بیماری ازکود اشلاتر

یکی از بیماری هایی که در ناحیه ی کشکک زانو ایجاد می شود بیماری ازگود اشلاتر می باشد .این بیماری اکثرا در بین نوجوانان بین 10تا16 سال که به انجام ورزش های سنگین و مکرر مانند فوتبال دوچرخه سواری و کوه نوردی  به صورت نادرست و غیر اصولی می پردازند به وجود می آید و موجب درد های شدید و مزمن در ناحیه ی زانو و زیر زانو  می گردد. بیماری  ازگود اشلاتر در پسران به دلیل انجام دادن بیشتر ورزش های سنگین و مکرر بیش از دختران دیده می شود. اما دختران نیز در سنین نوجوانی با این بیماری مواجه شده و دچار ازگود اشلاتر و دردهای ناشی از آن در ناحیه ی کشکک زانو می گردند. ازگود اشلاتر بیماری است که مشخصه آن یک برجستگی استخوانی دردناک در جلوی بالاترین قسمت استخوان تیبیا یا درشت نی  زانو است. برجستگی استخوانی بیماری ازگود اشلاتر در محل اتصال تاندون کشکک زانو به استخوان درشت نی قرار داردو کشکک زانو دچار دردهای شدید شده و متورم می گردد.

علل و دلایل

علل به وجود امدن بیماری ازکود اشلاتر در میان نوجوانان علاوه بر انجام ورزش های سنگین ورزشی ساختار ستون فقرات و بدن انسان به علت رشد و تغییر شکل در دوران نوجوانی نیز می باشد.به نظر می رسد در زمان رشد سریع نوجوانان یک عدم هماهنگی در رشد استخوان ها و بافت های نرم مانند عضلات و تاندون ها ایجاد میشود. در این موارد ممکن است رشد طولی استخوان ها سریعتر از رشد عضلات و تاندون ها باشد. در اندام تحتانی این  مسئله میتواند به معنای کوتاه ماندن نسبی عضلات چهارسر ران نسبت به استخوان ران شده و در نتیجه با کشیده شده تاندون چهارسر و کشکک زانو  و تاندون کشکک زانو به بالا کشش بیش از حدی به توبروزیته تیبیا وارد شود. این کشش موجب بروز علائم بیماری ازگود اشلاتر بخصوص درد زیر زانو میشود. همان گونه که بیان شد انجام فعالیت های سنگین ورزشی در میان نوجوانان زمینه ی به وجود امدن بیماری ازگود اشلاتر را آماده می سازد.

علائم و نشانه ها

مهمترین علامت بیماری ازگود اشلاتر برجستگی دردناک در زیر زانو یعنی در بالاترین قسمت استخوان درشت نی در نوجوانان 16- 10 ساله است.. توبروزیته تیبیا در این بیماران برجسته تر شده و فشار دادن این ناحیه و بخصوص محل اتصال تاندون کشکک به توبروزیته تیبیا شدت درد را افزایش می دهد.  این مسئله در حین چهارزانو نشتن کشش روی تاندون کشکک بیشتر شده و درد بیمار هم بیشتر می شود. درد زانو در صورت شدید شدن موجب لنگیدن  بیمار در هنگام راه رفتن می شودو بیمار در هنگام راه رفتن دچار ناتوانی می گردد و حتی قدرت راه رفتن و حرکت را نیز از دست می دهد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب زانو درد در جوانان را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری ازکود اشلاتر مطالعه فرمایید.

تماس