رایج ترین کاربرد بوتاکس، بهبود ظاهر فرد با کاستن از چین و چروک ها، خط اخم و خطوط ریز کنار چشم (پا کلاغی) در ناحیه ی صورت و گردن می باشد. همچنین از بوتاکس برای بهبود ظاهر لب ها و از بین بردن خطوط آن و برجسته تر کردن آن استفاده می شود، که با عنوان بوتاکس لب شناخته می شود.
بوتاکس یک روش درمانی زیبایی غیر تهاجمی است که به سرعت و به آسانی انجام می شود و زمان بهبودی خیلی کمی دارد. معمولا عمل تزریق بوتاکس تنها حدود 10 دقیقه طول می کشد و به بی حسی موضعی نیازی نیست. برای اغلب افراد ناراحتی خیلی کمی ایجاد می شود و عوارض جانبی بوتاکس بسیار نادر است.

بوتاکس دقیقا چیست؟

بوتاکس دارویی است که از سم آزاد شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم مشتق می شود. این سم به عنوان یک نوروتوکسین طبقه بندی می شود چون مسیر انتقال پیام عصبی را در طول بافت هدف، مسدود می کند. این ماده اگر در دوز صحیح مصرف نشود و یا توسط یک فرد متخصص انجام نشود، بسیار سمی و خطرناک خواهد بود. با این حال، بوتاکس دارویی است که می توان از آن با موفقیت و بدون خطر برای درمان برخی مشکلات استفاده کرد.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

بوتاکس از طریق جلوگیری از انتقال پیام های عصبی در طول عصبی که در آن تزریق شده، عمل می کند. با تزریق بوتاکس به درون عصب هایی که به ماهیچه های اصلی صورت و گردن پیام رسانی می کنند، از انقباض این ماهیچه ها جلوگیری کرده و در نتیجه به حالت غیر فعال در می آیند. از بوتاکس می توان برای غیر فعال کردن همه ی ماهیچه های ناحیه ی صورت و گردن استفاده کرد و رایج ترین ماهیچه ای که توسط بوتاکس غیر فعال می گردد، ماهیچه ی مسئول ایجاد اخم در پیشانی است. انقباض این ماهیچه است که چروک های عمیق و خط اخم را در پیشانی ایجاد می کند. با جلوگیری از انقباض این ماهیچه، پیشانی مسطح تر خواهد شد و خطوط و چروک آن از بین خواهد رفت. به همین شیوه می توان خطوط و چروک های صورت را برطرف کرد و نتایج آن بسیار قابل ملاحظه است.

این روش به طور معمول نیازی به بی حسی ندارد و معمولا تنها حدود 10 دقیقه طول می کشد.
در زیر مراحل اصلی تزریق بوتاکس شرح داده شده است.
پزشک ابتدا از شما می خواهد که عضلات اصلی صورت تان، مثل ماهیچه ی پیشانی را حرکت دهید تا محل مناسب برای تزریق بوتاکس را ارزیابی کند. ماهیچه های هر فرد در جهت متفاوتی عمل می کنند و تا حدودی در نواحی متفاوت صورت، جای گرفته اند.
سپس بوتاکس با استفاده از سوزن خیلی ظریف، که برای اغلب افراد هیچ گونه درد و ناراحتی ایجاد نمی کند، به ماهیچه ی هدف تزریق می شود.
به استراحت بعد از عمل نیازی نیست و شما می توانید بلافاصله بعد از تزریق، فعالیت های عادی روزانه تان را از سر بگیرید.
تاثیر تزریق بوتاکس بلافاصله قابل مشاهده نیست و حدود 3 تا 5 روز طول می کشد تا شما متوجه تاثیر آن شوید. برای برخی افراد می تواند تا یک ماه طول بکشد تا بیشترین تاثیر درمان را مشاهده کنند. به هر حال این امر در افراد مختلف، متفاوت است و به شدت چین و چروک هایی که تحت درمان قرار گرفته اند، شیوه ی زندگی فرد و سوابق پزشکی او بستگی دارد.
توصیه می شود که برای مدت حداقل یک هفته قبل از تزریق، از کشیدن سیگار خودداری کنید و به مدت 2 هفته قبل از تزریق از مصرف دارو های ضد التهاب مثل آسپیرین پرهیز کنید. این کار باعث کاهش درد و ناراحتی که بوتاکس می تواند ایجاد کند، می شود.

موارد کاربرد

علاوه بر مصرف زیبایی بوتاکس که در بالا توضیح داده شد، از بوتاکس همچنین برای درمان مشکلات دیگری نیز استفاده می شود که در زیر به برخی موارد اصلی استفاده ی آن اشاره شده است:

  • میگرن: از بوتاکس می توان در موارد خاص، برای درمان نوجوانانی که از میگرن مزمن رنج می برند، استفاده کرد. این یک درمان رایج برای میگرن نیست اما می تواند برای کسانی که سایر روش های درمانی را به کار برده اند؛ اما اثر بخش نبوده است، استفاده شود.
  • مشکلات ماهیچه ی چشم: از بوتاکس می توان برای درمان مشکلات خاص چشمی مانند لوچی استفاده کرد. لوچی عارضه ایست که در آن یکی از چشم ها به داخل یا بیرون منحرف می شود و در ظاهر فرد به طور قابل ملاحظه ای تاثیر می گذارد. همچنین می توان از بوتاکس برای درمان اسپاسم شدید پلک (بلفارو اسپاسم) که به درمان های رایج امروزی جواب نداده است، استفاده کرد.
  • دیستونی دهانه ی رحم: از بوتاکس می توان برای درمان دیستونی دهانه ی رحم که باعث انقباض شدید در ناحیه ی شانه و گردن می شود، استفاده کرد.
  • تعرق شدید زیر بغل: بوتاکس می تواند گزینه ای برای درمان تعرق شدید زیر بغل باشد وقتی محصولات پوستی استاندارد و سایر روش های درمانی فایده ای نداشته باشد.

تاثیر

تاثیر اولیه ی تزریق بوتاکس معمولا 2 تا 5 روز پس از اولین تزریق، قابل مشاهده خواهد بود. به هر حال نتایج حاصل از تزریق بوتاکس تا 2 هفته پس از اولین تزریق، به حد ماکسیمم، که در این نقطه، ظاهر شما در بهترین حالت قرار دارد، نخواهد رسید.

ماندگاری

به طور متوسط تاثیر بوتاکس حدود 4 ماه ماندگار است اما این زمان می تواند متفاوت باشد. پس از پایان این دوره، به منظور دست یابی به همان نتایج، باید تزریق را تکرار کرد. تزریقات مکرر بوتاکس باعث ایجاد تاثیرات طولانی تری خواهد شد، چون این کار باعث تحلیل ماهیچه ها می شود. عوامل مختلفی وجود دارند که بر مدت دوام بوتاکس تاثیر می گذارند، مثل سن و نحوه ی مخلوط کردن و آماده سازی بوتاکس.

هزینه

هزینه ی بوتاکس بسیار متفاوت است. عوامل مختلفی مثل دوز مورد نیاز و ناحیه ای از صورت که تحت درمان قرار می گیرد، بر این مقدار هزینه تاثیر می گذارند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

Call Now Buttonتماس