شایعترین علت درد در سمت داخلی زانو، تقریباً شش سانتیمتر پایینتر از مفصل زانو به علت بورسیت پس آنسرین Pes anserine است.بورس ها کیسه هایی با دیواره بسیار نازک هستند. در بدن انسان این کیسه ها در بین بافت هایی قرار میگیرند که روی یکدیگر حرکت کرده و می لغزند. وظیفه این کیسه ها تسهیل حرکت و لغزیدن این بافت ها در کنار یکدیگر است. در حالت عادی داخل این کیسه ها مایع لغزنده ای وجود دارد که موجب می شود دو سطح روبروی بورس روی یکدیگر بلغزند. بورس ها بیشتر در اطراف مفاصل قرار دارند. التهاب بورس را بورسیت Bursitis می گویند.

 

بورسیت پس آنسرین زانو

بورسیت پس آنسرین در قسمت زیر زانو و در سمت داخل آن قرار دارد و مابین تاندون های همسترینگ Hamstring و استخوان درشت نی است. عضلات همسترینگ در سمت پشت و داخل ران قرار گرفته و مسئول خم کردن زانو هستند. این عضلات به توسط تاندون همسترینگ به قسمت های بالایی ( و در سمت داخل) استخوان درشت نی متصل می شوند. کمی بالاتر از محلی که این تاندون به استخوان متصل می شود بورس پس آنسرین بین تاندون و استخوان قرار گرفته تا حرکت آن را بر روی استخوان تسهیل کند.

علل و دلایل

بورسیت یا التهاب بورس معمولاً به علت کار کشیدن زیاد از تاندون و مفصل و یا به علت اعمال استرس و سایش زیاد بر روی بورس بوجود می اید. این بیماری در ورزشکاران بخصوص دوندگان بیشتر دیده میشود. بیماران مبتلا به آرتروز یا سائیدگی زانو هم بیشتر به این بیماری دچار میشوند. عواملی که زمینه ی ایجاد بورسیت پس آنسرین را فراهم می کنند عبارتند از :
1-بد ورزش کردن مثلا انجام ندادن نرمش های کششی مناسب قبل از انجام ورزش اصلی و یا دویدن در سربالایی و یا سرازیری ها و یا افزایش ناگهانی طولی که یک دونده می دود
2-چاقی و داشتن اضافه وزن
3-چرخش ساق و زانو به خارج
4-استئوآرتریت یا سائیدگی زانو
5-پارگی منیسک داخلی

علائم و نشانه ها

مهمترین علامت بورسیت پس آنسرین درد در سمت داخلی زانو یا کمی پایین تر است. این درد با ورزش یا بالا رفتن از پله و انجام فعالیت های ورزشی بیشتر می شود.

درمان

مهمترین اقدامات درمانی برای بورسیت پس آنسرین عبارتند از :
1-قطع فعالیت های ورزشی و استراحت
2-سرد کردن موضع درد روزی 4-3 بار و هر بار 20 دقیقه با کیسه حاوی خرده یخ
3-استفاده از داروهای ضد التهاب مثل بروفن و ناپروکسن بنا به تجویز پزشک
4-گاهی پزشک معالج اقدام به تزریق کورتیکوستروئید در محل بورس برای کاهش التهاب می کند

 

 

  • خواننده گرامی

  • پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بورسیت پس آنسرین مطالعه فرمایید.

1-علت،درمان و علائم بورسیت زانو

2-بورسیت و درد زانو در سمت داخل

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس