شکستگی سر استخوان ران

شکستگی لگن نام کلی است که برای توصیف دسته ای از آسیب های استخوانی ناحیه لگن بکار میرود. این شکستگی ها در غالب موارد نیاز به درمان جراحی دارند و این درمان معمولا به روش جااندازی شکستگی سر استخوان ران و فیکس کردن آن با استفاده از پیچ و پلاک یا میله داخل استخوانی است. با این حال تعدادی از این شکستگی ها در مواردی خاص نیاز به عمل جراحی تعویض مفصل دارند.

شکستگی سر استخوان ران

دسته ای از شکستگی های لگن که ممکن است نیاز به تعویض مفصل داشته باشند شکستگی سر استخوان ران است. سر استخوان ران قسمتی از آن است که درون حفره استابولوم قرار گرفته و مفصل ران را تشکیل میدهد.

در شکستگی سر استخوان ران  وقتی قطعه شکسته شده کوچک بوده و جابجایی پیدا نکرده و یا در قسمت هایی از سر استخوان ران است که اهمیت کمتری در کارکرد مفصل ران دارند درمان ممکن است بصورت غیر جراحی صورت گیرد. با این حال قسمت اعظم این شکستگی ها نیاز به جراحی دارند.

جراحی شکستگی سراستخوان ران در غالب موارد با جااندازی باز قطعه یا قطعات شکسته شده و سپس فیکس کردن آنها با پیچ صورت میگیرد. با این حال مواردی از شکستگی سر استخوان ران ممکن است بیمار نیاز به تعویض مفصل ران داشته باشد. این موارد عبارتند از

  • وقتی قطعات شکستگی سر استخوان ران آنقدر خرد و تکه تکه شده اند که کنار هم گذاشتن آنها و پیچ کردن آنها به هم عملا غیر ممکن میشود. در این وضعیت سر استخوان بشدت آسیب دیده و امیدی به برگرداندن شکل آن به وضعیت قبل از شکستگی سر استخوان ران نیست
  • در بیمارانی که آسیب شدیدی به غضروف مفصلی در سر استخوان ران وارد شده است بطوری که پزشک پیش بینی میکند حتی اگر قطعات جوش بخورند بیمار بسرعت دچار آرتروز و تخریب مفصلی خواهد شد
  • در مواردی که سن بیمار بالا است. در بسیاری از بیماران مسن غضروف مفصلی دچار مشکلاتی شده است که آسیب اضافه شده به آن در اثر شکستگی سر استخوان ران ، آن را بسرعت به طرف آرتروز پیش میبرد. در این موارد جراح ترجیح میدهد بجای تلاش برای جوش دادن شکستگی سر استخوان ران که ممکن است در نهایت به آرتروز و ساییدگی مفصل ختم شود و بیمار برای درمان آرتروز نیاز به تعویض مفصل مجدد داشته باشد یک باره درمان نهایی را صورت داده و مفصل ران را عوض کند
  • در بعضی موارد شکستگی سر استخوان ران بصورت غیر جراحی و یا با استفاده از جراحی درمان میشود ولی بعد از مدتی سر استخوان ران به علت نرسیدن خون به آن سیاه میشود. سیاه شدن سر استخوان ران  موجب تغییر شکل و دردناک شدن آن میگردد. این بیماران نیاز به تعویض مفصل ران دارند
  • در مواردی هم ممکن است بیمار بعد از درمان شکستگی سر استخوان ران ، به علل متفاوتی دچار آرتروز و ساییدگی مفصل ران شود. در این موارد بیمار دچار درد و محدودیت حرکتی در ناحیه لگن شده که درمان آن تعویض مفصل ران است.

وقتی شکستگی سر استخوان ران تازه ایجاد شده و درمان آن با تعویض مفصل انجام میگیرد پزشک جراح ارتوپد (دکتر وریانی) سر استخوان ران را خارج کرده و آن را با یک سر فلزی جایگزین میکند.

در حین جراحی ممکن است فقط سر استخوان ران عوض شود و یا ممکن است همراه با آن حفره استابولوم بیمار هم تعویض گردد. تعویض سر استخوان ران به تنهایی را همی آرتروپلاستی میگویند و جراحی که در آن هم سر استخوان ران و هم حفره استابولوم عوض میشود را تعویض کلی مفصل ران یا توتال هیپ آرتروپلاستی مینامند.

معمولا در بیمارانی که سن بالای 80 سال دارند و یا بسیار ضعیف و ناتوان هستند عمل جراحی همی آتروپلاستی انجام میشود و در بقیه موارد ترجیح داده میشود کل مفصل ران عوض شود.

بیماران مبتلا به شکستگی سر استخوان ران می توانند برای درمان شکستگی سر استخوان ران خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

شکستگی گردن استخوان ران

                                  درمان کشیدگی عضله چهار سر ران

                                                                     درمان شکستگی گردن استخوان ران

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس