شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان :درمان و علائم آن

شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان


شکستگی پایین استخوان بازو یکی از شکستگی های شایع اندام فوقانی در بچه ها است. به علت عبور عروق و اعصاب مهم اندام فوقانی از ناحیه پایین استخوان بازو ، احتمال آسیب به این بافت ها زیاد بوده و پزشک معالج همیشه مراقب است تا مشکلات عروقی و عصبی برای بیمار مشکلی ایجاد نکند.

عوارض

در مواقعی که شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان جابجا شده است لبه تیز قطعه بالایی ممکن است به شریان بازویی یا براکیال Brachial artery فشار آورده و با بسته شدن مجرای داخلی شریان موجب کاهش خونرسانی به ساعد و دست شود.

گاهی اوقات این شکستگی بر اثر ضربه اولیه یا فشار قطعه شکسته شده سطح داخلی مجرای شریان آسیب دیده و بر روی این سطح آسیب دیده لخته تشکیل میشود و این لخته میتواند مجرای شریان را مسدود کند. گاهی نیز به علت ضربه وارده بر آن منقبض شده و مجرای آن برای عبور جریان خون تنگ میشود. گاهی اوقات شدت شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان آنقدر زیاد است که جریان خون بطور کامل قطع میشود. در این حالت ممکن است انگشتان بیمار دچار گانگرن شده یا به اصطلاح سیاه شود.

در اکثر اوقات البته مقداری خون از طریق رگ های کمکی به ساعد و دست میرسد. این مقدار خونرسانی فقط در حدی است که اندام را زنده نگه دارد ولی مقدار آن کافی نبوده و موجب میشود تا عضلات و اعصاب ساعد دچار تغییراتی شوند. بافت عضلات بتدریج با بافت دیگری به نام بافت فیبرو جایگزین میشود. این بافت جدید قدرت انقباض نداشته و طول آن هم بتدریج کم میشود. نتیجه آن است که مچ دست بتدریج در حالت خم شده قرار گفته و توانایی حرکت کردن را از دست میدهد. به این تغییرات کنتراکچر ولکمن Volkmann’s contracture میگویند.

با آسیب اعصاب ساعد و دست بر اثر کاهش خونرسانی، حس پوست در ناحیه ساعد و دست کاهش یافته یا از بین میرود. همچنین اگر حتی عضلات آسیب جدی ندیده باشند، با این شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان میتواند موجب فلج شدن عضله شود. این تغییرات عصبی میتواند برگشت پذیر بوده و یا ممکن است دائمی باشد.

در چند روز اول بعد از شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان معاینه عروقی و عصبی و معاینه حرکات دست باید بطور مکرر انجام شود تا در صورت بروز آسیب های ذکر شده، قبل از اینکه آسیب بیشتری به عضلات و اعصاب دست وارد شود اقدامات درمانی لازم صورت پذیرد.

علائم و نشانه ها

این شکستگی موجب بروز علائم سندروم کمپارتمان در ساعد میشود. مهمترین علامت شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان درد است. درد بیمار مبتلا به این شکستگی در تمام طول ساعد بوده و با حرکت مچ دست و انگشتان دست تشدید میشود.

نبض شریانی بیمار مبتلا به این شکستگی در مچ دست ممکن است قطع شود ولی از آن مهم تر تغییر در بازگشت عروقی مویرگی Capillary refill است. رنگ پریدگی دست، احساس کاهش حس یا گزگز در دست و فلج شدن عضلات دست از دیگر علائم و نشانه های شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان است  .

درمان

به محض تشخیص شروع شکستگی  باید درمان بصورت اورژانس شروع شود.

– در اولین مرحله شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان باید هر گونه بانداژ یا آتل که موجب فشار به اندام میشود خارج شود.  اگر تاکنون جابجایی ، جااندازی نشده است باید این کار انجام شده و قطعات شکسته شده تا حد امکان به یکدیگر نزدیک شوند تا نتوانند به شریان فشاری وارد کنند. اگر این اقدامات تا نیم ساعت بعد از انجام آنها نتوانست وضعیت خونرسانی اندام را بهبود دهد باید عمل جراحی انجام شود.

– در حین عمل جراحی شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان نمایان شده و فشار هایی که به آن وارد شده برطرف میشود. در صورت صدمه شدید شریان، قسمت صدمه دیده خارج شده و با پیوند عروقی جایگزین میشود.

اگر بدنبال  این نوع شکستگی ، آسیب در عضلات بوجود آید و بیمار به مرحله کنتراکچر ولکمن برسد تغییرات ایجاد شده غیر قابل برگشت هستند. در این موارد میتوان با اقداماتی کارکرد دست را قدری بهتر کرد. به طور مثال میتوان با بعضی اعمال جراحی طول عضلات کوتاه شده را بلندتر کرد و یا عضلاتی را که کاملا با بافت فیبرو جایگزین شده اند خارج کرده و از عضلات باقیمانده که سالم هستند برای جایگزینی عضلات آسیب دیده استفاده کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان شکستگی پایین استخوان بازو در کودکان

درمان شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو و عوارض آن

  درمان شکستگی قسمت پایینی استخوان بازو

منبع:ایران ارتوپد

تماس