images (12)

مدهای جراحی بینی از کجا می‌آیند؟

مشابه‌سازی یکی از آفات جامعه امروز است. اینکه هر کسی می‌خواهد چهره‌ای شبیه به یک فرد مشهور داشته باشد.

الگوهای ذهنی در جامعه امروز ایران، متاثر از دنیای ارتباطات هستند و متاسفانه به سمت زیبایی‌شناسی غربی حرکت می‌کنند. در واقع اصولا بینی سربالا و قلمی، سوغاتی است که ریشه آن مربوط به فرنگستان است. ما به مرور، زیبایی‌شناسی سنتی خود را کنار گذاشته و تحت تاثیر الگوهای زیبایی‌شناسی غربی، به دنبال شباهت هرچه بیشتر با نژاد آنگلوساکسون هستیم.

این چیزی است که نفوذ رسانه‌های قدرتمند آمریکایی، سینما، تلویزیون و موسیقی بیش از هر چیزی در تشدید آن موثر است. در واقع بسیاری از مخاطبان سریال‌ها، فیلم‌ها و محصولات فرهنگی آمریکایی به مرور علاقه‌مند به الگویی می‌شوند که به عنوان الگوی زیبایی در جهان آن سوی آب وجود دارد.
امروزه بسیاری از مراجعان به پزشکان زیبایی، دوست دارند شبیه کسانی باشند که شبیه‌شان را زیاد در کوچه و خیابان می‌بینیم. دختران یا پسرانی با بینی‌های سربالا و چشمان کشیده.

حقیقت این است که هرچه می‌گذرد ما از شرق و زیبایی‌شناسی سنتی دورتر می شویم و البته پزشکان و جراحان زیبایی نیز در این زمینه کم تقصیر نیستند. آنها مروج الگوی زیبایی جایی هستند که اینجا نیست.

خونریزی بعد از جراحی بینی و علت های آن

خونریزی بعد از عمل بینی یکی از شایع ترین مواردی است که بیشتر افرادی که عمل بینی انجام داده اند با آن رو به رو می شوند.اگر بعد از جراحی بینی دچار خونریزی شدید زیاد نگران نشوید چون در ساعت های اولیه بعد از عمل بینی این موارد طبیعی است و می توان با مصرف دارو این خونزیزی بینی را کاهش داد و می توان با مصرف داروهای ضد تهوع این مقدار را تقریبا به صفر رساند.اگر با دارو خون ریزی متوفق نشود حتما باید به دنبال دلایل دیگری گشت.ممکن است افرادی که عمکل بینی کرده اند داروهای های ضد انعقاد خون مصرف کرده باشند که مهمترین این داروها مسکن هایی نظیر آسپیرین، بروفن , ناپروکسن , پیروکسیکام و آسپیرین هستند.باید دقت کرد که نباید این داروها را نباید دو هفته قبل از عمل بینی و جراحی بینی مصرف کرد.حتما باید به این نکته باید توجه کنید که در جلسه مشاوره باید حتما به پزشک خود این نکات را یاد آور کنید.

آیا درد بعد از عمل جراحی بینی زیاد است؟

آستانه احساس درد افراد با یکدیگر متفاوت بوده و شکایت بیماران از درد بعد از عمل با هم متفاوت است. حدود 10%-5 افراد از درد نسبتا زیاد شکایت داشته که مکرر نیاز به مصرف مسکن دارند، 30%-20 افراد از درد نسبی شکایت دارند که گاهی نیاز به مصرف مسکن پیدا می کنند مابقی افراد چندان دردی نداشته و ممکن است اصلا دارویی استفاده نکنند. ولی توصیه اینجانب این است که در 4-3 روز بعد از عمل زیبایی بینی، همه بیماران حتی بدون داشتن درد هم مسکن استفاده کنند زیرا مصرف مسکن بعد از شروع درد، کمی با تاخیر اثر کرده و بیمار در این فاصله احساس خوشی نخواهد داشت.

دستورات بعد از جراحی

شب قبل از عمل جراحی بینی شام میل نمایید و از ساعت 12 شب و از صبح روز عمل از خوردن غذا و آشامیدن آب خودداری نمایید.با هوشیاری کامل بعد از جراحی(حدود چهر ساعت بعد از عمل) خوردن مایعات سرد را میتوانید شروع نمایید.روز اول مایعات و غذاهای نرم و از روز دوم غذاهای معمولی میل بفرمایید.

ورم و کبودی در اطراف چشم ها ممکن است بعد از عمل ایجاد شود که در روزهای دوم تا پنجم تشدید خواهد شد. ولی قسمت اعظم این ورم های اطراف چشم ظرف دو هفته از بین خواهند رفت.میزان این تورم و کبودی در افراد مختلف با هم تفاوت دارد.کمپرس سرد در 48 ساعت اول بعد از جراحی در اطراف چشم ها در کاهش تورم موثر است

بندرت در سفیدی چشم لکه های خون مردگی ایجاد میشود که به تدریج از بین خواهند رفت و نیاز به مراجعه به چشم پزشکی و استفاده از قطره نمی باشد.
خونریزی مختصر در روز اول بعد از جراحی و ترشحات خون آبه ای در چند روز اول ممکن است وجود داشته باشد.
ممکن است بعد از جراحی اشک ریزش ایجاد شود. که بدلیل ورود بتادین به چشم میباشد که در صورت شدید بودن می توان از قطره کلرامفینکل چشمی هر چهر ساعت یک قطره در چشم برای 2-3 روز اول استفاده کرد
در بعضی موارد به علت تحریکگ لوله بیهوشی درد و تورم گلو بعد از جراحی ایجاد میشود که تا چند روز ادامه دارد که میتوان برای بهبودی از مسکن(استامینوفن) و شربت پرومتازین روزی 3 قاشق غذاخوری استفاده نمود
داخل بینی تا مدتی بعد از جراحی متورم بوده و وجود لخته های داخل بینی باعث اشکال در تنفس از راه بینی خواهد شد.که انتظار میرود ظرف چند هفته بر طرف گردد و در مواردی تا چندین ماه پس از جراحی درجاتی از گرفتگی بینی وجود دارد.
علائم و نشانه های حساسیت که در افراد آلرژیک مشاهده میشود با عمل جراحی از بین نخواهد رفت و تنها راه درمان آن استفاده از آنتی هیستامین است.
مش یا تامپون بینی معمولا بعنوان پانسمان داخل بینی عمل میکند این مش ها کوتاه بوده و از نوعی میباشد که خارج کردن آنها دردناک نمی باشد و معمولا در روز چهارم بعد از جراحی خارج میشوند.بعد از خروج مش جهت مرطوب کردن بینی از قطره سدیم کلراید هر سه ساعت سه قطره بمدت ده روز استفاده نمایید.
قالب روی بینی و بخیه های زیر بینی در روزهای ششم تا هشتم برداشته خواهند شد.
بعد از برداشن قالب بینی به مدت 2 تا 3 ماه از چسب استفاده نمایید و تعویض چسب هر 2 تا 3 روز بایستی انجام شود
از یک روز بعد از جراحی می توانید از گردن به پایین اسحمام نمایید و در حالی که سر به سمت عقب کشیده شود می توان با کمک فرد دیگر موها را نیز شست.
برای مسواک زدن،آرایش کردن،حرف زدن،خندیدن منعی وجود ندارد
نسخه دارویی پس از ترخیص از بیمارستان کپسول سفالکسین 500 میلی گرم در هر 6 ساعت برای مدت 5 روز میباشد. در صورت درد از مسکن استامینوفن 500 یا استامینوفن کدئین هر 4 ساعت میتوان استفاده کرد
عطسه بعد از جراحی ایجاد مشکل برای بینی شما نخواهد داشت و در صورتی که تعداد عطسه ها خیلی زیاد باشد از قرص آنتی هیستامین دکونژستانت استفاده نمایید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس