چگونگی ایجاد ساییدگی زانو

جلوگیری از ساییدگی زانو

اگر مجبور باشيد از پله‌ استفاده كنيد بايد به چند نكته توجه داشته باشيد. دقت كنيد آيا پله‌ها استاندارد هستند يعني ارتفاع پله‌ها 20 تا 30 سانتي‌متر است يا نه؟ اگر ارتفاع پله‌ها از حالت استاندارد بيشتر باشد ضرر بيشتري به شما در هنگام بالا و پايين رفتن، خصوصا پايين آمدن از پله‌ها وارد مي‌كند. اگر تعداد پله‌ها زياد باشد نيز ضرر زيادي به مفصل زانو خواهد رسيد. فكرش را بكنيد سنتان از 40 گذشته باشد و خداي نكرده در معرض پوكي استخوان باشيد ممكن است چقدر دچار زحمت شويد.

مثلا اگر كسي در طبقه چهارم خانه‌اي زندگي مي‌كند، مجبور است روزانه حدود 100 پله را بالا و پايين برود حتي اگر پله‌ها استاندارد باشند، توصيه مي‌شود پله‌ها را يكي‌يكي بالا برود.يعني پاي راست روي پله دوم و سپس پاي چپ روي پله دوم و به همين ترتيب پله‌ها را بالا برود تا طبقه دوم كه هنوز خستگي عضلاني به شما فشار نياورده است، مي‌توانيد به همين روال پله‌ها را بالا برويد.

اگر شما تندتند پله‌ها را بالا برويد در واقع ناخواسته باعث سايش زانو به سطح مفصلي زيرين آن خواهيد شد و سطح مفصلي را تخريب مي‌كنيد. براي همين بايد در پاگرد استراحت كنيد و دوباره پله‌ها را يكي‌يكي بالا برويد. اگر شما به مشكل قلبي دچاريد بهتر است در هر پاگرد، يعني بعد از بالا رفتن از هفت تا هشت پله، استراحت كوتاهي داشته باشيد.

اگر هم به مشكلات و دردهاي كمري و زانودرد مبتلا هستيد، بهتر است در نبودن آسانسور و اگر مجبوريد از پله‌ها استفاده كنيد، آنها را از پله بالا برويد يعني به ديوار تكيه داده و به همين شيوه يكي‌يكي پله‌ها را بالا برويد. اين حالت بايد خصوصا در موقع پايين آمدن از پله‌ها رعايت شود. شما بايد به ديوار تكيه كرده ابتدا يك پا و سپس پاي ديگر را روي پله پايين‌تر قرار دهيد.

اين مساله مهم را بايد در هنگام پايين آمدن از سطح شيب‌دار نيز مدنظر قرار بدهيد. كساني كه در مناطق كوهستاني زندگي مي‌كنند و خانه‌هايشان در سطح شيب‌دار تندي واقع است، بايد در هنگام پايين آمدن، همانند اسكي‌بازان عمل كرده و به حالت زيگزاك يا مارپيچي و عمود بر سطح شيب‌دار پايين بيايند تا كمترين فشار به زانوها وارد شود.

مبادا به حالت مستقيم و پياده‌روي عادي پايين بياييد چون بيشترين فشار را وارد كرده و به كشكك زانو آسيب مي‌زنيد. اين نكات را با تاكيد بيشتري به خانم‌ها يا آقاياني توصيه مي‌كنم كه بار دستشان است و خريد كرده‌اند و اين فشار مضاعف را به زانوها مي‌آورند. اگر كشكك زانو آسيب ببيند، درد شديد و آب آوردن زانو در انتظارتان است. با رعايت‌ نكردن اين نكات به مرور زمان آسيب جبران‌ناپذيري به سلامت خود وارد مي‌كنيد

منبع:دکتر شجاعی

تماس