images

هر فرد در طول روز بین 50 تا 100 تار موی خود را از دست می دهد اینها موهای مرده ای هستند که می ریزند و جای خود را به موهای جدید می دهند اما گاهی این ریزش از حالت طبیعی فراتر می رود و تعداد موهای ریخته بیشتر از موهای تازه روییده می شود. در این صورت فرد کم کم احساس می کند بخشی از موهای خود را از دست می دهد. اما به طور کلی تا زمانی که 25درصد از تراکم موها کم نشود، فرد شکایتی از کم شدن موهایش ندارد.

براساس آمارها 90درصد از مردان درجاتی از ریزش موی مردانه دارند که می تواند تحت تاثیر عوامل ژنتیکی یا هورمونی باشد. اما این ریزش مو گاهی به حدی شدید است که فرد دچار طاسی می شود و امکان رویش مجدد موها وجود ندارد. در این حالت است که بحث کاشت مو بعد از بررسی علل ریزش مو به ویژه برای افراد جوانتر به میان میآید.

علل ریزش مو

دلایل ریزش مو متنوع و متفاوت هستند. اما عمده ترین دلیل در خانم ها و آقایان ریزش هورمونی و آندروژنیک است که به شکل طاسی خود را نشان می دهد. البته در برخی موارد نیز بر اثر استرس های شدید مانند شنیدن اخبار ناگوار، سیل و جنگ، خونریزی، بارداری شیردهی، جراحی و سوختگی فرد دچار ریزش موی گذرا می شود. نوع دیگر ریزش مو بر اثر کمبود مواد مغذی، رژیم های نادرست، گیاه خواری صرف یا خوردن برخی داروها بروز می کند. ریزش موی اندروژنیک در مردان به 7 تیپ و در زنان به 3 تیپ تقسیم می شود که کاشت مو در مردان معمولا از تیپ سه به بعد و در زنان معمولا در تیپ دو و سه انجام می شود.

متقتضیان کاشت مو

در کدام یک از این موارد ریزش مو، فرد می تواند کاندیدای کاشت و پیوند مو شود؟

در افرادی که ریزش مو در آنها کامل باشد می توان کاشت و پیوند مو انجام داد. اما در مواردی که کمتر از 50درصد از موها ریخته اند با روش های غیرجراحی مانند مزوتراپی PRP  و روش های دارویی می توان ریزش مو را درمان کرد. اما در مواردی که ریزش زیاد و کامل است و حجم زیادی از مو از بین رفته است فرد می تواند از کاشت مو استفاده کند. ضمن اینکه در مواردی که فرد دچار ریزش هورمونی یا ژنتیکی است و یا در مواردی که در اثر بیماری مو ریزش پیدا کرده و دوباره رویش نیافته است می توان از این عمل بهره برد. در برخی از بیماران ممکن است در سنین جوانی ریزش زیاد باشد اما در برخی نیز ریزش تدریجی است اما در نهایت بیمار به دلیل از دست دادن بخش عمده ای از موهای خود مجبور به کاشت و پیوند مو می شود. باید به این موضوع هم اشاره کنم که برای کاشت از قسمت پس سر استفاده می شود بنابراین هرچقدر این قسمت پر پشت تر باشد کاشت مو موفقتر است. از این رو بیمارانی که قصد انجام این عمل را دارند بهتر است قبل از گسترش طاسی به این کار اقدام کنند.

انواع روش های کاشت مو

روش FUT

برداشت مو با یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که معمولا تحت بی حسی موضعی انجام شده و حاوی 1500 تا 2500 گرافت  که حاوی 7000 تا 9000 تار مو می باشد و سپس محل عمل به ظرافت ترمیم شده و چون خط برداشت در مسیر رویش موها بوده معمولا محل ترمیم دیده نمی شود. سپس توسط تیم جراحی زیر میکروسکوپ گرافت های فولیکول های مو بصورت واحد های یک، دو و یا سه تایی جدا و آماده جهت کاشت می شود. در این روش معمولا نیاز به تراشیدن کل موهای سر فرد نبوده و فقط ناحیه ای که جهت برداشت و کاشت لازم است کوتاه می شود و سپس فولیکول های آماده شده تک تک و خیلی منظم طبق طرح از قبل تعیین شده کاشته می شود. از دیگر ویژگی های این روش سرعت عمل پیوند در طی سه تا پنج ساعت می باشد.

در حال حاضر FUT مطمئن ترین و قطعی ترین روش کاشت مو در دنیا بوده و تا 97 % استفاده کنندگان از این روش به نتیجه دلخواه رسیده اند.

روش FIT

بوسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولاً از پشت سر و بالای گوشها انتخاب می شود ،عمل برداشت انجام شده مجدداً بوسیله پانچ یا slit پیوند داده می شود. بطور تقریبی بسته به نیاز شخص از هر 3 الی 5 واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی خارج می شود، از برخی جهات روش کاشت موی FTT مانند روش FUT است، یعنی با بوجود آوردن شکاف های ریز این گرافت ها کاشته می شوند، لازم بذکر است این تکنیک به تنهائی (در روش غیر ترکیبی) معمولاًدر افرادی توصیه می شود که ناحیه پیوند موی محدود و کوچکی دارند و یا کاشت در قسمتهای محدودی مثل ابرو ، صورت و محل زخمهای قدیمی باشد.

کدام روش کاشت و پیوند مو مناسب شماست ؟

یکی از مهمترین سئوالات مراجعه کنندگان به کلینیک کاشت مو این است که باید از کدام روش استفاده کنند. پاسخ این سئوال آسان است. شما خودتان را اذیت نکنید و اگر به پزشک خود اعتماد دارید انتخاب روش را به عهده او بگذارید، اما به طور کلی بهترین روش کاشت دو جلسه FUT با فاصله یکسال است، زیرا در برداشت و کاشت FUT در یک جلسه مقدار زیادی مو برداشت می شود، زمان عمل کوتاهتر است و بانک موی بیمار کمتر تخریب می شود و در نتیجه کاشت، طبیعی تر خواهد شد و تراکم های بالاتری را می توان بدست آورد.

 اگر بیمار از جراحی ترس دارد و تمایل به بخیه زدن و بخیه کشیدن ندارد و از اسکار پشت سر (خط بخیه) نگران است و یا به هر دلیل دیگری تمایل به FUT ندارد روش FIT مناسب تر است.

 اگر بیمار اجازه تراشیدن موها را نمی دهد روش FUT انجام می شود، زیرا در روش ترکیبی کل موها تراشیده خواهد شد.

 اگر مقدار کمی مو لازم داریم (کاشت ابرو ، سبیل ، ریش و ناحیه اسکار) FIT انجام می شود.

 در برداشت مو از بدن بدلیل ناکافی بودن بانک موی پشت سر معمولا FIT ً انجام می شود.

 بیمارانی که قسمت جلوی سر آنها خالی شده است و خط موی جلوی سر آنها وجود ندارد، مناسب ترین کاندیدای FUT هستند، در واقع بدلیل ظرافتهای خاصی که در کاشت نسبت به FIT می توان ایجاد کرد، طراحی خط مو و کاشت جلوی سر بهتر است به روش FUT انجام شود.

 اگر در یک جلسه مقدار زیادی مو لازم است معمولاً FUT بیشتر از FIT جواب می دهد و تراکمهای بالاتر را می توان ایجاد کرد.

 مدت زمان عمل FIT نسبت به FUT طولانی تر است در روش FUT مدت 3 تا 5 ساعت و در روش  FIT تا 10 ساعت و گاهی بیشتر طول می کشد.

مراقبت های بعد از کاشت مو

کمپرس یخ بر روی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر ساعتی یکبار هر نوبت بیست دقیقه بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و اکیداً توصیه می شود.

برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس و یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید هستند.گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سری عتر زخ مها کرده و اسکار )جوشگاه( محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

در دو هفته اول پس از FUT بهتر است که فرد از خم کردن سر خود از ناحیه گردن رو به جلو خودداری نماید زیرا با این کار به پوست پشت سرکشش بیشتری وارد شده و لذا امکان برجا یگذاری جوشگاه )اسکار( محل برداشت مو در پشت سرافزایش می یابد.

 بهتر است که پس از عمل مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سر قرار داده شود كه به حالت نیمه نشسته بخوابید. برای یك هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونریزی در محل کاشت مو شوند اکیداً خودداری شود مثل کارهای سنگین كه نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حركات سریع و سرف ههای شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بند کفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

روز بعد از پیوند جهت برداشت پانسمان سر مراجعه شود. پس از شستشوی اولیه در کلینیک لازم است كه محل کاشت مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشار کم شسته شود. طریقه صحیح شستشوی سر آموزش داده خواهد شد. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایرآثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس ازعمل را نیز تخفیف می دهد.

اگر بیمار سرش را خوب بشوید 4- 3 روز بعد از عمل منطقه کاشت مو کاملاً تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شستشوی کافی منطقه پیوند مو پُر از پوسته، شوره و چربی است و لذا احتمال دارد که بعداً دچار جوشهای چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیار سخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می رود.

معمولاً 2- 1 هفته طول می کشد تا قرمزی و التهاب سر به طور کامل برطرف گردد. برای پوشانیدن محل کاشت می توانید از کلاه معمولی استفاده کنید.کلاه بایستی لبه دار، از جنس پارچه ای قابل شستشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده ب هطور یکه با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را بایستی هر روز بشویید.

 كَبَره)کِراست (هایی كه در محل كاشت وجود دارند با شستشوی ملایم روزانه و در عرض چند روز خودبه خود افتاده و لذا از كندن و دس تکاری آنها اكیداً خودداری شود. کلاه گیس در هفته اول ممنوع و در صورت یکه بیمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده نماید بهتر است که از 12 ساعت در روز بیشتر نباشد. از هفته سوم کلاه گیس آزاد است.

فعالیت بدنی شدید و ورزش تا یک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک )به جز شنا( با احتیاط از نظر ضربه به سر آزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزش مجاز می باشد.

قراردادن منطقه پیوند مو در معرض هوای آزاد و نور خورشید بسیار مفید است.

بعد از کاشت موی طبیعی مرخصی از محل كار لازم نبوده، معمولاً مشکل خاصی پیش نیامده و فرد می تواند یک الی دو روز بعد به سرکارش بازگردد.

در تکنیک FUT دو هفته بعد از عمل بخیه های پشت سر توسط پزشک کشیده می شوند. نخ بخیه از جنس نایلون بسیار ظریف بوده و بخیه از نوع متداوم (Running)است. کشیدن بخیه ها بسیار راحت و آسان است و درد ندارد ولی بایستی حتماً توسط پزشک انجام شود. محل کشیدن بخی هها به صورت طبیعی مقداری التهاب داشته و متورم است که ظرف چند روز برطرف می گردد.

به طور کلی دو هفته پس از انجام کاشت مو به هر روشی که باشد، همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد به این معنی که شستشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعالیت های روزمره و ورزشی فرد نیز عادی می گردد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس