شکستگی قسمت پایینی استخوان باز


شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو (شکستگی سوپراکندیلر)
 ممکن است با عوارض احتمالی همراه باشد. توجه دقیق به شکستگی . درمان درست آن میتواند احتمرال بروز عوارض را کم کند ولی آن را به صفر نمیرساند.

درمان 

 هدف از درمان شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو (شکستگی سوپراکندیلر) جوش خوردن شکستگی در وضعیت مطلوب به نحوی است که بیمار بتواند حرکات مفصل آرنج را به حد قبل از آسیب برگرداند.بهبودی کامل این شکستگی ها معمولا یک تا دو سال به درازا میانجامد ولی معمولا بیماران میتوانند بعد از شش ماه به فعالیت های قبل از آسیب برگردند. گر چه انجام ورزش ها و کارهای سنگین به مدت زمان بیشتر احتیاج دارد.

عوارض 

درمان جراحی این شکستگی  مانند هر عمل جراحی دیگر، ممکن است با خطرات و عوارضی همراه باشد که مهمترین آنها عبارتند از :

  • عفونت محل عمل

عفونت محل عمل جراحی از عوارض نادر ولی مشکل زای درمان این شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو (شکستگی سوپراکندیلر) است. در مواردی که عفونت، استخوان را درگیر میکند درمان مشکل  میشود.
  • آسیب عصبی

ممکن است یکی از اعصاب آرنج بعد از این شکستگی تا مدتی خوب کار نکند و موجب بیحسی و ضعف در ناحیه شود که معمولاً بعد از چند هفته بهبود میابد.

  • جوش نخوردن شکستگی

ممکن است حتی با وجود عمل جراحی، شکستگی جوش نخورد. علل این جوش نخوردن ممکن است رعایت نکردن دستورات لازم بعد از جراحی ، همراهی بیماری های دیگر مثل دیابت یا مصرف سیگار، باز بودن شکستگی یا عفونت در محل شکستگی باشد. اگر شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو (شکستگی سوپراکندیلر) جوش نخورد ممکن است به عمل جراحی دیگری برای تحریک جوش خوردن نیاز پیدا شود.

  • محدودیت حرکت آرنج

بعضی از بیماران مبتلا به شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو (شکستگی سوپراکندیلر)  بعد از درمان نمیتوانند آرنج خود را بطور کامل صاف کرده یا آنرا بطور کامل خم کنند. مقدار محدودیت حرکت باقیمانده به عوامل بسیاری از جمله شدت شکستگی و سن بیمار و نوع درمان و همکاری بیمار بستگی دارد.

  • تولید استخوان اضافه

گاهی اوقات بدنبال این دسته از شکستگی ها استخوان های اضافه در تاندون ها یا عضلات اطراف ارنج ایجاد میشوند. این استخوان ها گاهی موجب محدودیت حرکت آرنج میشوند. در این صورت اگر محدودیت بوجود آمده زیاد باشد استخوان ها بعد از گذشت مدت زمانی توسط عمل جراحی خارج میشوند.

متاسفانه احتمال عود این عارضه وجود دارد و برای کاهش احتمال عود معمولا عمل جراحی خروج این استخوان های اضافه با تاخیر انجام میشود. پزشک معالج معمولا از داروهای خاصی جهت پیشگیری و ممانعت از ایجاد تشکیل این استخوان ها بعد از شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو (شکستگی سوپراکندیلر) استفاده میکنند.

  •  آرتروز

ساییدگی مفصلی از دیگر عوارض شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو (شکستگی سوپراکندیلر) است. ممکن است این ارتروز موجب درد و محدودیت حرکت آرنج شود. البته وجود استئوآرتریت همیشه به معنای درد و محدودیت حرکت نیست و گاهی اوقات درفعالیت های روزمره بیمار مشکلی را بوجود نمیاورد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

تشخیص و علائم شکستگی تنه استخوان بازو

  شکستگی تنه استخوان بازو (کاپیتولوم) و درمان آن

درمان شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو

منبع:ایران ارتوپد 1 . 2

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

Call Now Buttonتماس