کمردرد و درمان آن

درمان کمردرد

در این موارد بهترین کار دادن اطمینان به بیمار است که مشکل خاص و جدی ای در ستون فقرات وی وجود ندارد و به زودی با انجام دستورات پزشک خوب می شود. قابل ذکر است که اکثر این کمردردها طی 6 تا4 هفته با یا بدون مراجعه به پزشک خوب می شوند ولی بیمار مبتلا به کمردرد باید در برخورد با این موارد صبور باشد.

در این موارد اکثراً به دنبال علت کمردرد نیستیم ولی بیمار با مراجعه به پزشک و اجرای دستورات وی علائمش کاهش می یابد و این دستورات شامل:

استراحت کردن: هیچ گاه بیشتر از 48 ساعت نباید استراحت در بستر برای بیمار طول بکشد، زیرا هرچه این زمان طولانی تر شود زمان بهبودی بیمار به تأخیر می افتد. این استراحت باید با آموزش کامل و نحوه صحیح خوابیدن و بلند شدن از خواب و استراحت در بستر همراه باشد (که در ادامه به آن پرداخته شده است).

استفاده از کمربندهای طبی: اکثر کمربندهای طبی قسمت های شایع درگیری مهره های کمری را بی حرکت نکرده و تأثیری نخواهند داشت ولی استفاده از این کمربند ها به مدت 5-4 روز بعد از استراحت بیمار می تواند تا حدودی در کاهش کمردرد بیمار مفید باشد ولی می تواند استفاده نشود.

به هیچ وجه استفاده از این کمربندها به مدت طولانی توصیه نمی شود.

استفاده از روش هایی جهت کاهش درد: بهترین کار در 48 ساعت اول استفاده از یخ است که این یخ باید به صورت خرد شده داخل یک نایلون قرار گرفته و سپس این مجموعه در یک پارچه پیچیده شده و به مدت 20 دقیقه تا نیم ساعت در محل های مختلف درد کمر گذاشته شود و در ادامه 1 تا 2 ساعت به پوست کمر استراحت داده شود و این کار 4 تا 6 بار در روز انجام شود.

از بین داروهای موجود جهت کاهش درد، استامینوفن و گروه دارویی ضدالتهابی غیر استروئیدی در خط اول قرار دارند در صورتی که درد بیمار خیلی شدید نیست، استامینوفن می تواند مؤثر باشد ولی اگر شدید است بهتر است از داروهایی نظیر ایبوپروفن، ناپروکسن، و یا دیکلوفناک در 5 تا 6 روز اول استفاده شود که در صورت مصرف همزمان این داروها با داروهای ضداسپاسم و شل کننده های عضلات تأثیر بیشتری خواهند داشت که یکی از بهترین آنها قرص متوکاربامول است (500 میلی گرم هر 6 ساعت) می توان داروهای موضعی جهت کاهش مورد استفاده شود مثل ژل پیروکسیکام، دیکلوفناک، رزماری که در خیلی از مواقع مؤثر است.

قابل ذکر است ایبوپروفن بهتر است همراه غذا ولی ناپروکسن نیم ساعت قبل غذا و با شکم خالی مصرف شود. می توان در صورت ایجاد ناراحتی های گوارشی در بیمار از اموپرازول همراه این داروها استفاده کرد و در مورد بیمارانی که مشکل گوارشی داشته و قبل نیز استفاده از داروهای مسکن فوق دچار مشکل شده اند از سلکوکسیب استفاده کرد.

و بالاخره استفاده از ورزش هایی بعد بهبودی درد بیمار جهت جلوگیری از کمردردهای راجعه که به نام ورزش های ویلیامز معروف هستند.

همانطور که گفته شد اکثر افراد بعد از اولین کمردرد و در آینده نیز این درد را تجربه خواهند کرد. بنابراین باید این ورزش ها به طور منظم انجام شوند. روش های صحیح خوابیدن، نشستن، بلندکردن اجسام سنگین و ورزش های تقویت عضلات کمر در پایان این بخش به طور خلاصه مطرح می شود.

بیماران مبتلا به کمردرد می توانند برای درمان کمردرد خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علل و علت کمردرد

                         پیشگیری از کمردرد با ورزش

                                                  درمان درد کمر به روش تزریق اپیدورال

تماس