کیست مینیسک زانو

کیست مینیسک زانو

مینیسک زانو بافتی شبه غضروفی است که در داخل زانو قرار داشته و وظیفه آن اینست که مانند بالشتکی نیروهای شدید وارده به زانو را جذب کند. این بافت همچنین وظیفه دارد تا نیروها را بطور متعادلی بین سطوح مفصلی ران و درشت نی توزیع کند. مینیسک زانوهمچنین سطوح مفصلی را لغزنده کرده و در تغذیه غضروف مفصلی زانو نقش دارد.
تشکیل کیست مینیسک  زانو بعد از پاره شدن آن اتفاق میفتد. با پاره شدن مینیسک زانو، بافت نرم کپسول مفصلی اطراف منیسک آنرا احاطه میکند. سپس داخل بافت جدیدی که در کنار مینیسک پاره شد ایجاد شده است خالی شده و یک لایه از سلول های سینوویال طح داخلی آنرا می پوشاند و با ترشح مایع سینوویال به داخل این بافت کیست تشکیل می شود. در ادامه به بحث درمان کیست مینیسک زانو و علائم آن می پردازیم.

علائم و نشانه ها

مهمترین  نشانه ها وعلائم کیست مینیسک عبارتست از :
1-درد در روی منیسک زانو که این درد هنگام ایستادن بیشتر می شود.
2-برجستگی در روی منیسک زانو که بیشتر بر روی منیسک خارجی است و بنابراین بیشتر در سطح خارجی زانو دیده می شود از علائم کیست مینیسک زانو می باشد .
3-برجستگی کیست  زانوموقعی که زانو کاملا صاف و مستقیم می شود بهتر دیده می شود.
4-گاهی کیست بدون درد است

تشخیص

تشخیص کیست مینیسک زانو معمولا بعد از صحبت پزشک با بیمار و معاینه است. در معاینه برجستگی در سطح مفصلی داخلی یا خارجی زانو دیده می شود. تشخیص قطعی بیماری با سونوگرافی و ام آر آی است.

درمان

درمان علت کیست مینیسک زانو در صورت وجود درد با استفاده از داروهای ضد التهابی است. بعضی اوقات پزشک محتویات کیست را با سوزن خارج میکند ولی در بسیاری اوقات بعد از مدتی مجددا داخل کیست پر از مایع میشود. مشخص نیست که آیا این کیست ها نیاز به درمان جراحی برای خارج کردن دارند یا خیر ولی در صورت تصمیم به جراحی این کار معمولا با استفاده از ارتروسکوپی انجام میشود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب علائم ،علت و درمان آسیب دیدگی مینیسک زانو را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کیست مینیسک زانو مطالعه فرمایید.

تماس