۴ دلیل برای جایگزینی دندان ها

۱) به محض اینکه دندانی را از دست بدهیم یا حتی تاج آن از بین برود، دندان های مجاور این دندان و مقابل آن شروع به حرکت به طرف این دندان ها کرده و فضا را کم می کنند. پس هر چه زودتر دندان از دست رفته باید جایگزین شود و اقدام به کاشت دندان کرد تا هم ردیف دندان ها به هم نخورد و هم اکلوژن و رابطه فکین همان طور که هست باقی بماند. گاهی این حرکت و مهاجرت دندانی به خصوص مهاجرت دندان های مقابل به قدری زیاد است که اگر زمان زیادی از، ازدست دادن دندان بگذرد برای جایگزینی آن مجبور خواهیم شد که دندان مقابل یا مجاور را نیز ترمیم کنیم.

۲) عمل جویدن که شروع عمل هضم و جذب مواد غذایی است، با از دست دادن دندان ها دچار اختلال می شود و فرد بی دندان دچار سوءهاضمه شده و مواد غذایی لازم به بدنش برسد نمی رسد.
۳) از نظر زیبایی و ظاهر انسان ها، که با از دست دادن بعضی از دندان ها مانند دندان های قدامی و شاید در بعضی از افراد دندان های خلفی در زمان خندیدن و صحبت کردن فضای بی دندانی مشاهده می شود و باعث خجالت شخص می شود، پس یا نمی خندند یا دستشان را جلوی دهانشان گرفته و می خندند.
۴) تلفظ خیلی از حروف توسط دندان ها ادا می شود و با از دست دادن دندان ها تلفظ نامفهوم یا نادرست انجام می شود. با این دلایل دندان های از دست رفته باید خیلی زود جایگزین شود تا اعمال جویدن، اکلوژن، صحبت کردن و زیبایی دچار خدشه نشود.

ایمپلنت

ایمپلنت نگهدارنده دست دندان مصنوعی نوعی از اوردنچر (over denture) است که عامل ثابت و گیر دست دندان به فک بیمار، ایمپلنت های کاشته شده در فک می‌باشند.
این ایمپلنت ها موقعی بکار می‌آیند که استخوان فک بیمار تحلیل رفته وگیر دست دندان بقدری کم است که مانع غذا خوردن وحتی صحبت کردن شخص می‌گردد.
البته این تحلیل لثه نبایستی در حدی باشد که استخوان کافی جهت جایگذاری ایمپلنت دندان موجود نباشد.
ایمپلنت نگهدارنده دست دادن غالباً جهت فک پایین در نظر گرفته می‌شوند چرا که دست دندان فک پایین بیماران لق است و مزاحمت ایجاد می‌کند و این اتفاق برای فک بالا به ندرت پیش می‌آید هرچند این روش درمان جهت هر دو فک امکان پذیر است.
این نوع درمان به بیمارانی توصیه می‌شود که اولاً تحلیل استخوانشان مانع ثبات دندانهای مصنوعیشان است و دوماً از لحاظ هزینه توانایی پرداخت هزینه درمان پروتز دندان  ثابت متکی به ایمپلنت را ندارند ( این درمان نیاز به تعداد بیشتری 8-6 ایمپلنت برای هر فک دارد).

دو روش برای ایجاد گیر توسّط ایمپلنت برای دندان مصنوعی وجود دارد : بال اتچمنت و بار انچمنت انجام جراحی جهت دو روش یکسان است آنچه تفاوت می‌کند نحوه سوار شدن دست دندان رو امپلنتهاست برای هر دو روش حداقل تعداد ایمپلنتهای مورد نیاز 2 عدد می‌باشد.

woman teeth

چگونه دندان مصنوعی ساخته می شود؟

فرایند ساخت پروتز حدود سه تا شش هفته و برای چند جلسه دندانپزشکی طول می کشد. از زمانی که دندانپزشک و یا

متخصص پروتز شما ( دندانپزشک متخصص در ترميم و جایگزینی دندان ) تعيين می کند چه نوع برای شما بهتر است٬
:مراحل زیر به طور کلی طی می شوند
1.یک سری اندازه گيری ها از فک و نحوه ارتباط فک ها با همدیگر و فضای بين آنها انجام می شود .
2.ایجاد مدل٬ قالب مومی و یا الگوهای پلاستيکی از شکل دقيق و موقعيت دست دندان مصنوعی ساخته می شود. .
فرد این قالب را چندین بار امتحان کرده و پروتز از نظر رنگ٬ شکل وتطابق٬ قبل از قالبگيری پروتز نهایی بررسی می
.شود
3.پروتز نهایی قالبگيری و جایگذاری می شود .
4.تنظيمات و تصحيحات در صورت لزوم انجام می گيرد

راه های مراقبت از دندان مصنوعی

- دندان‌های مصنوعی باید کاملا اندازه باشند تا از مشکلات دندانی، ناراحتی و نیاز به تعمیر جلوگیری شود.
- دندان مصنوعی باید حداقل یک بار در روز به طور کامل شسته و تمیز شود.
- اگر دندان مصنوعی روزانه برای مدتی از دهان خارج نشود، استخوان‌های دهان تحلیل می‌رود. بنابراین توصیه می‌شود که یک سوم از شبانه روز یعنی 8 ساعت، دندان ها از دهان خارج شود.
- از خلال دندان برای پاک کردن دندان مصنوعی استفاده نکنید.
عارضه اصلی دندان مصنوعی در برخی از افراد، وجود لبه‌های بلند است که می‌تواند موجب زخم شدن دهان و لثه‌ها شده و نسوج اضافی ایجاد کند
- پس از غذا خوردن، دندان مصنوعی را با آب ولرم و صابون تمیز کنید.
- با ماساژ دادن روزانه لثه، بیرون آوردن دندان مصنوعی و غرغره کردن آب نمک لثه‌‌هایتان را سالم نگه دارید و از عفونت لثه جلوگیری نمایید.
- استفاده از مسواک و خمیردندان ضد جرم برای دندان مصنوعی توصیه نمی شود.
- برای ضد عفونی کردن دندان مصنوعی از روش جوشاندن آن هرگز استفاده نکنید، زیرا ممکن است آسیب جدی ببیند.
- اگر نمی خواهید برای مدتی از آن استفاده کنید، در محلول های شوینده مخصوص دندان مصنوعی و یا در آب قرار دهید.
- دندان مصنوعی بعد از خارج شدن از دهان، باید داخل آبی حاوی قرص‌های تمیزکننده گذاشته شود. بهتر است آب ولرم باشد تا پاکیزگی کامل صورت بگیرد.
- برخی از افراد از سرکه یا وایتکس برای تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده می‌کنند. استفاده از وایتکس برای شستن دندان مصنوعی مناسب نیست و موجب بوی بد دهان می‌شود.

هزینه

برای اطلاع دقیق از هزینه و قیمت دندان مصنوعی باید با پزشک مشورت نمایید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

Call Now Buttonتماس