چرا ورزش برای مبتلایان به آرتروز مهم است؟

در افراد مبتلا به آرتروز ورزش کردن بسیار مهم است. ورزش باعث افزایش قدرت و انعطاف پذیری و کاهش درد مفاصل می شود و به فرد کمک می کند با خستگی و کوفتکی ناشی از آرتروز مغابله کند.

چنانچه قصد دارید تمرینات ورزشی مناسب جهت درمان آرتروز را شروع کنید باید نکاتی را رعایت نمایید، مثلا اینکه محدودیت های خود را در انجام حرکات ورزشی مورد توجه قرار دهید و سطح تمرینات ورزشی را متناسب با شرایط خود قرار دهید تا نتیجه بهتری از تمرینات بگیرید.در افراد مبتلا به آرتروز ورزش کردن بسیار مهم است. ورزش باعث افزایش قدرت و انعطاف پذیری و کاهش درد مفاصل می شود و به فرد کمک می کند با خستگی و کوفتکی ناشی از آرتروز مغابله کند.البته زمانیکه مفاصل به اصطلاح عامیانه چوب شده اند و دردناک هستند و باعث از کار افتادگی شما شده اند، پیاده روی و یا شنا کردن ممکن است موجب انقباض غیرارادی ماهیچه ها شود.

برای کاهش علائم آرتریت روماتوئید لازم نیست که همانند یک دونده دو ماروتن یا شناگر حرفه ای المپیک ورزش کنید! حتی یک تمرین ورزشی آهسته و نرم نیز می تواند درد شما را کاهش داده و وزنتان را در حالت ایده آل نگه دارد. دقیقا در زمانیکه بخاطر تورم مفاصل تحرک بدنی شما محدود شده است، ورزش شما را به تحرک وادار می کند. اگر هنوز قانع نشده اید ادامه مطلب را بخوانید:

چرا ورزش مهم و حیاتی است؟

ورزش به حفظ سلامتی و تناسب اندام بدن کمک می کند بدون اینکه به مفاصل شما آسیب برساند. در کنار درمان دارویی ورزش فواید زیر را به دنبال دارد:

-تقویت عضلات اطراف مفاصل
-حفظ استحکام استخوان ها
-کسب قدرت و انرژی بیشتر در طول روز
-کمک به حفظ وزن متعادل
-افزایش روحیه مثبت در فرد

ممکن است فکر کنید که ورزش کردن درد و خشکی مفاصل ناشی از آرتروز را افزایش می دهد، درحالیکه این تصوری اشتباه است. در واقع بی تحرکی و ورزش نکردن باعث درد و خشکی مفاصل می شود. به دلیل اینکه ماهیچه ها و بافت اطراف آنها نقش حمایت استخوان ها را بر عهده دارند و ورزش باعث افزایش قدرت عضلات می شود. ورزش نکردن قدرت عضلات پشتیبان را کاهش داده و فشار وارد بر مفاصل را افزایش می دهد.

مشورت با پزشک معالج

با پزشک معالج خود در مورد اینکه چگونه ورزش کردن می تواند با برنامه درمان دارویی شما همراه شود مشورت کنید. از پزشک بپرسید با توجه به نوع بیماری و مفاصل درگیر، چه ورزشی برای شما بهتر است؟ پزشک با توجه به شرایط شما مناسب ترین تمرینات با کمترین اثر برتشدید درد مفاصل را پیشنهاد خواهد کرد.

ورزش های آرتروز

پزشک و یا درمانگر فیزیوتراپ ورزش هایی را به شما پیشنهاد می کنند که با توجه به شرایطتتان بهترین نتیجه را خواهند داد. این ورزش ها می توانند یکی از گروه های زیر باشند:

تمرینات دامنه حرکتی

این تمرینات خشکی را از بین می برد و توانایی فرد را برای حرکت مفاصل از طریق دامنه کاملی از حرکت افزایش می دهد. تمرینات دامنه حرکتی شامل حرکت مفاصل از طریق محدوده طبیعی حرکت آنها می باشد. مثلا بالا بردن بازوها بالای سر و یا گردش شانه به عقب و جلو. این تمرینات می تواند هر روز و یا حداقل یک روز در میان انجام شود.

تماس