راههای درمان پارگی مینسک زانو

پارگی مینیسک زانو آسیبی رایج است که در میان ورزشکاران شرکت کننده در ورزش‌های گروهی و فردی درصد شیوع بالایی دارد. به علاوه این مشکل در میان افرادی، مانند لوله‌کش‌ها یا کارگران معدن، که سر پا نشستن طولانی مدت لازمه شغلشان است رواج بالایی دارد.

چرخش شدید زانو در حین دویدن یا ایستادن ناگهانی میتواند موجب پاره شدن رباط صلیبی و یا پارگی مینیسک زانو شود. پارگی در این بافت ها میتواند موجب بروز درد شدید و ناگهانی در زانو شده بطوریکه فرد را ادامه فعالیت ورزشی بازدارد. درد رباط صلیبی پاره شده در داخل زانو احساس میشود. درد مینیسک میتواند در طرف داخل و یا خارج زانو باشد ولی چون بیشتر، مینیسک داخلی پاره میشود درد بیشتر در سطح داخلی زانو احساس میگردد.

درمان پارگی مینیسک زانو

زانویی که مینیسک آن پاره شده، اگر درمان نشود بتدریج آرام می‌شود و التهاب آن از بین می‌رود. مایع داخل زانو کم می‌شود تا این که در مرحله دیگری ضربه‌ای مشابه به مینیسک وارد آید. پارگی قبلی اغلب بیشتر می‌شود و حمله دیگری به زانو وارد می‌آید. به علت تمرکز فشار وزن در محل مینیسک پاره و جمع شدن نیرو در این محل، بتدریج غضروف مفصل استخوان درشت‌نی در این محل خورده می‌شود و سطح ناصافی پیدا می‌کند و مفصل ساییدگی پیدا می‌کند (آرتروز)‌.

پارگی مینیسک مختص ورزشکاران نیست؛ تصادفات موتورسیکلت، زمین خوردن همراه چرخش و باز شدن یا خم شدن سریع هم باعث این مشکل می‌شود

برخورد این سطح ناصاف با محل مقابل آن، روی استخوان ران که در تماس با این محل قرار دارد، خوردگی مشابهی ایجاد می‌کند و ساییدگی زانو روی نقاط دیگر تاثیر می‌گذارد و آرتروز پیشرفته را به وجود می‌آورد و عضله چهارسر ضعیف و لاغر می‌شود و درد مینیسک و آرتروز همراه عضله چهارسر ضعیف، زانوی ناتوان را ناتوان‌تر می‌کند.

درمان بدون جراحی مینیسک زانو

مهمترین قسمت درمان غیر جراحی پارگی منیسک تقویت عضلات چهارسر ران یاکوادری سپس است. علائم پارگی مینیسک زانو یعنی قفل شدن زانو، خالی شدن زانو و ورم زانو در بسیاری از بیماران با تقویت عضلات چهارسر از بین میروند. اگر بعد از چند ماه انجام نرمش های لازم و تقویت این عضلات، علائم بیمار از بین رفت بیمار نیازی به جراحی ندارد وگرنه میتواند توسط دکتر متخصص زانو تحت عمل جراحی قرار گیرد.

البته منیسک یک بافت لازم و ضروری برای زانو است و وقتی آسیب میبیند میتواند در دراز مدت موجب بروز مشکلاتی برای زانو شود. با تقویت عضلات چهارسر ران میتوان تا حدودی جلوی بروز این مشکلات را گرفت ولی همانطور که ذکر شد تا حدودی.

عمل جراحی که برای پارگی منیسک علامت دار انجام میشود در غالب اوقات منیسکتومی است یعنی قسمتی از منیسک که پاره شده است از زانو خارج میشود. بنابراین چه عمل جراحی پارگی منیسکانجام شود و چه نشود بعد از پاره شدن منیسک، زانو از داشتن یک بافت مهم محروم میشود که میتواند در دراز مدت آثارش را در سلامت زانو بجا بگذارد.

تماس