farapix_com_d8c66f0ecc361cbbed32546dc58d2a2d_Glamour-Girl-hairstyle

روش غیر جراحی FIT از سال 1381(2002میلادی) مورد استقبال پزشکان و بیماران قرار گرفته است. در این روش تحت بیحسی موضعی فولیکول ها ی مو یک به یک از پوست سرخارج می شود. این کارتوسط سوزن های ظریف بنام پانچ انجام می شود و لازم نیست پوست برش داده شود. گفتنی است در زیر پوست به هر فولیکول مو ماهیچه باریکی متصل است بنام arrector muscle که محکم ترین نقطه اتصال فولیکول با درم است و با بریده شدن این عضله توسط پانچ فولیکول مو آزاد شده و با پنس خارج می شود.

سوالات متداول

چرا مردم از کاشت مو بدون جراحی (FIT) استقبال می کنند؟

در همه جای دنیا مردم دوست دارند کارهای زیبایی از جمله پیوند مو را بدون برش جراحی یا با حداقل آسیب انجام دهند . مزیت های اصلی این روش غیر جراحی FIT عبارتند از: درد یا سوزش اندک بعد از عمل ، بهبود سریع محل برداشت موها از پشت سر و فقدان اسکار یا خط عمل.

پانچ های FIT سوزن های بسیار باریک هستند (حداکثر 1.2 میلیمتر)

علت استقبال پزشکان از روش غیر جراحی FIT چیست؟

این روش به اتاق عمل بزرگ ، پرسنل زیاد و تجهیزات پیچیده نیاز ندارد. این کار با کمک یک نفر تکنسین و با استفاده از پانچ دستی انجام می شود. بیمار نیز استرس جراحی ندارد. ضمنا در یک روز می توان هم زمان برای چند نفر این عمل را انجام داد .

آیا می توان از روش کاشت مو بدون جراحی در همه افراد طاس استفاده کرد؟

در روش غیرجراحی در همه افراد موفقیت آمیز نیست. در یک مطالعه بر روی دویست نفر در 25% ازافراد کیفیت گرفت ها عالی و در %35 از افراد کیفیت گرفت ها خوب بود. یعنی جمعا 60 % افراد کاندید مناسبی برای FITبودند . در40% از بیماران ریشه موها حین خارج کردن گرفت ها با پانچ آسیب می بیند و طبیعتا کاشت گرفت های آسیب دیده نتیجه رضایت بخش و قابل قبولی ندارد.

چرا ریشه موهای بعضی از افراد با ورود پانچ به درون پوست سرقطع می شود؟

قطع شدن ریشه موها با پانچ علل مختلفی دارد:

1-         در افرادی که ریشه موها بلند و عمیق است احتمال دارد با فشار پانچ فولیکول ها قطع شود.

2-         ممکن است ریشه موها از یکدیگر فاصله داشته باشد و موازی نباشند در نتیجه لبه تیز پانچ یک یا دو ریشه را قطع می کند.

3-         گاهی پوست سر چنان سفت است که نمی توان با پانچ آن را برش داد و اگراین کار با فشار انجام گیرد ،فولیکول های مو صدمه می بیند.

4-         ممکن است انتهای ریشه موها محکم به بافت های زیرین پوست چسبیده باشد(به خصوص موهای بالای گردن ونواحی گیجگاهی) و پیاز موهاحین بیرون کشیدن با پنس کنده شود .

5-         در صورت استفاده از میکروموتور یا دستگاه سیفر به خاطر چرخش سریع پانچ در یک جهت ممکن است ریشه ها موها آسیب ببیند.

آیا پانچ خاصی وجود دارد که میزان آسیب دیدگی ریشه ها را کاهش دهد؟

در ده سال گذشته تلاش های زیادی توسط متخصصین پوست و مو انجام شده است تا با تعبیه پانچ های جدید تا حد ممکن فولیکول های مو را سالم از پوست سر بیرون آورند. یکی از نکات مورد توجه تیزی لبه پانچ بوده است. مثلا در برخی از بیماران با استفاده هم زمان از پانچ تیز و پانچ کند می توان تا حدودی میزان قطع ریشه موها را کاهش داد.

قطر پانچ هم در میزان قطع شدن ریشه موها حائز اهمیت است.پانچ های خیلی ریز مثلا 0.7میلیمتر یا خیلی درشت مثلا 2 میلیمتر ریشه موها را بیشتر قطع می کند. در افرادی که موهای سر ضخیم دارند بهتر است از پانچ های 1 یا 1.2 میلیمتر استفاده شود ولی استفاده از پانچ های 2 میلیمتری باعث تخریب فولیکول ها ی مجاور و اسکارهای دایره ای سفید می شود. تراکم موها در گرافت ها به سایز پانچ مورد استفاده بستگی دارد. به طور متوسط با پانچ 1 میلیمتری تراکم موهابیش از 2.5 و با پانچ 0.7 میلیمتری تقریبا 2.1 است.

FIT با پانچ دستی انجام می شود یا با دستگاه ؟ کیفیت FIT با پانچ دستی بهتر است یا با دستگاه سیفر؟

در کاشت مو بدون جراحی FIT برای برداشت مو ها از پشت سر از پانچ دستی ، دستگاه میکروموتور یا دستگاه نیمه اتوماتیک سیفر (SAFER) استفاده می شود. توجه داشته باشید استفاده از دستگاه سرعت عمل را بالا می برد و آسان تر است ولی به ریشه موها آسیب می زند و کیفیت عمل را پایین می آورد.

متقاضیان کاشت مو

افرادی که در قسمت دهنده مو از تراکم نسبتا" خوبی برخوردار هستند، کاندید مناسبی می باشند. سن این عمل فاکتور مهمی است که باید به آن توجه شود. از آنجاییکه اصولا" تا سن 25 سالگی الگوی نهایی ریزش مو مشخص نشده، بنابراین پیوند مو در سنین زیر 25 سال باید با احتیاط انجام گیرد و قبل از اقدام به این کار باید اطلاعات کافی به متقاضی در مورد کامل نشدن الگوی ریزش مو داده شده و به طبع خط موی پیشانی باید بالاتر طراحی شود. شایان ذکر است که برای کاشت سن بالای 30 سال زمان مناسبی است.

متاسفانه الگوی ریزش مو همچنان ادامه دار خواهد بود، به بیان دیگر اگرچه پس از 40 سالگی ریزش موها کاهش می یابد اما هیچ وقت متوقف نمی شود. به همین جهت باید قبل از عمل این مساله نیز مورد بررسی قرار گیرد. در افرادی که دچار بیماری مزمنی از جمله دیابت طولانی مدت می باشند، کاشت مو با ریسک انجام میگیرد و امکان مطلوب بودن نتیجه عمل نسبت به افراد سالم کمتر خواهد بود.

اگر بیمار کاندید مناسبی برای FIT باشد حداکثرچه تعداد گرافت یا تارمو از پشت سر می توان برداشت؟

ناحیه اهدا کننده مو (بانک مو ) در FIT همان ناحیه دائمی در روش جراحی است. تعداد گرفت ها نیز تقریبا معادل روش جراحی است .البته برداشت موها باید با حساب و کتاب انجام شود. برداشت زیاده از حد دو مشکل ایجاد می کند. اولا باعث می شود حجم موهای دور سر خیلی کم شود به نحوی که پوست سر دیده می شود که قطعا نمای زیبایی ندارد. ثانیا موهای برداشت شده از نواحی نامناسب مانند پشت گردن یا فرق سر دائمی نیستند و می ریزند.

درافرادی که بانک موی خوبی دارند حداکثر1500-2500 گرفت (6-4 هزار تار مو ) از پشت سر قابل برداشت است.در صورتی که فرد به تعداد موی بیشتری نیاز داشته باشد می توان پس از چند ماه با در نظر گرفتن حجم موهای باقیمانده در پشت سرعمل را تکرار کرد.

یکی از کاربردهای تحسین برانگیز FIT چیست؟

درFIT گرفت های 3تارمویی و 4 تارمویی بسیار باریک و ظریف هستند (تقریبا هم اندازه گرفت های حاوی یک تار مو ) به همین جهت طاسی های کوچک مانند عقب رفتگی خط رویش مو یا طاسی فرق سر Vertex را می توان با تراکم عالی (در حد تراکم موهای طبیعی) کاشت ،به نحوی که پوست سر دیده نمی شود. در کاشت گرفت های FIT پدیده مزاحم Popping وجود ندارد یعنی حین عمل یک گرفت موهای اطراف بیرون نمی زند و باعث دوباره کاری و خستگی دستیارو فشار مضاعف به گرفت ها نمی شود .

در عمل‌های کاشت مو معمولاً از موی سر استفاده می‌شود، با این حال گاهی موی کافی روی سر بیماران وجود ندارد و بانک موی سر آنان برای دستیابی به نتیجه دلخواه کافی نیست. در چنین مواردی می‌توان موی بدن را برای کاشت به کار برد، چون موی بدن از نظر ساختار و کیفیت شباهت بسیاری به موی سر دارد. مو را می‌توان از پا، بازو، شکم، قفسه سینه، پشت بدن، زیربغل یا حتی صورت گرفت. بیمارانی که درصدد انجام کاشت مو به روش BHT هستند، باید بدانند که از جمله عوارض کاشت مو BHT اینست که تضمینی برای ریشه‌دار شدن درصد بالایی از ایمپلنت‌ها (گرفت‌های کاشته شده) وجود ندارد.

توصیه های قبل از عمل

  • در جلسه مشاوره سوالاتی از جمله تاریخچه ریزش موی ارثی در اقوام فرد، اختلالات هورمونی، سابقه مصرف دارو برای درمان، حساسیتها و یا سوابق بیماریهای خاص از متقاضی پرسیده شده ، هزینه ترمیم مو تعیین میگردد ، تا بهترین و موثرترین روش برای درمان در نظر گرفته شود.
  • در صورتی که مانعی برای پیوند وجود نداشته باشد آزمایش خون برای بررسی موارد انعقادی و یا بیماریهای ویروسی و واگیردار گرفته می شود و پس از بررسی نتیجه آزمایش و عدم وجود مشکل خاصی با تائید پزشک مربوطه می توان برای کاشت اقدام نمود.
  • در صورتی که داروهایی نظیر آسپیرین، وارفارین و... مصرف میکنید حتما" باید پزشک خود را در جریان قرار دهید و مصرف داروهای مسکن، محلولهای تقویتی، مکملهای دارویی، مشروبات الکلی و دخانیات باید از 10 روز قبل از عمل متوقف شوند.
  • حتما" روز عمل قبل از مراجعه سر خود را کاملا" با شامپو بشویید.
  • قبل از کاشت مو از نوشیدن مایعات زیاد و غذاهای سنگین خودداری کنید.
  • از رانندگی بلافاصله بعد از عمل به دلیل اثر داروهای بی حسی خودداری شود.

مراقبت های بعد از عمل

پس از انجام عمل میبایست تا چند روز از مصرف داروهایی كه سبب اختلال در روند انعقاد خون میشوند اجتناب نمود. این داروها شامل: آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، دیكلوفناك، مفنامیك آسید، سلكسیب، سلكوكسیب، پیروكسیكام،ویتامینE و مولتی ویتامینها میباشند.

برای اكثر بیماران، پس از عمل آنتی بیوتیك جهت كاهش احتمال عفونتها تجویز میشود. پس از اتمام کار، سر پانسمان شده و بیمار پس از 48 تا 72 ساعت دوش می گیرد و دیگر احتیاج به پانسمانهای بعدی نخواهد بود.

بیمار میبایست به مدت 5 روز از فعالیتهای ورزشی و كارهای سنگین اجتناب نماید و به مدت 10 روز از شنا كردن خودداری كند.

كشیدن بخیه ها 10 روز پس از كاشت مو انجام خواهد شد.

پس از عمل پیوند مو، نیازی به داروهای مكمل و تقویت كننده مو نیست ولی میتوان از ویتامین C جهت تسریع ترمیم، استفاده نمود.

2 تا 4 هفته پس از درمان موهای كاشته شده ریزش پیدا كرده و پس از دو تا سه ماه مجددا" شروع به رشد خواهند كرد كه این رشد مجدد معمولا با ایجاد خارش و جوشهای گذرا همراه است.

بهترین نتیجه معمولا پس از 6 تا 8 ماه و گاهی یكسال بعد مشهود خواهد بود.

بعضی از بیماران جهت ایجاد تراكم بیشتر نیازمند دو جلسه درمان خواهند بود كه بهترین فاصله زمانی بین پیوندها 6ماه تا یكسال است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)