صدمات تاندون زانو

رگ به رگ شدن یا کشیدگی تاندون زانو زمانی روی می دهد که عضله بیش از محدوده حرکتی طبیعی کشیده شده و این عمل منجرب به پارگی فیبرها و رشته های عضلانی و درد زانو گردد.در رگ به رگ شدن به تاندون ( زردپی ) آسیب وارد شده است که در ادامه به بحث آسیب های تاندون زانو می پردازیم. آسیب‌دیدگی تاندون زانو یا زانوی جهندگان، التهاب تاندون زانو یا پارگی تاندون زانو هم نامیده می‌شود. التهاب یا آسیب‌دیدگی تاندون کشکک زانو است. تاندون زانو بافت طنابی شکل است که کشکک زانو (پاتلا) را به استخوان تیبیا (ساق پا) متصل می‌کند. علت پارگی تاندون زانو می تواند استفاده بیش از حد آن باشد (زمانی که حرکات مکرر به بافت آسیب رسانده یا به قسمت خاصی از بدن آسیب می‌رساند).

علائم صدمات تاندون

علائم پارگی تاندون زانو به شرح زیر است:

۱- درد تیز و شدید بلافاصله بعد از آسیب دیدگی

۲- حساسیت بیش از حد ناحیه در لمس( تندرنس شدید)

۳- تغییر شکل عضو ( تورم بر اثر التهاب در منطقه آسیب )

۴- ضعف شدید و از دست دادن قدرت قسمت آسیب دیده

۵- صدای پارگی عضله در زمان ورود ضربه

توانبخشی بعد از کشیدگی تاندون

معمولا در مراحل اولیه بی حرکتی برای بخش آسیب تاندون زانو توصیه میشود که بنابر تشخیص پزشک متخصص ممکن است نیاز به استفاده از آتل یا در بعضی موارد گچ باشد.در  کامل نیاز به انجام عمل جراحی و بازسازی پارگی تاندون زانو می باشد.در مراحل بعدی و پس از بهبود اولیه درمانهای مختلف فیزیوتراپی ،تمرین درمانی ،و در بعضی موارد از روش های دستی برای درمان آسیب تاندون زانو استفاده می شود.

کشیدگی رباطها ( SPRAIN)

رباط ها بخشی از بافت الاستیک بدن میباشند که دو استخوان را به هم متصل می کنند.زمانی که نیروی کششی زیاد به یک رباط وارد شود یا نیرویی در جهتی غیر از آنچه که بیومکانیک رباط اقتضا میکند به آن وارد شود،پارگی در فیبر های رباط از سطح میکروسکوپی تا حد قابل مشاهده رخ میدهد.

کمک های اولیه صدمات تاندون

۱- بی حرکت کردن عضو

۲- بالا قرار دادن عضو

۳ –استفاده از باند کشی

۴- اگر تورم شدید بود از یخ استفاده می کنیم (استفاده از سرما باید به مدت ۳۰ -۲۰ دقیقه ادامه یابد.

آسیب های تاندون آشیل

آشیل تاندون عضله پشت ساقی است و در پشت مچ پا قرار دارد و مچ پا را به عقب می کشد و بطور شایعی دچار آسیبهای ورزشی می شود. طی روند پیری و نیز طی تمرین بیش از اندازه در ورزش  فرد ممکن است دچار التهاب یا پارگی تاندون مچ پا  شود. این امر تاندون را مستعد آسیب و پارگی در اثر اصابت ضربه می کند, از سویی بعلت درد ناشی از التهاب فرد از آن پا کمتر استفاده نموده و دچار تحلیل عضلانی و استعداد به صدمات ورزشی دیگر از ناحیه پا می شود.
عمدتاً آسیبهای ورزشی تاندون آشیل در افراد میانسال و مسنی که بصورت گاهگاه ورزش می کنند رخ می دهد. اغلب در اثر افزایش ناگهانی شتاب حرکت دویدن و نیز در هنگام حرکات پرشی فرد دچار آسیب می گردد.

منبع:کلینیک امید,پزشکی ورزشی

تماس