کشیدگی عضلات لگن از آسیب های شایع ورزشی است. کشیدگی عضلات لگن همچنین میتوانند در اثر فعالیت های بدنی شدید در کسانی که آمادگی ندارند هم ایجاد شوند.

عضلات زیادی در ناحیه لگن و ران وجود دارند. این عضلات مسئول حرکات مفصل لگن در جهات مختلف هستند. گاهی اوقات این عضلات بر اثر ضربه و یا بدنبال فعالیت های شدید بدنی دچار کشیدگی عضلات لگن میشوند و در حالات شدیدتر ممکن است پارگی های میکروسکوپی در این عضلات بوجود بیاید که به آن استرین Strain هم میگویند و گاهی هم فیبرهای عضلانی بطور کامل پاره میشوند. شایعترین عضلات لگن که دچار گشیدگی میشوند عضلات ادکتور یا نزدیک کننده ران هستند.

علائم کشیدگی عضلات لگن

مهمترین علائم کشیدگی عضلات لگن عبارتند از

 • مهمترین علامت کشیدگی عضلات لگن ، درد در روی عضلات کشاله ران است. این درد بلافاصله بعد از حرکتی که موجب کشیدگی عضلات لگن و تاندون میگردد در ناحیه کشاله ران احساس میشود. پس از آن درد کم شده و بصورت یک درد مداوم و گنگ در ناحیه کشاله ران در میاید.
 • در ابتدا کشیدگی عضلات لگن ممکن است فقط در شروع ورزش یا اول صبح بعد از برخاستن از خواب احساس شود و بعد از چند دقیقه و یا با انجام چند حرکت نرمشی شدت آن کم شده و یا از بین میرود. اگر به کشیدگی عضلات لگن بی توجهی شود و ورزش ادامه یابد بتدریج درد در حین انجام حرکات ورزشی هم ایجاد میشود و حتی با ورزش شدیدتر هم میشود. در موارد شدید بیماری درد در حالت معمولی و حتی در استراحت هم احساس میشود.
 • ممکن است در زمان کشیدگی عضلات لگن  یک صدا یا تقه به توسط فرد احساس شود که نشانه پاره شدن فیبرهای عضلانی است.
 • لمس و فشار دادن کشیدگی عضلات لگن در ناحیه کشاله ران دردناک است.
 • در حالات شدید  کشیدگی عضلات لگن ممکن است عضله متورم شود و یا پوست روی آن دچار خونمردگی شود.
 • بیمار مبتلا به کشیدگی عضلات لگن در هنگام راه رفتن دچار لنگش میشود
 • گاهی اوقات کشیدگی عضلات لگن قدرت عضله کاهش میابد.

درمان کشیدگی عضلات لگن

 • وقتی دچار کشیدگی عضلات لگن شدید بلافاصله فعالیت ورزشی را قطع کرده و ادامه ندهید
 • از سرمای موضعی استفاده کنید. با استفاده از کیسه حاوی خرده های یخ محل کشیدگی عضلات لگن را به آرامی ماساژ داده و سرد کنید.
 • برای مدتی باید از ایستان اجتناب کنید و بعد از آن هم تا مدتی باید با کمک دو عدد عصای زیر بغل راه بروید
 • برای کاهش درد کشیدگی عضلات لگن میتوانید از داروهای ضد درد یا ضد التهاب استفاده کنید
 • بعد از گذشت دو روز محل کشیدگی عضلات لگن را با استفاده از کیسه اب گرم یا حوله گرم حرارت دهید. گرما شدت درد را کمتر میکند. دقت کنید که در مرحله حاد برای کاهش درد از سرما و در مراحل بعد از گرما استفاده کنید

بعد از گذشت چند روز تا چند هفته ( بسته به شدت آسیب) کشیدگی عضلات لگن بتدریج کاهش میابد. در این حالت بیمار باید بتدریج خود را آماده بازگشت به فعالیت های ورزشی کند. مهمترین اقدام در این زمان انجام روزانه نرمش های کششی بخصوص در ناحیه کشاله ران و لگن و شکم و کمر است.

بعد از مدتی نرمش های تقویتی هم به نرمش های کششی اضافه میشوند.انجام این نرمش ها تاثیر به سزایی در کاهش درد کشیدگی عضلات لگن باقیمانده در کشاله ران و همچنین آماده کردن ورزشکار برای برگشت به فعالیت ورزشی دارد. این نرمش ها باید تحت نظر پزشک معالج و متخصص فیزیوتراپی انجام شوند.

در این مدت بیمار مبتلا به کشیدگی عضلات لگن باید از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزشی اجتناب کند. موقعی که عضلات لگن و ران بخصوص عضلات کشاله ران کاملا بدون درد شدند و قابلیت کششی و قدرت کافی را بدست آوردند بیمار میتواند به فعالیت ورزشی قبلی برگردد.

نکته مهم در انجام حرکات کششی اینست که اگر این حرکات بصورت شدید و پرتابی و بدون احتیاط انجام شوند میتوانند شدت درد بیمار مبتلا به کشیدگی عضلات لگن را افزایش داده و مشکلات او را بیشتر کنند. پس انجام این نرمش ها باید بصورت تدریجی و به آهستگی و با کشش ملایم عضلات شروع شده و بتدریج شدت کشش افزایش یابد.

بیماران مبتلا به کشیدگی عضلات لگن می توانند برای درمان کشیدگی عضلات لگن خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

 • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان و عوامل کشیدگی عضلات همسترینگ در پشت ران

                                                          علل و علائم کشیدگی عضلات کشاله ران

                                                                                          کشیدگی عضلات کشاله ران

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

Call Now Buttonتماس