e5ec4dc33b7fb933649493faba351a21

اين استخوان کوچک که جلوى مفصل زانو قرار گرفته تکيه‌گاهى است براى ماهيچه‌هاى ران و ربا‌ط‌هاى درشت نی. کاسهٔ زانو ممکن است بر اثر ضربه مستقيم يا بر اثر حرکت شديد ماهيچه‌اى مانند اشتباه شوت کردن بشکند.

عوارض و علایم

۱. عوارض و نشانه‌هاى عمومى شکستگی کاسه زانو.

۲. درد شديد در زانو به‌خصوص جلوى زانو.

۳. حساسيت در اطراف کاسهٔ زانو.

۴. عدم تحرک مفصل زانو؛ فرد مبتلا به شکستگی کاسه زانو قادر به خم کردن زانو نيست.

۵. ورم قابل توجه و پس از آن کبودى ممکن است آشکار شود.

روش درمان شکستگی کاسه زانو

۱. مصدوم را به پشت بخوابانيد به‌طورى که با گذاشتن يک کت يا پتوى تا شده سر و شانه‌هاى آن کمى بالا بيايد.

۲. با ملايمت پاى فر مبتلا به شکستگی کاسه زانو را بگيريد کمى بالا بياوريد و زير پا يک تخته شکسته‌بندى که از زير باسن تا پاشنه پا ادامه پيدا کند قرار دهيد. بين پا و تخته به اندازهٔ کافى بالشتک بگذاريد. زير زانو درست به اندازه‌اى که حفر را پر کند بالشتک اضافى بگذاريد. يک بالشتک اضافى ديگر نيز زير پاشنه پا قرار دهيد تا از تخته فاصله پيدا کند.

۳. یکی از مراحل ابتدایی درمان شکستگی کاسه زانو اینست که به شکل هشت لاتين دور قوزک، کف پا و تخته، باند بپيچيد و کنار تخته گره بزنيد. يک نوار پهن دور ران و تخته و يکى هم دور ساق و تخته ببنديد و در طرف بيرونى پاى شکسته گره بزنيد.

۴. فرد دچار شکستگی کاسه زانو را به‌صورتى که وضعيت درمانى آن حفظ شود با برانکارد به بيمارستان برسانيد.

توانبخشی

پروتکل توانبخشی در افراد دچار شکستگی کاسه زانو براساس نوع تکنیکی که پزشک انتخاب می کند متفاوت می باشد. بعضی ممکن است که گچ را بعد از 2 یا 3 هفته بردآرند و بجای آن از زانوبند استفاده کنند که این امر فیزیوتراپ را قادر می سازد که در بازگردانی حرکتهای زانو و تقویت آن زمان بیشتری داشته باشد.

اولین هدف فیزیوتراپ در درمان شکستگی کاسه زانو ،کاهش درد و ورم در زانو می باشد که این امر بواسطه استفاده از کیسه های یخی بمدت 20 دقیقه در هر دو ساعت بمنظور کاهش ورم و جلوگیری از خونریزی بافتها امکان پذیر می باشد.

بعد از گذشت شش هفته از شکستگی کاسه زانو به شرط آنکه فرد آسیب دیده هیچگونه دردی نداشته باشد بیمار می تواند حرکات ملایم را انجام دهد. بین 6 تا 12 هفته که بازه حرکتی و قدرت زانو بهبود پیدا کرد میزان فعالیت افراد با شکستگی کاسه زانو با توجه به نظر فیزیوتراپ قابل افزایش خواهد بود که در این حالت معمولا پیاده روی در استخر با تجهیزات نگهدارنده به فرد آسیب دیده توصیه می شود.

حفظ استقامت عضلات چهار سر ران بمنظور جلوگیری از پیدایش استیوآرتروز پلاتوفمورال بسیار مهم  می باشد. حتی بعد از بهبود شکستگی کاسه زانو درد زانو طبیعی می باشد که برای بهبود آن عموما استفاده از ساپورت زانو بمنظور گرم نگهداشتن و افزایش پایداری توصیه می شود.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شکستگیزانو مطالعه فرمایید.

– درمان شکستگی استخوان کشکک زانو

– درمان شکستگی کشکک زانو

– درمان و تشخیص شکستگی کشکک زانو

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس