جراحی شکستگی تنه استخوان بازو

شکستگی تنه استخوان بازو

شکستگی تنه استخوان بازو را در اکثر موارد میتوان بدون انجام عمل جراحی و تنها با گچ گیری یا استفاده مناسب از بریس درمان کرد. با این حال گاهی اوقات پزشک معالج تصمیم میگیرد تا برای درمان این نوع شکستگی از عمل جراحی کمک بگیرد. مهمترین این موارد عبارتند از :

  • در صورتیکه جااندازی بسته شکستگی تنه استخوان بازو موفقیت آمیز نباشد و یا پزشک معالج احساس کند درمان غیر جراحی نمیتواند این نوع شکستگی را در وضعیت مناسبی جوش دهد.
  • شکستگی تنه استخوان بازو با دیگر آسیب های بدنی بخصوص همراه با شکستگی در اندام های دیگر باشد. در این وضعیت بیمار نمیتواند مراقبت های لازمی را که در درمان با گچ مورد نیاز است به درستی انجام دهد.
  • در موارد مشخصی که شکستگی تنه استخوان بازو، همراه با مشکلات عصبی یا عروقی است .
  • در شکستگی های باز

درمان جراحی شکستگی تنه استخوان بازو معمولاً به صورت جااندازی باز شکستگی و ثابت کردن قطعات شکسته شده با پیچ و پلاک است. در این نوع درمان معمولاً بیمار قادر است روز بعد از جراحی، شانه و آرنج خود را حرکت دهد ، در واقع شروع انجام این حرکات چند روز بعد از عمل جراحی الزامی است چون در صورت انجام نشدن این حرکات، دامنه حرکتی مفاصل شانه و آرنج به سرعت محدود میشود. بیمار بعد از انجام جراحی تا موقعی که پزشک معالج اجازه نداده است نباید با اندام آسیب دیده چیزی را بلند کند ولی البته حرکات مفاصل را باید انجام بدهد.

معمولا بعد از گذشت چند ماه محل شکستگی  به اندازه ای سفت میشود که بیمار توانایی بلند کردن اجسام را با اندام آسیب دیده بدست میاورد. انجام حرکات سنگین تر معمولاً به گذشت حداقل شش ماه زمان نیاز دارد. بعد از جوش خوردن شکستگی تنه استخوان بازو معمولاً نیازی به خارج کردن پیچ یا پلاک از بازو نیست مگر در موارد مشخصی که پزشک معالج اعلام میکند.

دربعضی موارد ممکن است برای درمان شکستگی تنه استخوان بازو از نیل یا میله داخل استخوانی استفاده شود. در این روش درمانی معمولا جااندازی  بصورت بسته انجام میشود و سپس از طریق یک شکاف کوچک در ناحیه شانه یا آرنح، استخوان بازو سوراخ شده و یک میله بلند فلزی از طریق این شکاف و سوراخ به داخل کانال مدولری استخوان بازو فرستاده میشود. ممکن است لازم باشد تا این میله به توسط چند پیچ به استخوان بازو متصل شود.

گاهی اوقات برای درمان شکستگی تنه استخوان بازو از اکسترنال فیکساتور استفاده میشود. از این وسیله، بخصوص در درمان شکستگی باز تنه استخوان بازو و یا شکستگی هایی که همراه با عفونت هستند استفاده میشود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

شکستگی تنه استخوان بازو (کاپیتولوم) و درمان آن

تشخیص و علائم شکستگی تنه استخوان بازو

 درمان بدون جراحی شکستگی تنه استخوان بازو

تماس