2014.07.27.11.35.55.jpg4

تزریق چربی به روشی اطلاق می شود که در آن چربی از شکم و یار نواحی بدن فرد گرفته شده و به صورت (یا به سایر نواحی مورد نظر فرد) تزریق می شود. هدف از این روش اضافه کردن حجم صورت، لب ها، باسن و یا دستها می باشد که باعث می شود نمای آن پرتر و جوانتر شود. تزریق چربی می تواند فرورفتگی صورت و بعضی از انواع اسکار را پر کرده و باعث بهبود ظاهر آنها شود. تزریق چربی صورت، از طریق ایجاد  پُری و برآمدگی ، باعث درجاتی از لیفت در بافت صورت می شود. تزریق چربی ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر روش هایی مانند لیفت صورت یا ابرو انجام شود.

چگونگی تزریق

در این روش، چربی قسمتی از بدن از راه سوراخ کوچکی که ایجاد می شود بوسیله کانولاهای ظریف برداشته می شود، این سوراخ به قدری کوچک است که بعد از انجام کار نیاز به بخیه ندارد. چربی بدست آمده در ابتدا با مقداری خون و سرم مخلوط است لذا این مواد با روشهای مختلف جدا می شوند تا چربی خالص تری به دست آید. در نهایت چربی بدست آمده بوسیله سوزنها و کانولاهای ظریفی که برای این کار طراحی شده اند به قسمتهای مختلف صورت تزریق می گردد.

سوالات متداول

– آیا در تزریق چربی نیازبه بیهوشی هست؟

خیر، تزریق چربی تحت بی حسی موضعی یا تزریق داخل وریدی داروی خواب آور و آرام بخش انجام می شود و نیازی به بیهوشی کامل ندارد.

– محلهای شایع برای برداشت چربی کدامند؟

قسمت تحتانی شکم ، پهلوها ، ران، باسن قسمت داخلی زانو

– طول مدت عمل چقدر می باشد؟

بسته به میزان تزریق، ممکن است 1تا3 ساعت طول بکشد.

– آیا برای تزریق چربی نیاز به بستری می باشد؟

خیر این عمل به صورت سرپایی انجام می شود

– هزینه تزریق چربی چقدر است؟

قیمت تزریق ژل و  چربی در مراکز مختلف بر اساس حجم چربی تزریق شده و مناطقی که چربی به آن موضع منتقل شده است محاسبه می شود. بعنوان مثال چنانچه فردی نیاز به تزریق چربی در ناحیه صورت داشته باشد نسبت به فردی که علاوه بر صورت احتیاج به تزریق چربی در پشت دست داشته باشد قیمت تزریق چربی در مورد اول کمتر می باشد. در مقایسه با ژل های تزریقی در مواردی که حجم زیادی فیلر برای پر کردن و حجم دادن به موضع مورد نیاز است مقدار زیادی ژل باید تزریق شود و هزینه ژل بسیار بیشتر از قیمت تمام شده تزریق چربی می شود ، بنابراین تزریق چربی در این موارد مقرون به صرفه تر است

زمان ماندگاری

به طور طبیعی بعد از تزریق چربی حجم اولیه بافت چربی کاهش می یابد که این کاهش از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و قابل پیش بینی نیست ولی بر اساس تحقیقات منتشر شده در PUBMED بطور متوسط بعد از 16 ماه 68 درصد از حجم اولیه چربی کاهش می یابد  با این حال 32 درصد باقی مانده تا مدت های طولانی ( تا یک دهه ) ماندگاری داشته و  برای تثبیت و افزایش مجدد حجم  تزریق چربی 6 تا 12 ماه بعد انجام می شود. بعلاوه با تزریق بیشتر از حد مورد نیاز در هر موضع می توان حجم دهی مطلوب را بدست آورد. از آنجا که سلول های چربی حساس هستند حین انتقال ممکن است دچار آسیب شوند که بجای ساکشن مکانیکی استفاده از مکش دستی به کمتر شدن آسیب به سلول های چربی کمک می کند. استفاده از سانتریفوژ محل اختلاف نظر است و بسیاری از پزشکان برای حفظ سلول های چربی از ساتتریفوژ استفاده نمی کنند . محل تزریق بر روی ماندگاری تاثیر زیادی دارد بطوریکه در نواحی متحرک مثل لب و خط خنده دوام کوتاه تری نسبت به نواحی ثابت مثل زیر چشم ، پیشانی، پشت دست و گونه دارد. از آنجا که شبکه عروقی در اطراف بافت چربی تزریق شده بعد از 48 ساعت شکل می گیرد برای دسترسی سریع تر اکسیژن و مواد غذایی ، بافت چربی در مقادیر اندک تزریق می شود( 0.1 میلی لیتر در هر تزریق) و بعلاوه با استفاده از کانولای غیر نوک تیز تونل های متعدد و موازی در موضع ایجاد شده و سپس تزریق در این کانال ها انجام می شود بدین ترتیب امکان تغذیه بافت چربی از طریق انتشار مواد مغذی فراهم می شود و نهایتا درصد ماندگاری چربی بیشتر می شود.

موارد منع مصرف

 • مشکلات انعقادی خون ( مصرف داروهای ضد انعقاد ، هموفیلی و…)
 • اختلالات متابولیسم چربی
 • بیماری های شدید داخلی
 • عفونت حاد یا نارسایی ارگان های داخلی
 • سابقه ترومبوز وریدهای عمقی پاDVT و یا آمبولی ریوی
 • بیماران لاغر
 • ضعف در سیستم ایمنی( دیابت کنترل نشده)
 • بیماری عروق کرونر
 • HIV

  مراقبت های قبل از تزریق

  – پزشک را در جریان مصرف هرگونه دارو یا ترکیب گیاهی قرار دهید.

  – در صورت وجود آلرژی نسبت به هر ماده ای ( دارو، غذا یا عوامل محیطی ) پزشک خود را مطلع سازید.

  – از دوهفته پیش از تزریق ژل و چربی از مصرف رقیق کننده های خون مثل آسپرین، ژلوفن، بروفن، دیکلوفناک و…خودداری کنید.

  – در صورت نیاز مبرم به مصرف رقیق کننده ها ( مثلا مصرف وارفارین در بیماران تعویض دریچه قلب و …) پزشک را در جریان قرار دهید تا دستور لازم را در این خصوص به شما بدهد.

  – در صورت ابتلا به بیماری خاص ( بیماریهای عفونی مثل هپاتیت و بیماریهای مزمن مثل اختلال پلاکتها، کم خونی شدید و….) پزشک را در جریان قرار دهید.

  – بهتر است به مدت 2 هفته پیش از عمل از مصرف سیگار پرهیز کنید.

  مراقبت های بعد از تزریق

  – در 2 هفته اول سعی کنید از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب بپرهیزید، مدت طولانی در حمام نمانید و از رفتن به سونای خشک و بخار خودداری کنید.

  – از ایجاد فشار زیاد در محل تزریق ژل و چربی خودداری کنید تا احیانا چربی تزریق شده جابجا نشود.

  – استفاده از کمپرس سرد در روزهای اول در محل دریافت و تزریق چربی و استفاده از کمپرس گرم پس از 3 روز باعث کاهش تورم و کبودی ناحیه خواهد شد.

  – در چند روز اول از انجام کار سنگین خودداری کنید، اگر چربی در صورت تزریق شده است از خم کردن سر به مدت طولانی پرهیز کنید.

  – از انجام ورزش سنگین تا چند هفته پس از  تزریق چربی خودداری کنید، اما پیاده روی سبک را می توانید از یک روز بعد از تزریق شروع کنید و این مسئله باعث کاهش تورم موضع نیز می شود.

  – می توانید یک روز پس از تزریق ژل و چربی از ضدآفتاب و لوازم آرایشی استفاده کنید.

  – روز بعد از تزریق می توانید استحمام کنید اما از فشار دادن محل تزریق حین حمام کردن خودداری کنید.

  – تا حد امکان از مصرف نمک ( نمک سفره و نمک در غذا ) پرهیز کنید تا تورم ناحیه سریعتر از بین برود.

  – مصرف مواد حاوی ویتامین ث بخصوص آناناس تازه در از بین رفتن تورم و جذب کبودی موثرند.

  – تا حد امکان انواع میوه، ماهی و میگو مصرف کنید.

  – در هفته اول پس از تزریق چربی در صورت، هنگام خواب روی صورت نخوابیدو زیر سرتان بلند باشد.

  – در صورتی که چربی در دست تزریق شده است، در دو هفته اول از حرکات غیر ضروری دستها خود داری کنید.

  از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس