بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) با سه مکانیسم آسیب میبینند.

  • اصابت جسم تیز و برنده به سطح پشتی انگشت و پاره کردن پوست و سپس بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) در زیر پوست
  • خم شدن ناگهانی انگشت باز شده و در نتیجه کشیده شدن تاندون و بدنبال آن بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) بدون اینکه جسم برنده ای به انگشت برخورد کند
  • بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) بدون اینکه ضربه ای به آن وارد شود که معمولا در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی دست و به علت ضعیف شدن تاندون ایجاد میشود.

این پارگی ها معمولا در تاندون اکستانسور شست دست ایجاد میشوند. به علت خراب بودن جنس تاندون ها این پارگی ها معمولا قابل ترمیم نیستند و درمان آنها با انجام عمل جراحی انتقال تاندونی انجام میشود.

بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور)

هر انگشت دست یک تاندون اکستانسور یا باز کننده دارد که هم به استخوان بند انتهایی و هم به استخوان بند وسطی انگشت میچسبد. عضلات این تاندون ها در ناحیه ساعد قرار دارند و تاندون آنها پس از عبور از پشت مچ دست و پشت دست به انگشتان میرسند. بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) میتواند به علت آسیب نافذ در پشت انگشت و یا در پشت دست و یا در پشت مچ دست و حتی پشت ساعد باشد.

مهمترین علامت بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) عدم توانایی آن انگشت در مستقیم و صاف شدن است. البته به علت مکانیسم های بسیار پیچیده ای که در بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) وجود دارد ممکن است یک بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) حتی بصورت کامل بریده شود ولی تا چند روز بیمار بتواند انگشت دستش را صاف کند. پس هر بیماری که به علت جسم برنده ای دچار زخم پشت انگشتان یا دست یا مچ دست شود باید بدون توجه به توانایی حرکات انگشت برای معاینه به پزشک مراجعه کند.

پزشک معالج در صورت کوچکترین شکی به بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور)، بیمار را تحت عمل جراحی قرار میدهد تا از سالم یا پاره بودن تاندون مطمئن شود. تاندون در صورت بریده شدن باید ترمیم شود. نتایج ترمیم بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) در پشت دست بهتر از پشت انگشتان است.

در پشت انگشتان این تاندون ها بسیار ظریف بوده و جراحی آنها مشکل تر است. در بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) در پشت دست در مواردی که دو سر تاندون بریده شده به علت وسعت بریدگی و آسیب به هم نمیرسند پزشک معالج میتواند سر انتهایی تاندون بریده شده را به سر پرگزیمال تاندون مجاور آن پیوند بزند.

در صورتی که بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) ترمیم نشوند جدا از اینکه توانایی صاف شدن انگشت دست مختل میشود بیمار پس از مدتی دچار تغییر شکل و دفرمیتی هایی در انگشت همان دست میشود.

بیماران مبتلا به بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) می توانند برای درمان بریدگی تاندون های باز کننده دست (اکستانسور) خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان بریدگی تاندون های فلکسور (خم کننده انگشتان دست)

                                            درمان رگ به رگ شدن شست دست

                                                                  درمان بریدگی تاندون های فلکسور (خم کننده انگشتان دست)

 منبع:ایران ارتوپد 1 . 2

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس