448

از آنجا که آسیب های رباط مفصل زانو باعث اختلال در پایداری این عضو می شود و باید به عنوان خطر بالقوه تحت درمان قرار گیرد.آسیب های رباط زانو مانند منیسک شایع بوده و عمدتا” ورزشکاران رشته های دارای برخورد مانند فوتبال، هندبال، بسکتبال را در بر می گیرد. آسیب رباط زانو ناشی از برخورد با حریف در ورزش های دارای برخورد است اما این نوع آسیب می تواند بدون هیچ گونه تماس بدنی نیز به وجود آید، مانند چرخش و سایر حرکت های که فراتر از دامنه طبیعی حرکت است.

اکثرا” رباط دو طرفی درشت نی گرفتار اسپرین می شود.ضرباتی که بر جانب خارجی زانو وارد می آید ممکن است منجر به اسپرین رباط دو طرفی درشت نی شود.صدماتی که بر رباط دو طرفی درشت نی وارد می آید که این نوع آسیب رباط زانو به مراتب شدیدتر از صدماتی است که بر رباط دو طرفی نازک نی وارد می آید زیرا بین کپسول مفصلی و رباط مربوطه رابطه مستقیم وجود دارد.

اسپرین رباط های جانبی درشت نی و نازک نی زانو دارای درجات گوناگون می باشد.شدت و یا درجات این اسپرین ها با عواملی در ارتباط است این عوامل عبارتند از : موقعیت زانو ، صدمه قبلی و قدرت عضلانی که از روی مفصل عبور می کنند.میزان نیرو و زاویه ضربه، ثابت بودن پا و شرایط سطح داخلی زمین بازی بر عکس اسپرین رباط دو طرفی درشت نی؛ اسپرین رباط دو طرفی  نازک نی بر اثر ضرباتی ایجاد می شود که بر جانب داخلی زانو وارد می آیند.

علائم

کشیدگی شدید یا پارگی رباط جانبی داخلی زانو سبب احساس پارگی در سمت داخلی آن می شود. همچنین به علت این کشیدگی و پارگی ، زانو ممکن است متورم و ناپایدار شود. عامل این آسیب اعمال فشار قوی  به صورتی که زانو ازخارج به داخل فشرده شود. دقیقاً برعکس این اعمال فشار در آسیب رباط جانبی خارجی رخ می دهد. در هر دو حالت در محل اصابت ضربه به زانو کبودی و در سمت مقابل کشیدگی رباط یا پارگی آن رخ می دهد. ورزش های تماسی مثل فوتبال از مهمترین علل این آسیب رباط زانو محسوب می شوند.

موضعی, بالا نگه داشتن و استراحت ) معمولاً پزشک درخواست MRI برای بررسی وضعیت آسیب رباط زانو می کند.

پیشگیری

بیشتر آسیب رباط زانو غیرقابل پیشگیری است چون برخوردهای سخت و محکم بخشی ثابت از هر ورزشی است، مثل فوتبال و راگبی. ورزشکاران به خاطر حرکات فعال و شدیدی مثل پریدن و چرخیدن که قسمت‌های مهم هر ورزشی هستند بیشتر در معرض خطر هستند.

از بهترین روش های پیشگیری  برای کاهش خطر آسیب رباط زانو :

– به طور مداوم و با قاعده تمرین کنید تا ترکیب خود را ثابت نگه دارید

– قبل از شروع فعالیت جهت پیشگیری از آسیب رباط زانو ، با نرمش بدنتان را گرم کنید .

– زانو بند بسته و محافظ‌های مناسب بپوشید .

– از تکنیک‌های مناسب برای فعالیت خود استفاده کنید .

– برای پیشگیری از آسیب رباط زانو ،کفش مناسب لایه دار به پا کنید .

– روی سطوح مناسب تمرین کنید .

تشخیص

چگونه یک پزشک آسیب‌دیدگی‌های رباط‌های جانبی زانو را تشخیص می‌دهد؟

اگر بعد از صدمه دیدن زانویتان در تمرین، ورزش یا تصادف، تورم یا درد داشتید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

پزشک با خم کردن قسمت پایینی پای شما به داخل، زانوی شما را برای آسیب رباط زانو چک می‌کند. اگر قسمت پایینی پای شما بطور غیرعادی به داخل خم نشد و اگر آسیب رباط زانو هم وجود داشته باشد بسیار جزئی خواهد بود ولی اگر پزشک بتواند قسمت پایینی پای شما بیش از معمول به داخل خم کند ممکن است رباط زانوی شما بطور جزئی یا کلی پاره شده باشد.

تست‌های دیگری برای آسیب رباط زانو:

رادیوگرافی با اشعه X

تست( MRI ) تصویر برداری با ارتعاشات مغناطیسی

درمان

در موارد کشیدگی خفیف این دو رباط همان درمان حمایتی آسیب رباط زانو کافی است.اما در موارد پارگی  جراحی بهترین پاسخ درمانی را خواهد داشت.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آسیب های زانو مطالعه فرمایید.

– درمان زانو درد با توانبخشی فعال

– درمان زانو درد با جراحی

– درمان زانو درد شدید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

Call Now Buttonتماس