آسیب ویپلش Whiplash neck sprain نوعی رگ به رگ شدن و کشیدگی گردن و گرفتگی عضلات گردن است و بیشتر در تصادفات اتومبیل ایجاد میشود. بدنبال ضربه به اتومبیل از عقب یا جلو سر سرنشین بشدت به جلو و عقب حرکت میکند. این حرکت شدید و ناگهانی میتواند موجب کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن  میشود و می توان گفت علت گردن درد است.

ضربه به اتومبیل از طرفین و حرکت گردن به دو طرف و یا چرخش گردن هم میتواند موجب کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن آن شود. گاهی حرکت سر و گردن بدنبال این ضربات بقدری شدید است که موجب آسیب نخاع گردنی میشود. زنان بیش از مردان دچار این آسیب میشوند. علت رگ به رگ شدن گردن میتواند به دنبال فعالیت های ورزشی هم ایجاد شود.

علائم و نشانه ها

  • درد و خشکی گردن که ممکن است چند ساعت بعد از تصادف شروع شود. گرفتگی گردن روز بعد بیشتر میشود. در نیمی از موارد شروع درد روز بعد از تصادف است
  • چرخش و خم کردن گردن ممکن است دردناک باشد
  • درد و خشکی در بالا یا پایین ستون فقرات
  • سردرد
  • سرگیجه، تاری دید، درد فک، درد در حین بلع و احساس نامعمول در پوست صورت ممکن است مدت کوتاهی ایجاد شود ولی علائم رگ به رگ شدن گردن  معمولا بزودی از بین میروند
  • احساس خستگی و تحریک پذیری و عدم توانایی در تمرکز تا چند روز

راه های درمان

در یکی دو روز اول که شدت درد کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن زیاد است گردن را باید تا حد امکان کمتر حرکت داد. استفاده از یک گردنبند طبی میتوان کمک کننده باشد. بعد از چند روز باید بتدریج حرکات گردن شروع شده و به تدریج و به آرامی گردن حرکت داده شود.

حرکت گردن در ابتدا ممکن است کمی دردناک باشد ولی بتدریج شدت گردن درد کاهش میابد. بیحرکتی طولانی مدت گردن و حرکت ندادن آن میتواند موجب خشک شدن گردن شود.

استفاده از داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن و یا داروهای ضد درد مانند استامینوفن و داروهای شل کننده عضلانی می‌تواند یکی از روش‌های بهبود و درمان رگ به رگ شدن گردن و گرفتگی آن باشد.

توجه به حفظ وضعیت مناسب سر و گردن در حین کار و نوشتن و خواندن و کار با کامپیوتر، استفاده از یک بالشت مناسب در موقع خوابیدن و فیزیوتراپی میتواند به کاهش درد رگ گردن  کمک کند.

پیشگیری

استفاده از پشت سری هایی که در صندلی اتومبیل وجود دارند میتوانند تا حدود زیادی مانع از بروز آسیب کشیدگی و گرفتگی رگ گردن شوند. این پشت سری ها را باید درست تنظیم کرد تا دقیقا پشت سر سرنشین قرار گیرند و در صورت برخود اتومبیل دیگر از پشت، مانع از حرکت ناگهانی سر سرنشین به عقب شوند.

اگر در حین رانندگی متوجه شدید ماشین پشتی در حین برخورد به شما است سر خود را به پشت سری تکیه داده و کمر خود را به صندلی نزدیک کنید تا احتمال آسیب ویپلش  و گرفتگی عضلات گردن کاهش یابد.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان و علل گردن درد

                            علل و پیشگیری از گردن درد

                                                                پیشگیری از گرفتگی عضلات و علل آن

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس