[sbu_post_image]

در کف دست انسان پنج استخوان وجود دارد که به آنها استخوان های متاکارپ میگویند. این استخوان ها به شکل مدادهای کوتاهی هستند. قسمتی از این استخوان ها که با انگشت مفصل میشود برجسته و گرد شده است. به این قسمت سر استخوان متاکارپ میگویند. وسط استخوان متاکارپ را تنه آن مینامند و بین سر و تنه را گردن استخوان متاکارپ نامگذاری کرده اند.

شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) را شکستگی بوکسورها Boxer’s fracture هم میگویند. علت این نامگذاری مکانیسم ایجاد شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) است. شایعترین علت ایجاد شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) مشت زدن به جسم سخت است. البته شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ)در بوکسورهای واقعی کمتر دیده شده و بیشتر در درگیری های خیابانی مشاهده میگردد.

اگرچه شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) میتواند در گردن هر کدام از استخوان های متاکارپ کف دست ایجاد شود شایعترین محل بروز آن متاکارپ پنجم دست است یعنی همان متاکارپی که در امتداد انگشت کوچک دست قرار دارد.

علائم شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ)

مهمترین علامت شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) درد در محل شکستگی است که با حرکت دادن دست و یا انگشتان تشدید می شود. دست ممکن است ورم کرده یا کبود شود. این تورم بخصوص در پشت دست در محل شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) دیده میشود.

در هنگام مشت کردن انگشتان چهار برجستگی گرد در محل اتصال استخوان های متاکارپ و انگشتان دست دیده میشود که به آنها Knuckle میگویند. در شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) که با جابجایی همراه هستند این برجستگی مجو شده و به واضحی قبل دیده نمیشود.

تشخیص قطعی شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) با استفاده از رادیوگرافی ساده کف دست داده میشود.

درمان شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ)

 در صورت شک به شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) قبل از رساندن بیمار به پزشک میتوان اقدامات زیر را انجام داد

  •  جهت کاهش تورم و درد می توان از کیسه ی حاوی خرده های یخ در محل شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) استفاده کرد. این کار موجب کاهش تورم در محل شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) میشود.
  •  بالا نگه داشتن اندام مبتلا هم میتواند به کاهش تورم شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) کمک کند
  •  در صورت وجود زخم در محل درد و تورم، با توجه به احتمال بالای عفونت باید محل را با آب و صابون شستو داده و با گاز تمیز پوشاند

درمان شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) در غالب موارد با استفاده از آتل صورت میگیرد. در صورت جابجا بودن قطعات شکسته شده ابتدا پزشک اقدام به جااندازی شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) کرده و سپس از نوع خاصی از آتل گچی به نام ناودان اولنار برای بیحرکت کردن قطعات شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ)استفاده میکند.

بندرت ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) وجود داشته باشد. در صورت نیاز به جراحی پس از جااندازی بسته یا باز قطعات شکسته شده به توسط پین یا پلاک به یکدیگر متصل میگردند.

چند نکته مهم

 در بسیاری از شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) پزشک معالج ترجیح میدهد که کمی جابجایی را قبول کند و اقدام به درمان جراحی نکند. علت آن است که شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) عمدتا در استخوان کف دستی پنجم اتفاق میافتد و تا حدود 30 درجه زاویه دار شدن قطعات شکسته شده نسبت به هم باعث اختلال در کارآیی و قدرت دست نمیشود در حالیکه عمل جراحی و پین گذاری میتواند باعث عوارضی نظیر محدودیت حرکت انگشتان گردد.

در مواردی که پزشک جابجایی و زاویه دار شدن شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) را قبول میکند با علم به این مسئله است که بعد از جوش خوردن تغییر شکل خفیفی در دست ایجاد میشود. در حالت طبیعی هنگام مشت کردن، چهار برجستگی به نام Knuckle در محل اتصال استخوان های متاکارپ به انگشتان دست دیده میشوند.

در صورتی که شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) با جابجایی جوش بخورد برجستگی مربوط به متاکارپ پنجم دست از بین میرود ولی این مسئله مشکلی در کارآیی و قدر دست ایجاد نخواهد کرد.

نکته دیگر اینست که در شکستگی استخوانهای انگشتان و کف دست زمان جوش خوردن از نظر بالینی سریعتر از زمان جوش خوردن از نظر رادیولوژی است. به این ترتیب شکستگی گردن استخوان کف دست (متاکارپ) در دست معمولا بعد از سه تا چهار هفته از نظر بالینی جوش میخورد به این معنی که قطعات شکسته شده چنان به یکدیگر میچسبند که دیگر با حرکت کردن دست و انگشتان جابجا نمیشوند در حالیکه از نظر رادیولوژی ممکن است جوش خوردن و اتصال استخوان های شکسته شده به هم بعد از سه تا پنج ماه دیده شود.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

پارگی کف دست

                 علائم و درمان کیست پشت دست

                                                    عوارض شکستگی مچ دست در کودکان

منبع:ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس