آیا زانوی پرانتزی نیاز به عمل جراحی دارد؟

اگر مشکل فردی فقط پرانتزی بودن پاها است (به این معنا که وقتی سر پا می ایستید و کف پاهایتان را در کنار هم جفت میکنید زانوهایتان با هم فاصله دارد) نیازی به عمل جراحی وجود ندارد.

پای پرانتزی فقط موقعی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد که همراه با درد زانو باشد. لازم به ذکر است که هر درد زانو در کسی که پا پرانتزی دارد هم نیاز به جراحی ندارد. دردهای زانو علل متفاوتی دارند و بسیاری از آنها با رعایت دستوراتی بهبود میابند با این حال در مواردی ممکن است پرانتزی بودن زانو موجب شروع استئوارتریت یا سائیدگی قسمتی از زانو بشود. در این حالات زانو دردناک میشود. در این موارد پزشک معالج پس از اینکه با بررسی های کافی مطمئن شد که علت درد زانو مشکل ذکر شده است، اقدام به عمل جراحی میکند.

معمول ترین جراحی که برای درمان پای پرانتزی میشود به این صورت است که پزشک، استخوان ساق را در زیر زانو با ابزارهای خاصی برش میدهد و سپس دو قطعه بالایی و پایینی را در امتداد مناسب در کنار یکدیگر قرار میدهد و به توسط پلاک یا با استفاده از گچ گیری این وضعیت تا مدتی حفظ میشود تا قطعات در وضعیت جدید جوش بخورند.

در صورتی که عمل جراحی به درستی انجام شده و موفقیت آمیز باشد فرد میتواند بعد از جراحی فعالیت های ورزشی خود را ادامه بدهد. مسلما اگر جراحی با عوارضی همراه شود ممکن است مشکلاتی برای بیمار بوجود آید.

در حالت عادی وقتی سر پا مستقیم می ایستید و مچ پاهایتان را به هم میچسبانید زانوهایتان هم در کنار یکدیگر قرار گرفته و فاصله کمی با هم دارند. گاهی این فاصله زیاد میشود و به نظر میرسد کل اندام های تحتانی چپ و راست بصورت دو پرانتز ( ) در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. معمولاٌ به این تغییر شکل اندام، زانوی پرانتزی میگویند. ولی علت زانوی پرانتزی چیست.

همراه با زانوی پرانتزی یا ژنو واروم درد زانو هم دارم

ممکن است شما بجز تغییر شکل پرانتزی که در زانو دارید دچار درد در ناحیه زانو هم باشید. درد زانو علل بسیار متفاوتی دارد. پس متخصص ارتوپدی ابتدا علت ایجاد درد را بررسی میکند. تنها اگر علت درد زانوی شما شروع آرتروز و سائیدگی در قسمت داخلی مفصل زانو ( قسمت داخلی مفصل زانو به قسمتی میگویند که به خط محوری بدن نزدیکتر است) باشد ممکن است عمل جراحی و اصلاح شکل زانو به شما کمک کند.

در بعضی از افراد و معمولاٌ در سنین بعد از 30-20 سالگی مفصل زانو شروع به سائیدگی میکند. این ساییدگی در بعضی اوقات محدود به قسمت داخلی زانو است و قسمت خارجی آن تقریباٌ سالم باقی میماند. این بیماران معمولاٌ از درد در قسمت داخلی مفصل زانو ناراحت هستند. متاسفانه این عارضه در بسیاری اوقات پیشرونده بوده و بتدریج شدت سائیدگی و درد بیشتر شده و ممکن است تمام مفصل زانو درگیر شود. اگر این عارضه همراه با پای پرانتزی به علت ژنو واروم باشد عمل جراحی و اصلاح پای پرانتزی ممکن است به بیمار کمک کند.

کمک این جراحی اینست که با اصلاح ژنوواروم نیروی وزن که تا قبل از جراحی بیشتر به قسمت داخلی مفصل زانو اعمال میشد بطور مساوی بین قسمت های داخل و خارج زانو تقسیم شده و فشار به قسمت داخلی کمتر میشود. این کاهش فشار دو منفعت دارد. یکی اینست که درد بیمار کاهش میابد و دیگر اینکه از سرعت پیشرفت ساییدگی مفصل کاسته میشود. دقت کنید از سرعت پیشرفت کاسته میشود یعنی ممکن است ساییدگی کامل را 15-10 سال به عقب بیندازد و این به معنای آنست که بیمار میتواند سالهای بیشتری از مفصل طبیعی خودش استفاده کند و دیرتر مجبور میشود عمل جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهد.

منبع:ایران ارتوپد

تماس