گاهی پیش می آید که دندان به صورت ناگهانی می شکند علت این اتفاق چه می تواند باشد ؟

جویدن در حالت عادی خود باعث ایجاد فشار به دندان ها می شود و دندان ها نیز فشار وارد شده را به قسمت فک بالا و پایین انتقال می دهند فردی که چندین دندان خودش را از دست داده باشد نیرویی که هنگام جویدن به دیگر دندان ها وارد می شود بیش تر از حالت طبیعی می باشد این گونه است که سهم هر دندان بر اثر جویدن بالا می رود . در این شرایط دندان به صورت عمودی می شکند .

چرا دندان ها می شکنند و علت های آن ها چیست ؟

دندان پزشکان می گویند دندان هایی که به خاطر پوسیدگی وسیع و شدید به صورت ریشه ای درمان شده اند و یا به صورت وسیع پر شده اند احتمال شکستن آن ها به صورت عمودی بسیار زیاد می باشد . از طرفی نیز امکان دارد فشاری که به دندان ها وارد می شود بیش از حد باشد این مسئله باعث می شود که دندان ترک بخورد و با گذشت زمان همین ترک باعث شکستگی دندان خواهد شد .
اگر دچار حساسیت دندانی شده اید حتما به فکر درمان آن باشید و سهل انکاری نکنید .
یکی از مواردی شایع شکستگی دندان ها لب پریدگی یا همان شکستگی تاج می باشد . به نظر شما چه تفاوتی میان شکستگی عمودی دندان و شکستگی تاج وجود دارد .
گاهی اوقات به دلیل حساسیت به دمای هوا ( گرمی و سردی ) و مواد شیرین و … ترک هایی بر روی مینای دندان به وجود می آید . اگر دندان های تان را روی هم گذاشتید و احساس دندان درد به شما دست داد بدانید که ریشه دندان های تان ترک خورده است . نگران نباشید این ترک ها به راحتی قابل درمان هستند اما اگر این ترک ها عمیق باشند دیگر قابل درمان نیستند . به خصوص اگر شکستگی عمودی رخ داده باشد ، به نظر شما این گونه اتفاقاتی که رخ می دهد به جنس دندان افراد و یا مواردی چون عصب کشی ، پر کردن دندان ها و … بستگی دارد یا خیر ؟

انواع شکستگی دندان

انواع مختلفی از شکستگی دندان وجود دارد که هر کدام نیاز به درمان های خاص خود را دارند
1.ترک های کوچک-این ترک ها سطحی هستند و تنها قسمت مینای دندان را تحت تاثیر قرار میدهند. ترک های کوچک به ندرت نیاز به درمان دارندبا این حال ممکن است دندانپزشک شما منطقه ترک خوردگی را صیقل دهد تا هر گونه لکه خشن را صاف کند.
2.دندان ترک خورده-این نوع شکتسگی شامل شکسته شدن تمام دندان در سطح جویدن است در این نوع شکستگی قطعات در محل باقی می ماند، اما شکاف به تدریج گسترش می یابد.گاهی اوقات ترک را میتوان با پرکردگی ترمیم کرد. اغلب برای جلوگیری از بدتر شدن ترک باید از تاج استفاده شود. و اگر پالپ (عصب و بافت زنده) دندان اسیب دیده باشد ممکن است به درمان کانال ریشه نیاز داشته باشید.
3.شکستگی های کوچک –این نوع شکستگی ها همیشه به درمان نیازی ندارد اما دندان پزشک ممکن است با پر کردن دندان برای جلوگیری از بدتر شدن شکستگی ، ظاهر و احساس بهتری به دندان بدهد. اگر شکستگی بسیار کوچک باشد دندانپزشک ممکن است منطقه اسیب دیده را پرداخت کند.
4. شکستگی های نوک تیز-این نوع شکستگی معولا سطوح جویدنی دندان ها را تحت تاثیر قرار میدهد. انها معمولا به پالپ دندان اسیب نمی رسانند و احتمال بروز درد بسیار ،در انها کم است. دندانپزشک برای برگردادن شکل دندان ،ان را ترمیم میکند و غالبا برای ترمیم نیاز به تاج میشود.
5.شکستگی های شدید- این شکستگی ها به اندازه ای عمیق هستند که به اعصاب می رسند. و تقریبا همیشه باعث اسیب به دندان و حساس شدن دندان میشوند معمولا بخش شکسته دندان میریزد و نیاز به درمان ریشه برای حذف عصب و تاج برای بازگردادن شکل دندان و درمان دندان درد است و بعد از ان میتوانید به راحتی غذاخوردن و جویدن مناسبی داشته باشید.
6. تقسیم شدن دندان –این حال از شکستگی به این معنی است که دندان یه صورت عمودی به دو قسمت تقسیم میشود این نوع شکستگی در دندانهایی که بیش از یک ریشه دارند مانند دندان های مولر بیشتر اتفاق میافتد. در این شکستگی ها امکان دارد که دندان را با یکی از ریشه های باقی مانده همراه با تاجش نگه داشت. ابتدا دندانپزشک شما درمان ریشه دندان انجام میدهد . سپس هر ریشه ای را که نمیتواند نگه دارد حذف میکند و در اخر از تاج برای پوشش ریشه و جایگزین کردن دندان استفاده میشود. در برخی موارد، هنگامی که یک ریشه نمی توان نجات داد، دندان باید برداشته شود.
7.ترک عمودی-این نوع شکستگی از ریشه شروع میشود و به سطوح جویدنی دندان میرسد در این شکستگی دردناک ممکن است منطقه اطراف ریشه دندان ملتهب یا عفونی شود و در اغلب موارد برای درمان دندان درد شدید ، دندان باید برداشته شود.

علائم شکستگی و ترک عمودی

شکستگی عمودی ریشه، از تاج دندان و سطح جونده آغاز می شود و تا ریشه دندان امتداد پیدا می کند و در نهایت باعث دو نیم شدن دندان خواهد شد.
علایم شکستگی عمودی ریشه در دندان های زنده (دارای عصب) و غیرزنده (دندانی که در اثر التهاب و عفونت شدید یا عصب کشی، عصب ندارد) متفاوت است.
در دندان های زنده ضمن اینکه دندان به محرک های سرما و گرما حساس خواهد شد و دندان درد نیز حین جویدن احساس می شود.

8.شکستگی ناشی از پوسیدگی- در این موارد باز هم دندان به خاطر اینکه از داخل تضعیف شده می شکند و از هم میپاشد. دندانپزشک شما حفره را ارزیابی میکند و بهترین درمان را به شما توصیه میکند. در برخی موارد که پوسیدگی گسترده است و به سمت استخوان پیش میرود ممکن است دندان برداشته شود.

8562273_f520

کارهایی که نباید انجام دهید:

1- هرگز ریشه دندان کنده شده را لمس نکنید و برای جابجایی آن با تاج دندان تماس داشته باشید.
2- هرگز ریشه دندان کنده شده را پاک و تمیز نکنید.
3- هرگز دندان کنده شده را توسط مسواک یا الکل تمیز نکنید.

پیشگیری از شکستن و یا کنده شدن دندان:

1- در هنگام ورزش از محافظ دهان استفاده کنید.
2- از دعوا و درگیری و برخورد فیزیکی بپرهیزید.
3- از خوردن غذاهای سخت مانند استخوان، نان خشک و بیات و یا شکستن پوسته خارجی مغزها توسط دندان خودداری کنید.
4- در هنگام سوار شدن به اتومبیل حتما کمربند ایمنی خود را ببندید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس