پیشگیری و درمان پوکی استخوان

پوکی استخوان یا استئوپروز Osteoporosis به معنی کم شدن تراکم استخوان است که بدنبال آن قدرت استخوان کم شده و شکننده میشود و شکننده شدن استخوان موجب میشود احتمال بروز شکستگی در آن بیشتر شود. پوکی استخوان معمولاٌ بتدریج پیشرفت میکند و هیچ علامتی از خود بروز نمیدهد تا وقتی که شکستگی بوجود میاید.

ورزش درمانی و پوکی استخوان

بر اساس مرحلۀ بیماری، اهداف تمرین درمانی در بیماران و افرادی که در معرض خطر پوکی استخوان هستند متفاوت است.

یگ گروه، افرادی که دارای استئوپنی هستند یعنی افرادی که ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش تراکم بافت استخوانی دارند، آنهایی که در معرض خطر پوکی استخوان هستند  خانمها قبل از سن یائسگی در این گروه قرار می گیرند. تمرینات پر برخورد مانند لی لی کردن و جست و خیز کردن، بیشترین پتانسیل را برای بهبود تودۀ استخوانی دارند.

تمرینات تقویتی به خصوص اگر با شدت بالا انجام شود و قدرت عضلات را افزایش دهد می تواند باعث افزایش بهبود تراکم تودۀ استخوانی شود. توجه داشته باشید که تمرینات پر برخورد برای افرادی مناسب است که به صورت منظم ورزش می کنند و بدن آنها آمادگی لازم را دارد. افرادی قبلاً ورزش های منظم داشته اند ولی در حال حاضر تمرینات را ترک کرده اند ، باید تمرینات را با شدت کمتر آغاز کنند.

تمام تمرینات باید متناسب با وضعیت فرد باشند و از سطح کم شروع شوند. در ادامه به منظور اثر گذاری بهتر نیاز است که از نظر مقدار و شدت پیشرفت کنند.

پیاده روی در پیشگیری از پوکی استخوان

 اگر قادر به انجام انواع ورزشها نیستند، پیاده روی بهترین جایگزین برای ورزشهای مختلف به خصوص جلوگیری از پوکی استخوان و زمین خوردن خواهد بود. حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید. در صورت امکان به تدریج آن را به راه رفتن سریع تبدیل کنید.

این ورزش در بهبود گردش خون قلب و تقویت عضلات پا کمک می کند. یک زمان مناسب برای پیاده روی انتخاب کنید ( زمانی که تازه غذا خورده اید و یا وقتی هوا خیلی گرم یا خیلی آلوده است ورزش نکنید ). لباس و کفش مناسب و راحت انتخاب کنید .

در ابتدا از زمان کم حدود ۵ دقیقه پیاده روی شروع کرده  و به تدریج زمان و سرعت قدم زدن را افزایش دهید . توجه داشته باشید که راه رفتن سریع موجب نفس زدن کوتاه کوتاه می شود، اگر شما بیماری قلبی یا ریوی و … دارید باید در مورد سطح فعالیتها با پزشک خود مشورت کنید.

منبع:دکتر فروغ.کلینیک فروغ.دکتر دقاق زاده

تماس