عمل جراحی تعویض مفصل مصنوعی زانو

عمل جراحی تعویض مفصل زانو در اکثر موارد عوارض خاصی را به دنبال ندارد و بیمار پس ازانجام  آن میتواند زندگی  عادی وفعالی داشته باشداما عمل جراحی تعویض مفصل مصنوعی زانو نیز مانند هر عمل جراحی دیگر می تواند برای بیمار عوارض و تاثیرات منفی را به دنبال داشته باشد. تعدادی از این عوارض عمل جراحی تعویض مفصل مصنوعی زانو  عبارتند از :

  • عفونت

گر چه احتمال عفونت مفصل مصنوعی زانو بعد از تعویض مفصل کمتر از دو درصد است ولی به علت اینکه در صورت وقوع بسیار خطرناک است اقدامات پیش گیرانه ی زیادی صورت میگیرد تا  چنین مشکلی ایجاد نشود با این حال احتمال عفونت در کسانی که زخم های پوستی دارندیا در کسانی که عفونت ادراری یا تنفسی دارندیا در کسانی که مشکلات و عفونت های دهانی و دندانی دارند و در بیماران دیابتی و روماتیسمی بیشتر است. اگر سیستم دفاع ایمنی بدن فرد ضعیف باشد (مانند بیماری های مزمن کبدی یا کلیوی یا سرطان …) احتمال عفونت بعد از جراحی بیشتر است.

  • لخته شدن خون در پا

شایعترین عارضه که بالقوه میتواند پس از تعویض مفصل مصنوعی زانو بسیار خطرناک باشد لخته شدن خون در رگ های اندام تحتانی و لگن است. احتمال این عارضه در هر عمل جراحی بزرگی که در اندام تحتانی انجام میشود وجود دارد. خطر این عارضه اینست که در صورت وقوع، لخته خون میتواند به طرف ریه و قلب حرکت کرده و در کارکرد آنها اختلال ایجاد کند. برای پیشگیری از وقوع این لخته ها از داروهای خاصی استفاده میشود. استفاده از بانداژ و پوشش های مخصوص متصل به پمپ هم از دیگر اقدامات مورد استفاده است. بیمار باید مرتبا مچ پاها را حرکت دهد. با این کار عضلات ساق مرتبا فعالیت کرده و گردش خون در ساق بیشتر میشود و احتمال لخته شدن خون در ساق ها کمتر میشود.

  • تغییر طول اندام تحتانی

ممکن است طول اندام های تحتانی (پاها) بعد از جراحی تعویض مفصل مصنوعی زانو تغییر کند.

  • محدودیت حرکتی زانو

انتظار میرود زانو بعد از جراحی بتواند حدود 110 درجه خم شود ولی ممکن است به علت چسبندگی بافت های نرم اطراف زانو بعد از عمل جراحی و یا محدودیت حرکتی شدیدی که بیمار از قبل از عمل جراحی داشته است، حرکت زانو بعد از عمل تعویض مفصل مصنوعی زانو به این حد نرسد.

  • آسیب عروق و اعصاب زانو

اسیب عروق و اعصاب یکی دیگر از عوارضی است که پس از جراحی تعویض مفصل مصنوعی زانو مثل آسیب اعصاب یا عروق ناحیه زانو یا شکستگی استخوان ها ممکن است در حین این عمل جراحی به وجود بیاید.

  • باقی ماندن درد در زانو

ممکن است مقداری از دردی که بیمار قبل از جراحی در زانو احساس میکرده است بعد از جراحی باقی بماند و یا ممکن است درد جدیدی در ناحیه  زانوبه وجود آید.

  • خراب شدن مفصل مصنوعی

با گذشت چند سال از انجام عمل جراحی تعویض مفصل مصنوعی زانو ممکن است مفصل مصنوعی دچار سائیدگی شود یا اجزاء آن اتصالشان را با استخوان ران یا ساق بیمار از دست داده و لق شوند.

  • تخریب استخوان اطراف مفصل مصنوعی

ممکن است با گذشت چند سال کم کم قسمت های از استخوان اطراف مفصل مصنوعی جذب شده و از بین برود. این روند را استئولیز می نامند که می تواند در نهایت موجب لق شدن مفصل مصنوعی شود.
وقوع این عوارض ممکن است سیر درمان و بهبودی بیمار را با مشکل روبرو ساخته و به تاخیر بیندازد . به همین علت باید مراقبت های بیشتری پس از انجام عمل جراحی تعویض مفصل مصنوعی زانو انجام شود.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض عمل جراحی تعویض مفصل مصنوعی زانو مطالعه فرمایید.

1-جراحی تعویض مفصل مصنوعی زانو

2تعویض مفصل زانو

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

Call Now Buttonتماس