عصب‌ کِشی (به انگلیسی: Endodontic therapy) یا درمان ریشه «روت کانال تراپی» (به انگلیسی: root canal therapy) معالجه مجرای ریشه دندان (پالپ) است. درمان ریشه اعمالی است که در طی آن مواد عفونی وعصب موجود در مغز دندان برداشته می‌شود تا دندان از آسیب میکرب‌های در آینده در امان باشد.

دلایل

بسیاری از مسائل می توانند به ناحیه پالپ و اعصاب دندان آسیب وارد کنند. در ادامه برخی از رایج ترین دلایل نیاز به استفاده از روش درمانی عصب کشی دندان ارائه شده است.
درد
آبسه دندان
پوسیدگی عمیق
آسیب به خاطر ضربه
جذب مجدد
استفاده مکرر از روش های درمانی دندان پزشکی

عواقب بعد از عصب کشی

پس از اینکه معالجات روت کانال یا عصب کشی دندان تمام شد و دندان توسط مواد ترمیمی مناسب محافظت شد. این دندان مثل سایر دندانها بایستی برای همیشه باقی بماند. مراقبت ویژه توسط بیمار جهت بهداشت خوب و بازدید مرتب توسط دندانپزشک به این امر کمک شایانی می‌نماید. بعد از عصب کشی، دندان نمی‌میرد. بلکه دندان بعد از معالجه ریشه (عصب) هنوز زنده می‌ماند چون که تغذیه خارجی آن از سمت بافتهای در برگیرنده هنوز ادامه دارد. البته این زنده ماندن به معنای آن نیست که دندان مثل دیگر دندانها به تحریکات حرارتی و الکتریکی پاسخ مثبت دهد.

آیا ممکن است دندان های کودکان هم نیاز به معالجه ریشه پیدا کند؟

ـ بله؛ اتفاقا به علت اندازه کوچک دندان های شیری و شکل آناتومیک اختصاصی، دندان های شیری زودتر احتیاج به درمان ریشه پیدا می کنند و پوسیدگی در آنها سریع تر به پالپ یا عصب دندان می رسد. در دندان های شیری روش و نحوه معالجه ریشه کاملا متفاوت است. علت آن هم به فیزیولوژی ساختمان دندان های شیری برمی گردد. از آنجا که ریشه این دندان ها در طول زمان دچار تحلیل می شود، مواد و تکنیک های معالجه ریشه کاملا متفاوت است. ضمن اینکه وجود و نگهداری دندان های شیری تا زمان خاصی در دهان بسیار اهمیت دارد اما در برخی از موارد با تشخیص دندان پزشک اطفال می توان دندان های شیری نیازمند به معالجه ریشه را از دهان خارج کرد. تاکید بر این نکته لازم است که این کار با در نظر گرفتن همه جوانب و به وسیله دندان پزشک قابل توصیه است.

Root-Canal-Procedure (1)

توضیحات ضروری قبل از تقبل هزینه عصب کشی دندان و قیمت عصب کشی دندان

1- درمان ریشه دندان درمانی غیر قابل پیش بینی است و احتمال درد دندان عصب کشی شده و عفونت بعد از عصب کشی و متعاقب آن کشیدن دندان وجود دارد.
2- در صورتیکه مقدار عفونت کم بوده و ریشه دندان را درگیر نکرده باشد و فقط مربوط به استخوان و لثه اطراف دندان باشد . بعد از استفاده ی داروهای ضد عفونت مشکل برطرف می شود .
3- یکی از علل عفونت و تورم بعد از عصب کشی ، نفوذ مواد ریز شده باقیمانده عصب در هنگام عصب کشی به نوک ریشه دندان و داخل بافت دور دندان است که معمولاً غیر قابل پیشگیری است، و در صورتیکه مقاومت بدن مناسب باشد سریع این مواد جذب و درد وعفونت بر طرف خواهد شد .
4- یکی دیگر از علل عفونت ودرد بعد از عصب کشی وجود ضایعه و عفونت در استخوان و لثه اطراف دندان عصب کشی شده است ، ترشحات این عفونت معمولاً قبل از عصب کشی از طریق حفره موجود در پوسیدگی دندان خارج شده و به همین دلیل این عفونت قبل از عصب کشی خود را نشان نمی دهد و بعد از عصب کشی و بسته شدن راه خروجی ترشحات عفونت ، این ترشحات در جستجوی راهی برای خروج بوده که ایجادفشار در نوک ریشه دندان شده و باعث تورم و درد می شود.
5- ممکن است بگویید مگر دندان عصب کشی نشده پس چرا باید درد داشته باشد؟در حالت طبیعی دندان جلو دارای یک عصب، دندانهای آسیا دو ، سه ویا بعضی اوقات چهار عصب هستند،علاوه بر این عصب ها دندان ممکن است دارای چندین عصبچه یا عصب کوچک ویا عصب فرعی باشد، به وسیله عکس و پیشرفته ترین وسایل می توان عصب های اصلی و بزرگ را پیدا کرد ولی پیدا کردن و کشیدن عصبچه ها بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است .و عدم بر داشتن این عصبچه ها یکی از دلایل درد بعد از عصب کشی است که معمولا بعد از چند روز برطرف می شود.و تقریباً مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد .
6- اگر دندانی قبلاً عفونت داشته و متورم شده است تقریباً میتوان گفت که عصب کشی آن دندان ناموفق خواهد بود
7- اگر بعد از عصب کشی دندانی دچار عفونت شده و مرتب دردناک باشد اگر دندان جلو باشد با جراحی میتوان عفونت را خارج کرد که هزینه جداگانه ای از بیمار دریافت خواهد شد و اگر دندان دچار عفونت شده، آسیا باشد باید آنرا کشید

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس