کمردرد و علت آن

اشخاص با ورزش و رعایت رژیم غذایی، اصلاح طرز نشستن و خوابیدن و طب فیزیکی می‌توانند تا حد زیادی کمردرد خود را کاهش دهند. یکی از شایع‌ترین علل مراجعه بیماران به پزشک، درد ناشی از کمردرد می‌باشد چرا که باعث اذیت و ناراحتی بیماران می‌شود.

علت کمردرد

مشکلات استخوانی، تومورهای استخوانی، عفونت مهره‌ها، بعضی از بیماری‌های مادرزادی بیشترین علت کمردرد در کودکان است در سنین بالا‌تر در جوانان و افراد فعال دیسک کمر علت شایع است، بیشترین فشاری که براثر سنگینی اجسام به کمر افراد وارد می‌شود یا فشار روی ستون فقرات منجر به پیدا شدن دیسک کمر می‌شود در سنین میان سالی آرتروز مطرح است برای مثال شخصی که سنی بین ۴۰ تا ۵۰ سال دارد ضمن اینکه ممکن است علت کمردرد آرتروز باشد باید فکر بیماری‌های بدخیم مثل سرطان‌ها در این ناحیه باشد.

شایع‌ترین علت کمردرد در افراد شاغل بد نشستن و خوابیدن می‌تواند باشد در نشستن طولانی مدت بیشترین فشار به کمر وارد می‌شود در اثر نشستن بد و خسته شدن عضلات بر روی عصب‌ها فشار وارد شده و فرد دچار کمردرد می‌شود که باید بعضی مواقع در حین کار تغییر وضعیت دهند همچنین برای اینکه بدن خسته نشود باید ورزش در برنامه روزانه فرد باشد تا منجر به کاهش درد کمر شود.

 طریقه خوابیدن نیز بسیار مهم است زمانی که فرد تمام روز کار می‌کند و عضلاتش خسته می‌شود طرز خوابیدن باید درست باشد زیرا مواقعی که فرد از خواب بیدار می‌شود احساس کمردرد دارد.

کمترین فشار به دیسک و مهره‌های کمر زمانی است که فرد به سمت پهلو خوابیده و پا‌ها را به سمت شکم جمع کند مخصوصا پایی که در زیر قرار می‌گیرد.

 شایع‌ترین محل دیسک کمر مهره چهارم و پنجم کمری بین مهره پنجم و کمری بین مهره پنجم و اول استخوان ساکرون می‌باشد،لغزش مهره و تنگی کانال نیز در محل چسبندگی مهره‌های کمر رخ می‌دهد و دامنه حرکتی در این قسمت بیشتر است.

 استفاده پشتی‌های طبی برای از بین بردن گودی کمر موثر هستند و به کاهش کمردرد کمک می‌کنند.

 کمردردهایی که کمتر از ۲ هفته باشد اکثرا با داروهای مسکن و استراحت قابل درمان هستند اما کمردردهایی که بیشتر از این مدت باشند باید مورد بررسی‌های بیشتر قرار گیرد تا علت آن مشخص شود.

بیماران مبتلا به کمردرد می توانند برای درمان کمردرد خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علل و علت کمردرد

                         پیشگیری از کمردرد با ورزش

                                                  درمان درد کمر به روش تزریق اپیدورال

تماس