مفصل زانو از مهمترین مفاصل تحمل کننده وزن بدن میباشد و بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد به آرتروز (Osteoarthritis) میباشد.

آرتروز زانو از جمله ناتوان کننده ترین اختلالات ارتوپدی میباشد و در سنین بالای ۵۰ سال شیوع بیشتری میابد.عوامل متعددی باعث تسریع روند شروع و پیشرفت ارتروز زانو میشوند

۱)افزایش سن بعد از ۵۰ سالگی و آرتروز زانو

۲)خانمها و آرتروز زانو

۳)اختلالات زاویه ای اندام تحتانی مثل زانوهای پرانتزی و آرتروز زانو(Genuvarum )

۴)سابقه شکستگیهای داخل مفصلی و اطراف مفصلی

۵)آسیب مزمن رباطهای صلیبی خصوصا رباط صلیبی قدامی(Anterior Cruciate Ligament,ACL)

۶)آسیب مزمن منیسکها و آرتروز زانو(Meniscal injury)

۷)آسیبهای غضروفی(Chondral Lesion)

۸)استعداد ژنتیکی و آرتروز زانو

۹)عادات غلط نشستن و راه رفتن

۱۰)چاقی و آرتروز زانو

۱۱)سیگار و آرتروز زانو

راههای درمانی متعددی برای آرتروز زانو وجود دارد که بر حسب سن بیمار و شدت آرتروز از درمانهای دارویی تا درمانهای جراحی متغییر میباشد.

در مواردیکه آرتروز زانو به حدی شدید شده است که دیگر نمیتوان درد ناشی از آن را بوسیله دارو تسکین داد درمانهای جراحی لازم میباشند که مهمترین آنها تعویض مفصل زانو میباشد.

جراحی تعویض مفصل زانو یکی از پیشرفته ترین درمانهایی است که در حال حاضر برای موارد شدید آرتروز زانو انجام میشود . جراحی تعویض مفصل زانو از میزان موفقیت بالایی برخوردار است به شرطی که از پروتز های استاندارد روز دنیا استفاده شده ، جراح ماهر و اگاه به این جراحی خاص آن را صورت دهد و بیمار دوره بازتوانی مناسبی داشته باشد

در طی این عمل ابتدا کلیه سطوح غضروفی  در طرف ران و نیز ساق که به علت آرتروز تخریب شده برداشته میشوند و سپس این سطوح توسط پروتزی از جنس آلیاژهای کاملا پیشرفته پوشانیده میگردند و در نهایت بین این دو با یک قسمت از جنس پلی اتیلن پر میگردد تا قابلیت لغزندگی مفصل زانو تکمیل گردد.

در طی این عمل کلیه اختلالات زاویه ای زانو که ناشی از آرتروز باشند نیز اصلاح میگردد.

در صورتی که در جراحی تعویض مفصل زانو عارضه ای نداشته باشیم معمولا حداکثر ظرف سه روز بیمار با پای خود و به کمک عصا از بیمارستان مرخص میگردد.

طول دوره بازتوانی این جراحی حدود ۳ ماه میباشد و در صورتی که هر دو پا نیاز به این جراحی تعویض مفصل زانو داشته باشند میتوان با فاصله یک هفته تا سه ماه پای دوم را نیز تحت جراحی قرار داد.

مهمترین عامل موفقیت در جراحی تعویض مفصل زانو ، انجام آن توسط جراح ماهر که به نکات ظریف دقت لازم را دارد میباشد.عمر این پروتزها در شرایط ایده آل بین ۱۵ تا ۲۰ سال میباشد و پس از پایان عمر مفید انها مجددا با پروتز دیگری جایگزین میگردد.

بر خلاف سالیان گذشته که برای انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو محدودیت سنی قایل بودند امروزه دیگر این عمل در شرایط خاص در سنین پایین یا خیلی بالا هم صورت میپذیرد تا افراد در هر سنی بتوانند از حداکثر ظرفیت سلامتی خود استفاده نمایند.

بیماران مبتلا به تعویض مفصل زانو می توانند برای درمان تعویض مفصل زانو خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

                                    چند نکته در رابطه با تعویض مفصل زانو

                                                                               جراحی تعویض مفصل زانو

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس