

درمان پوکی استخوان

براي درمان پوكي استخوان قدم اول مصرف كلسيم و ويتامين D به ميزان كافي است. مصرف شير و لبنيات و غذاهايي مثل تخم‌ مرغ و گوشت و حضور در آفتاب در سنين جواني تا ميانسالي مي‌تواند نيازهاي روزانه به اين دو ماده مغذي را كفاف دهد، ولي در سنين بالاتر به استفاده روزافزون از مكمل‌هاي ويتامين و كلسيم نياز خواهد بود.

منبع:خبر.سلامت

تماس