پروتکل های درمانی فیزیوتراپی پیچ خوردگی مچ پا (مانند اولتراسوند) یا تکنیک های حرکت درمانی غالباً زمانی که دوره حاد آسیب سپری شده است، اعمال می شود (که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم).

نکته مهم: در صورتی که هر کدام از تمرین ها باعث تشدید درد شما شدند از انجام زیاده از حد آن خودداری کنید.

بالا بردن پاشنه

بایستید و تعادل خود را حفظ کنید. می توانید در این ورزش از یک صندلی برای کمک به حفظ تعادل خود استفاده کنید. بدن خود را بالا ببرید و روی پنجه های پا بایستید و 5 ثانیه در همان حالت بمانید .

سپس به آرامی و بدون کمک گرفتن از صندلی، بدن خود را پایین بیاورید. اما اگر برای تعادل خود نیاز به صندلی دارید، می توانید صندلی را بگیرید و پایین بیایید. اگر هنگامی که این ورزش را انجام می دهید، درد شما کمتر می شود، این بار سعی کنید با یک پا این ورزش را انجام دهید. این حرکت را سه مرتبه و هر مرتبه 10 بار تکرار کنید.

 بالا رفتن از پله

صاف بایستید. یک پله و یا یک بلوک به ارتفاع 6 تا 10 سانتی متر تهیه کنید. پای آسیب دیده خود را بر روی پله و پای دیگر را بر روی زمین قرار دهید. وزن خود را بر روی پای آسیب دیده قرار دهید. زانوی پای آسیب دیده صاف باید باشد و پای خود را از زمین بلند کنید. سپس به آرامی پا را به روی زمین برگردانید . این حرکت را سه مرتبه و هر مرتبه 10 بار تکرار کنید.

تمرینات تعادل

در کنار یک صندلی صاف بایستید. پای آسیب دیده را دورتر از صندلی قرار دهید. فقط پای آسیب دیده بر روی زمین باشد. در حالی که انگشتان پای آسیب دیده روی زمین قرار دارند، سعی کنید قوس پای آسیب دیده را بالا ببرید.

تمرین الف: پای خود را در این موقعیت قرار دهید. دست دورتر از صندلی را به جلو بکشید و زانوی خود را خم کنید. می توانید برای حفظ تعادل از صندلی استفاده کنید. این حرکت را 10 مرتبه تکرار کنید.

تمرین ب: پای آسیب دیده را بر روی زمین قرار دهید. ارتفاع قوس را حفظ کنید. یکی از دستانتان که دورتر از صندلی قرار دارد را به طرف پایین و پایه مقابل صندلی بکشید. این حرکت را دو مرتبه و هر مرتبه 10 بار تکرار کنید.

 طناب زدن

در ابتدا به مدت 5 دقیقه با هر دو پا از طناب بپرید، سپس به مدت 5 دقیقه با یک پا از طناب بپرید.

 تمرین نزدیک کردن بدن به دیوار

 در حالی که رو به دیوار ایستاده اید یک پا کمی جلوتر باشد دست ها را در حالت خم به دیوار تکیه داده سعی کنید تنه را به دیوار نزدیک کنید

– برای درمان پیچ خوردگی مچ پا از یک پارچه یا حوله استفاده کرده کف پا قرار داده و با کم دست ها پنجه را سمت خود بکشید

–  در حالی که رو به دیوار ایستاده اید یک پا کمی جلوتر باشد دست ها را به دیوار فشار دهید (احساس کشش در ساق پای عقب تر باشد)

– مچ پا را در تمام جهت حرکت دهید

– برای درمان پیچ خوردگی مچ پا به کمک یک کش که به کف پا انداخته شده به حرکت مچ پا به خارج (انگشت شست از خط میانی بدن دور شود) مقاومت دهید

– در حالی که وزنه را به پای خود وصل کرده اید، پنجه را به سمت خود بکشید.

بیماران مبتلا به پیچ خوردگی مچ پا می توانند برای درمان پیچ خوردگی مچ پا خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

تشخیص و درمان پیچ خوردگی مچ پا

                             کشیدگی، پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن مفصل

                                                                          علائم و درمان پیچ خوردگی مچ پا

منبع:برگرفته از کتاب دردهای مفصلی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

Call Now Buttonتماس