تا حدود بیست سال پیش باور تقریباً همه بیماران بر این جمله استوار بود: عصب کشی همراه با درد است!

امروزه به لطف وجود دستگاه های جدید(Rotary) در درمان عصب کشی دندان ها و نیز روش های موقت بی حسی، درد در حین عصب کشی به حداقل ممکن تقابل یافته است و این ترس بیشتر ترسی تاریخی است که از تاریخچه عصب کشی و دردهایی که در قدیم در حین درمان های RTC وجود داشته است ناشی می شود.

خالی از لطف نیست که بدانیم عصب کشی یا درمان ریشه، دندانی را که بایستی کشیده شود از کشیده شدن نجات داده و آنرا برای ما حفظ کند و بدین ترتیب از مشکلات عدیده بعدی ناشی از نبود 1 دندان جلوگیری می کند.

(همه می دانیم که جایگزین نمودن دندان کشیده می تواند توسط بریچ، ایمپلنت و … صورت گیرد.)

چگونه عصب دندان یا ناحیه روت کانال بیمار می شود یا صدمه می بیند و پس از آن چه رخ می دهد؟

اگر پس از صدمه دیدن یا عفونی شدن توسط میکروب های موجود در پوسیدگی دندان عصب دندان نتواند خود را ترمیم کند می میرد. مرگ پالپ دندان ممکن است در اثر پوسیدگی یا ترک خوردگی دندان ایجاد شود. باکتری ها از طریق پوسیدگی، ترک خوردگی و یا یک ترمیم لق شده وارد کانال عصب می شوند و در نهایت پالپ را از بین می برند. این باکتری ها از سوراخ نوک ریشه به استخوان فک راه می یابند و استخوان را دچار عفونت می کنند. عفونت موجود در استخوان در نهایت آن را ضعیف می کند و می شکند. رشته های ظریفی که دندان را به استخوان متصل می کنند ورم می کنند و از بین می روند و در نهایت دندان لق خواهد شد.

روت کانال تراپی شامل چه مراحلی است ؟

۱ – شروع درمان معمولاً همراه یک بیحسی موضعی است که باعث میشود درمان بدون درد باشد . سپس دندانپزشک حفره هایی روی تاج دندان بوجود میآورد تا به پالپ دسترسی پیدا کند .

۲ – در مراحل بعدی دیواره های داخلی فضای پالپ کاملاً تمیز میشوند و بسته به تشخیص دندانپزشک ممکن است پرتونگاری در دفعات انجام گیرد .

۳ – هر گاه دندانپزشک به عدم وجود عفونت اطمینان پیدا کند کانالهای ریشه و فضای پالپ را با مواد خاصی پرمیکند .

تاج دندان چگونه پر میشود ؟

تاج دندان ممکن است با مواد مختلف پر شود ولی بهتر است که بخصوص در دندانهای خلفی دندان توسط روکش پوشانده شود تا در مقابل فشارهای جویدن مقاوم باشد .

روت کانال تراپی در چند جلسه انجام می شود ؟

این بستگی به عوامل مختلف از قبیل تعداد ریشه های دندان و نوع بیماری آن دارد . ولی بطور کلی این عمل در یک الی سه جلسه ۳۰دقیقه تا یکساعت انجام میشود .

چرا دندان درمان ریشه شده با دندان سالم فرق دارد؟

در روند درمان ریشه دندان، پالپ دندان خارج می شود و بخش زنده داخل دندان از بین می رود و در نتیجه  برخی از ویژگی های دندان تغییر می کند .

همچنین بر اثر حذف بافت های عصبی و عروقی ، بخشی از مکانیسم های حسی که در دندان های سالم وجود دارد از بین می رود و ممکن است بیمار سهوا روی دندان درمان ریشه شده ، نسبت به دندان سالم ، نیروی بیشتری وارد کند .

آیا دندان بعد از معالجه ریشه تیره می شود؟

سابقاً دندانهایی که درمان ریشه می‌شدند به مرور تیره تر می‌گشتند، ولی امروزه با پیشرفتهای تکنیکی احتمال این تغییر رنگ ناچیز بوده و اگر اتفاق افتاد، نیز با استفاده از روشهای سفید کردن و یا روکشهای چینی و لامینت می‌توان با آن مقابله کرد.

canaal

آیا صحیح است دندانی که معالجه ریشه شده، شکننده می‌گردد؟

دندانی که پالپ آن درگیر می‌شود، معمولاً دارای پوسیدگی وسیع بوده که مقدار زیادی از مینا و عاج را از بین برده است و گاهی دندانپزشک ناچار می‌گردد که مقداری از نسج سالم دندان را نیز برای دسترسی به پالپ بتراشد که مجموعه این عوامل بعلاوه خشک شدن دندان بر اثر از دست دادن تغذیه داخلی سبب می‌گردد که دندان ضعیف و شکننده گردد که جای نگرانی ندارد، چونکه با ترمیم‌های خاص و یا روکش نمودن دندان می‌توان بر این نقیصه، چیره شد.

اگر درمان ریشه دندان شکست خورد، درمان بعدی چیست؟

اکثر دندانهایی که معالجه ریشه آنها با عدم موفقیت همراه شده را می‌توان با جراحی‌های اندودونتیکس نجات داد. در مواردی که درمان معالجه ریشه دندان به شکست می‌انجامد. هنوز می‌توان دندان را نجات داد. در این موارد بعد از انجام بی‌حسی، دندانپزشک بافت لثه را به آرامی کنار زده و بافتهای آماسی انتهای ریشه را خارج نموده و یک پرکردگی نیز در ته ریشه جهت ممانعت از عود ضایعه قرار می‌دهد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس