شکستگی های کشکک زانو

کشکک زانو استخوان کوچکی است که در جلوی زانو قرار می گیرد(جایی که استخوان ران وساق به هم می رسند).از زانو محافظت می کند وعضلات را  از ران به ساق در جلوی زانو متصل می کند. انتهای ران و سطح زیرین کشکک از غضروف تشکیل شده است . کشکک  زانو مانند یک محافظ برای زانو عمل می کند بنابراین به راحتی در اثر وارد  امدن ضربه به زانو  می شکند. برای مثال افتادن مستقیم روی زانو به خصوص در میان ورزش کاران یک علت شایع شکستگی های کشکک زانو می باشد. این شکستگی ها موجب  آسیب های جدی شده و اغلب نیازمند جراحی برای بهبودی و درمان می باشند.

انواع شکستگی

شکستگی های کشکک زانو  انواع مختلفی دارند . این شکستگی ها ازیک ترک ساده تا تکه تکه شدن کشکک می توانند باشند. شکستگی های کشکک در قسمتهای فوقانی, میانی وتحتانی استخوان و یابیش از یک قسمت می توانند رخ دهند.

  • پایدار

این نوع ازشکستگی  کشکک زانو بدون جابجایی می باشد.انتها ی قطعات بطور صحیح کنارهم هستند.به طورمعمول در این نوع ازشکستگی کشکک زانو استخوان کشکک در مدت زمان بهبودی درجای  خود می ماند.

  •  با جابجایی کشکک زانو

دراین نوع ازشکستگی   ها انتهای قطعات بطور صحیح کنار هم قرار نمی گیرند. این نوع   از شکستگی کشکک زانواغلب برای درمان نیازمند جراحی می باشد.

  •  خرد شده

این نوع ازشکستگی کشکک زانو بسیارناپایداراست.استخوان به سه قطعه یا بیشتر می شکند.و برای درمان ان حتما باید جراحی صورت گیرد.

  • شکستگی باز

در این نوع ازشکستگی کشکک زانو پوست پاره می شود و استخوان  کشکک زانو   با بیرون ارتباط پیدا می کند.این اسیب اغلب با صدمات شدید عضلات ,رباطها وتاندونها همراه  می باشد.در این نوع ازشکستگی عوارض بیشتر می  باشدو زمان بیشتری برای بهبودی  لازم می باشد.

علل و دلایل

ضربه مستقیم به استخوان ناشی از سقوط یا تصادف موتور سواران و ورزش کاران شایع ترین علل شکستگی کشکک زانو می باشد. ضربه  غیرمستقیم به استخوان ناشی ازانقباض عضلات ران می تواند باعث شکستگی شود.

علائم و نشانه ها

علائم عمده و مهم شکستگی کشکک زانو درد وتورم در ناحیه ی جلوی زانو می باشد. علائم دیگر شکستگی کشکک زانو کبودی ,ناتوانی در راه رفتن وناتوانی در صاف کردن زانو می باشد.

تشخیص

پزشک بعد ازبررسی علایم و سابقه پزشکی؛ زانورا معاینه می کند.لبه های شکستگی به ویژَه در موارد جابجایی از روی پوست قابل لمس است.تجمع خون در زانو ناشی از لبه های شکستگی می باشد.
تصویر برداری متداول ترین روش بررسی و تشخیص شکستگی استخوان و شکستگی ها می باشد. بطورنادریک شخص با استخوان اضافی در کشکک که با آن رشد نمی کند متولد می شود.این حالت  کشکک دو تکه  نامیده می شودو ممکن است با شکستگی اشتباه شود. تصویربرداری برای تشخصیص کمک کننده است.بسیاری از افراد دارای   کشکک دو تکه  در هر دو زانو می باشند بنابراین  پزشک ممکن است برای افتراق از شکستگی از زانو مقابل نیز تصویر برداری کند .

درمان

با توجه به نوع شکستگی کشکک زانو و شرایط بیمار پزشک معالج نحوه ی درمان شکستگی ها را تعیین میکند. درمان شکستگی های کشکک زانو از دو طریق جراحی و بدون جراحی انجام می گردد. روشهای جراحی شکستگی کشکک زانو بنا به نوع شکستگی کشکک زانو متفاوت است.پزشک جراح در موردروشهای جراحی وعوارض احتمالی  قبل از جراحی با توجه به شرایط بیمار تصمیم می  گیرد و نوع جراحی کشکک زانو را تعیین می کند. روش های درمان و جراحی شکستگی کشکک زانو در زیر توضیح داده شده است :

  •  بدون جراحی

اگرقطعات شکستگی کشکک زانو بدون جا بجایی بود ممکن است فرد اسیب دیده به جراحی نیاز نخواهد داشت.اتل یا گچ برای نگه داشتن زانو به شکل مستقیم اغلب کافی است. بهبودی شکستگی کشکک زانو با این روش۶ تا ۸ هفته و شاید بیشتر طول می کشد.طی این مدتفرد اسیب دیده باید برای راه رفتن از عصا استفاده کند.

  • با جراحی

اگرقطعات شکستگی با جابجایی باشد ممکن است فرد اسیب دیده به جراحی نیازپیدا کند.قطعات شکستگی اگر با فاصله باشداحتمال بهبودی بسیار کم است.

زمان جراحی

اگر پوست در ناحیه ی اطراف کشکک زانو پاره نشده باشد پزشک ممکن است تا بهبودی خراشیدگی جراحی را به تاخیر بیاندازد.اما اگر شکستگی کشکک زانو بازباشد جراحی فوری دراولین فرصت توصیه می شود . زمان لازم برای بهبودی بسته به شدت آسیب ونحوه درمان متفاوت است.بهترین زمان برای راه رفتن ,برگشت به کاروسایرموارد توسط پزشک وبیمارتعیین می گردد.

بازتوانی کشکک زانو پس از درمان

صرف نظرازنیاز به جراحی بازتوانی نقش اساسی در بازگشت فرد اسیب دیده به کارهای روزانه دارد.نگه داشتن اندام در گچ باعث خشکی زانوو ضعف عضلات می گردد.ورزشهای مخصوص قدرت عضلات را تقویت و دامنه حرکات زانو را افزایش می دهد. زمین گذاشتن اندام از  گذاشتن انگشتان روی کف پا آغاز می شودوبه تدریج کل کف پا زمین گذاشته می شود.

عوارض

 عوارض شکستگی های کشکک زانو شامل موارد زیر میباشد :

  • آرتروز زانو

شکستگی های کشکک باعث صدمه به غضروف ودر  دراز مدت منجر به آرتروز می شود.آرتروز شدید در یک بیمار از هر چهار یا پنج بیمار در ناحیه ی زانو رخ می دهد. آرتروز خفیف تا متوسط(نرمی کشکک)شایع تر می باشد.

  • ضعف عضلات ران

ضعف پایدارعضله چهار سر ران در جلوی ران یک علت عوارض  دراز مدت می باشد.درجاتی از حرکات زانو شامل صاف و خم کردن از دست می رود.از دست رفتن حرکات معمولاً نا توان کننده نیست.

تغییرات سبک زندگی پس از درمان

فرد اسیب دیده  پس از درمان و جراحی کشکک زانو باید از ورزشهایی که نیازمند زانوزدن متعددیا چمباته زدن است و نیز از بالا رفتن ازپله ونردبان خودداری نمایدو به طور کلی در تمام طول زندگی اش از انجام فعالیت هایی که به ناحیه ی زانو فشار وارد می آورند پرهیز کند.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شکستگی های کشکک زانو مطالعه فرمایید.

1درمان شکستگی استخوان کشکک زانو

2-تعویض کشکک زانو با جراحی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

Call Now Buttonتماس