گچ گيري و آتل گذاري

گچ گیری

گچ گیری گاه بصورت گچ کامل و گاه بصورت آ تل گیری می باشد. اغلب هدف از گچگیری بی حرکت کردن عضو آسیب دیده می باشد.

چند نکته بعد از گچ گیری

1. مدت زمان گچ گیری باید دقیقا مطابق تجویز پزشک معالج باشد. از باز کردن گچ قبل از موعد مقرر جدا بپرهیزید که چیزی جز اتلاف پول و سلامت خودتان نیست!!

 2.عضوی که گچ گرفته شده معمولا تورم دارد. برای جلوگیری از عوارض تورم عضو در داخل گچ، اندام مبتلا را بالاتر از سطح قلب قرار دهید: زیرا پای مبتلا یک یا دو بالش بگذارید و دست مبتلا را به گونه ای قرار دهید که نوک انگشتان به سمت سقف باشد.

 3. تورم عضو داخل گچ کامل می تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به بروز علائمی شود که به “سندروم کمپارتمان” compartment syndrome  معروف است.بعضی از این علائم عبارتند از: تورم انگشتان، درد شدید عضو داخل گچ، گز گز انگشتان، کبودی انگشتان.

اگر با دست یاپای گچ گرفته شده زیادی راه بروید احتمال بروز این عارضه بیشتر می شود.

در صورت بروز این علائم به سرعت با پزشک معالج خود تماس بگیرید. زیرا این عارضه بسیار خطرناک است و می تواند منجر به آسیب دائمی عضو و گهگاه قطع عضو شود.

 4. از رفتن آب به زیر گچ جدا خودداری کنید. زیرا منجر به عفونت پوست شما خواهد شد.

 5. در مورد گچ پا، در صورت وجود درد یا سوزش شدید در ناحیه پاشنه حتما آن را به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا می تواند نشانه ای از زخم شدن پاشنه پا بهلیل فشار گچ باشد.

 6. بعد از باز کردن گچ، تورم عضو یا خارش پوست مورد انتظار است. مالیدن پمادهای چرب کننده مانند ویتامین آ – د و همچنین بستن عضو با باند کشی بصورت شل می تواند در کاهش این علائم کمک کننده باشد.

اصطلاح Casting به معني قالب گيري يا قالب بندي است كه با گچ يا مواد سنتتيك انجام مي شود. يكي از اصول اساسي در درمان شكستگي ها و بسياري از صدمات مفصلي بي حركت نگه داشتن عضو مبتلا است كه بر حسب مورد ممكن است با يكي از پنج طرق زير انجام شود:

– آتل گذاري (Splint)

– گچ گيري (Casting)

– كشش مداوم (Continous traction)

– فيكاسيون خارجي (External flxation)

– فيكاسيون داخلي (Internal fixation)

اصول گچ گيري و آتل گذاري

باند گچ گيري معمولي پارچه كرباس است كه با نشاسته يا دكستروز چسبنده شده و در سولفات كلسيم آغشته مي شود كه با اضافه شدن آب حرارت ايجاد مي كند و سفت مي شود. باند گچ گيري معمولي و باندهاي گچ گيري سنتتيك  و نوار پنبه اي  شناخته مي شوند كه با عرض هاي 5، 10، 15 و 20 سانتي متر در بازار موجود هستند.

پهناي 5، 5/7، 10 سانتي متر براي اندام فوقاني و 10، 15، 20، براي اندام تحتاني بر حسب ضخامت عضو مصرف مي شوند. مي توان به جاي نوار پنبه اي از روكش كرباس همانند جوراب Stockinette براي جلوگيري از تماس و چسبيدن گچ با پوست استفاده كرد.

مراقبت و پيگيري بعد از گچ گيري

بعد از شكستگي خصوصاً در انواع ناپايدار راديوگرافي كنترل انجام مي شود.

براي مدت 24 تا 48 ساعت عضو گچ گيري شده كمي بالاتر از سطح قلب قرار گرفته و اعضاء خارج از گچ حركت مناسب داشته باشند.

به بيمار توضيح داده مي شود كه در صورت بروز هر يك از علايم زير بلافاصله مراجعه نمايد.

– بروز يا تشديد درد (اولين علامت ايسكمي در بسياري از موارد)

– تغيير رنگ ديستال عضو

– احساس كرختي يا گزگز يا احساس سردي بيش از حد عضو

بر حسب مورد، بيمار 1 تا 2 هفته بعد مجدداً ويزيت و در صورت لزوم راديوگرافي مجدد به عمل مي آيد.

به طور كلي، طول مدت گچ گيري در مورد اندام فوقاني 4 تا 6 هفته و در اندام تحتاني 6 تا 8 هفته مي باشد (بر حسب نوع و محل شكستگي اين زمان فرق مي كند).

منبع:دکتر دقاق زاده  ارتوپدی

تماس