یوگا و درمان قوز پشت

 اولا باید گفت به انحنای ناحیه ی پشت کیفوز گفته می شود و هر فردی به طور طبیعی دارای کیفوز است . اما در برخی موارد این انحنا زیاد می شود و به کیفوزیز تبدیل می شود که ما در اصطلاح عامه به آن قوز می گوییم .

 قوز پشت اثر بسیار بدی روی اندام گذاشته و موجب ناهنجاری قامتی و زشتی اندام می گردد . حتی بسیاری از خانم هایی که در رشته های پزشکی و زیر گروه های آن مشغول به فعالیت می باشند بدلیل کار مداوم و بی توجهی به این عارضه مبتلا می گردند .

علل کیفوزیز :

علل ساختاری مانند بیماری های دژنزاتیو ، ابنورمالی های استخوانی و استئوپروز یا حتی علل پوسچرال می تواند موجب کیفوز شود . عادات روزانه مانند نشستن روی صندلی ، رانندگی در خودرو و قوز کردن در مقابل کامپیوتر می تواند موجب افزایش زیاد انحنای طبیعی ستون فقرات پشتی شود .

اگرچه علل ساختاری استخوانی و برخی علل پوسچرال نیازمند اقدمات پزشکی است ولی برخی تمرینات یوگا می تواند ستوان فقرات پشتی را تقویت کرده و شما را به بالا نگاه داشتن سینه و شانه ها کمک کند .

لذا بنده بر آن شدم تا تمرینات مربوط به قوز پشت را برای علاقمندان ارائه دهم . این تمرینات باید هر روز و حداقل به مدت ۳ ماه ادامه یابد .

یادتان باشد هر حرکت را ۳۰ ثانیه نگه دارید و بعد به حالت اول برگردید . در هر نوبت این تمرینات را ۵ بار انجام دهید

۱-Thoracic Spine Stretch

کشش ستون فقرات پشتی:

به پشت روی کف زمین بخوابید و قرار دهید یک پتو را در زیر پشتتان در ستون فقرات زیر استخوان کتف در بالای دنده های فوقانی . با آرنج به اندازه ی 90 درجه خم شده ، دستها یتان را به اطراف ببرید و بگذارید در حالت ریلکس به سمت کف زمین قرار گیرد و عضلات سینه در حالت استرچ قرار گیرد .

2- Bridge Pose

تمرین پل :

با تمرین پل شروع کنید این تمرین موجب کشش پا و مفصل رانشما می گردد . به پشت بخوابید و زانوها را خم و کف پا به عرض شانه باز روی زمین قرار دهید . کف پاها حدود 10 – 12 اینچ از باسن فاصله پیدا کند . کاملا باسن را از زمین بلند کنید یک زیر اندازی زیر پاها و پشت قرار دهید . در این حالت 30 ثانیه بمانید . حرکت میانی را می توانید انجام ندهید .

3- Locust

حرکت تمساح:

حرکت تماس حرکتی است خوابیده به شکم که عضلات بالا برنده ی ستون فقرات را تقویت می کند . روی زیر اندازی به صورت بخوابید و دستهای تان را به پهلوها برسانید . همچنانکه دم انجام می دهید بینی ، سینه ، بازوها و پاهایتان را چند اینچ بالا آورید . کفلها را به هم بفشارید و سعی کنید پاها را عقب ببرید . انتهای انگشتان را برگردانید و بازوهای فوقانی را بالا اورید به سمت سقف .با چشمان به زمین نگاه کنید تا اینکه به جلو بنگرید تا گردن را در راستای ستون فقرات نگه دارید . این حالت را 30 ثانیه نگه دارید .

منبع

تماس