علائم و تشخیص سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال (CTS) یک بیماری است که می تواند درد، سوزش، بی حسی و ضعف در انگشتان دست و انگشت شست شود.

به طور خاص، سندرم تونل کارپال مچ دست فشرده سازی از عصب مدیان در مچ دست است. این گاز عصبی احساس به انگشت شست، شاخص، وسط و انگشت حلقه.

سندرم تونل کارپال یک فضای به خوبی تعریف شده در کف در مچ دست است. دو دیواره این تونل آناتومیک با استخوان است که مچ دست را پشتیبانی تشکیل شده است.

سقف تونل رباط مچ دست عرضی ضخامت دارد. چندین تاندون و عصب میانی از طریق این تونل عبور می کنند. فضا در تونل کاهش می یابد هنگامی که تاندون ها متورم شده و یا رباط ضخیم. فشار داخل را افزایش می دهد تونل و جریان خون به عصب.

علائم و نشانه ها

از جمله علائم سندرم تونل کارپل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد، سوزن سوزن شدن، یا انگشتان بی حس، به ویژه در انگشت شست، شاخص و انگشت وسط
درد دست و بی حسی، به خصوص در شب وسندرم تونل کارپال
سوزن سوزن شدن در دست کل و سندرم تونل کارپال
صبح و یا بی حسی در طول روز رها شده توسط تکان دادن دست
ضعف دست گاه به گاه و از دست دادن هماهنگی، به خصوص در صبح
درد سفر تا ساعد تا آنجا که به شانه و سندرم تونل کارپال
احساس تورم در انگشتان دست – حتی اگر آنها ممکن است مشخصه ورم کرده

علل و دلایل

بی حسی، سوزن سوزن شدن، و ضعف از سندرم تونل کارپال به علت فشار بر روی عصب مدیان می باشد. این عصب حامل سیگنالهای بین دست و مغز است. در مچ دست، عصب و چند تاندون متوسط ​​اجازه می دهد که انگشتان و شست به خم شدن از طریق تونل مچ دست، یک “تونل” ایجاد شده توسط مچ دست (مچ دست) استخوان و بافت های دیگر منتقل می کند.

شایع ترین علت سندرم تونل کارپال تورم و التهاب در اطراف تاندون ها و اعصاب، که باعث افزایش فشار در تونل مچ دست. این فشار افزایش تاثیر می گذارد عملکرد عصب مدیان، باعث علائم سندرم تونل کارپال میشود.

در اغلب بیماران مبتلا به سندرم تونل کارپال ، علت شناخته شده نیست. با این حال، هر چیزی را که باعث تورم در تاندون ها و یا به تولید فشار مکرر بر روی عصب مدیان می تواند به سندرم تونل کارپال منجر شود و یا آن را بدتر اگر وضعیت در حال حاضر وجود دارد. علل فشار بر عصب عبارتند از:

    در سندرم تونل کارپال وضعیت جسمانی، مانند یک ضربه به مچ دست است. این ممکن است یک یا چند استخوان مچ دست شکسته و آسیب به عصب برساند.

بیماری های مربوط به ورم مفاصل، مانند آرتریت روماتوئید. این بیماری ها موجب درد و تورم در مفاصل و سایر نقاط بدن. آنها می توانند تورم بافت در تونل مچ دست ایجاد، و در نتیجه فشار بر روی عصب مدیان.

فعالیت های کار و سرگرمی که نیاز به مچ دست بسیار تکراری و یا حرکت انگشت، به ویژه در ترکیب با جوانه برداری قوی و یا آوردن و یا فعالیت های مربوط به ارتعاش ابزار دست یا ابزار است که فشار در قاعده کف قرار داده است.

تشخیص

برای تشخیص سندرم تونل کارپال مچ دست، دکتر تاریخچه پزشکی بیمار را بررسی و بررسی دست و مچ. دکتر ممکن است برای قدرت، حس و حساسیت دست برای کمک به تشخیص سندرم تونل کارپال است.

  • تست های تشخیصی

یک یا همه از آزمایشات زیر ممکن است انجام شود برای کمک به تشخیص سندرم تونل کارپال تایید.

آزمون علامت فالن در سندرم تونل کارپال : دکتر را از بیمار بخواهید به خم شدن مچ دست خود را به پایین تا آنجا که به آن خواهد رفت و به برگزاری این موقعیت را از 15 ثانیه تا سه دقیقه. اگر بیمار احساس سوزن سوزن شدن یا درد، ممکن است به سندرم تونل کارپال برخورد کرده باشد.

  • سرعت هدایت عصب (NCV) 

این اندازه گیری توانایی عصب به ارسال پیامهای الکتریکی به عضله را دارد. اگر تکانه های الکتریکی را در تونل کارپ کند، پس از آن سندرم تونل کارپال  ممکن است وجود داشته باشد.

  • اشعه X از دست و آزمایش خون 

ممکن است مورد استفاده قرار گیرد برای پیدا کردن اگر هر گونه مشکلات دیگر پزشکی که باعث سندرم تونل کارپال وجود دارد.

مطالعات به نام الکترومایوگرام و سرعت هدایت عصبی و یا EMG / NCV تست نقشه funciton عصب و کمک برای تایید اینکه آیا شرایط خفیف یا شدید باشد. این مطالعه الکتریکی نیز می تواند به شناسایی بیماری های دیگر و یا شرایطی که ممکن است به سندرم تونل کارپال مچ تقلید کمک کند. برخی از شرایط دیگر می تواند فشار بر روی اعصاب در سایت های مختلف از جمله گردن و آرنج قرار دهید.

بیماران مبتلا به سندروم تونل کارپال می توانند برای درمان سندروم تونل کارپال خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علل سندروم تونل کارپال و علائم آن

                               علائم،درمان و علل سندروم تونل کارپال

                                                                     جراحی سندروم کانال کارپ و عوارض آن

منبع:orthop.washington

تماس