پی آر پی در درمان آرتروز زانو

 پی آر پی   به معنی حجمی از پلاسما است که غلظت پلاکت آن بالاتر از پلاسما است.محلول نامبرده حاوی پلاسما و پلا کت است. پلاکت ها به علاوه دارای فاکتوری هستند  که خواص ضددرد دارد.پلاکتها با اضافه شدن کلسیم فعال می شوند و نتیجه آن تشکیل ژل پلاکتی است که منجر به آزادسازی فاکتورهای رشد میگردد .تزریق پلاکت در مفصل از  چند نظر موثر است: تحریک ساخته شدن غضروف مفصلی, کند کردن فرایند متابولیسم, کاهش هیپرپلازی غشای سینوویال و تنظیم سطح موادی که در رشد سلولی دخالت دارند.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یاPlatlet Rich Plasma(پی آر پی )یک روش ساده,ارزان و کم تهاجم است که فاکتورهای رشد تغلیظ شده را جهت تزریق در مفصل فراهم می کند .  پلاسمای غنی از پلاکت علاوه بر پلاکت حاوی پلاسماست که دارای فیبرین وسایر فاکتورهایی می باشد که در ترمیم موثر هستند . همچنین فیبرین به عنوان شبکه ای جهت تمایز سلولهای بنیادی  و چسب بیولوژیک نیز کاربرد دارد.

اولین بار پی آر پی  در سال 1987 توسط Ferrari et al در جراحی قلب به عنوان منبع پلاکت در جلوگیری از خونریزی استفاده شد.در سال 1990 اولین بار در درمانهای بیماریهای عضلانی و اسکلتی مرتبط با طب فیزیکی و توانبخشی (تاندونیت و تاندینوزیس) به کار رفت. پی ار پی  در درمان التهاب  مزمن تاندونی,آرنج تنیس بازان,التهاب مزمن تاندون شانه ,التهاب تاندون زانو, پارگی حاد تاندون آشیل,پارگی عضلات پشت ران,استئوکندریت دیسکانت, ترمیم مینیسک , ترمیم عصب , ترمیم تاندون پا, ترمیم رباط صلیبی قدامی ACL  در زانو , پلانتار فاشئیت (خار پاشنه), ترمیم استخوان , ترمیم ضایعات غضروف مفصلی و درمان آرتروز زانو کاربرد دارد.

درد زانو به علت آرتروز زانو یافته بسیار شایعی در کلینیک های ارتوپدی است. بسیاری از بیماران با استراحت و یا مصرف داروهای ضد التهاب از این درد رهایی می یابند. گاهی اوقات یک تزریق کورتون می تواند در تسکین زانو درد کمک کند، اما این داروها برای همه بی خطر نیستند و دارای عوارض جانبی بالقوه ای می باشند. اگر این نوع درمان های محافظه کارانه جواب نمی دهند و  درد شما همچنان ادامه دارد، پی آر پی زانو PRP (درمان با پلاسمای غنی از پلاکت) ممکن است گزینه درمانی موثر برای شما باشد.

لازم به ذکر است که پی آر پی در موارد دیگر نیز کاربرد دارد. نظیر پی آر پی موی سر که به منظور پر کردن موها انجام می شود.

فواید درمان آرتروز زانو با استفاده از PRP درمانی:

1.علاوه بر تسکین درد سبب شروع روند درمانی زانو می گردد.

2. بجای داروی شیمیایی از فراورده های بدن خود بیمار برای پی آر پی زانو استفاده میشود لذا اثرات مضر درمان با داروهای شیمیایی در این روش وجود ندارد.

3. با توجه  به اینکه ماده اصلی پی آر پی در زانو مربوط به بدن بیمار است عارضه یا واکنشی در تزریق آن وجود ندارد.

4. در روش تهیه آن نیازی به مراحل زمان بر کشت سلولی مورد نیاز در درمان با سلول بنیادین وجود ندارد . هزینه پی آر پی  نسبت به سایر روش های درمانی کمتر می باشد .

 منبع: وبلاگ دکتر شجاعی، وبلاگ دکتر دقاق زاده، وبلاگ دکتر رییسی و دکتر احدی

تماس