قفل شدن زانو(گرفتگی زانو)

وقتي چيزي جلو حرکت زانو را بگيرد و آن را متوقف کند ،‌در زانو احساس گرفتگی ایجاد می شود ، در این حالت زانو قفل شده است . اين حالت اغلب دردناک است و چون اغلب هنگام بالا رفتن از پله ها ، نشستن روي زمين ، يا در حالات حساس ديگر روي مي دهد ،‌ باعث وحشت مي شود. قفل شدن زانو اکثر اوقات زمانی پیش می آید که فرد  به صورت چهار زانو یا چمباتمه روی زمین نشسته باشد و یا درحال انجام ورزش هایی باشد که به زانو فشار زیادی وارد می کنند در این صورت فرد احساس میکند چیزی جلوی حرکت پاهایش را گرفته و انها را در جای خود ثابت نگه داشته است.قفل شدن واقعي زانو نادر است .

بسياري اوقات ، مثلاً به دنبال يک ضربه يا جراحت ، فرد نمي تواند زانويش را حرکت بدهد و فکر مي کند زانويش قفل شده است . اما چيزي مانع حرکت زانو نشده است . اين حالت را قفل شدن کاذب زانو مي گويند. قفل شدن کاذب زانو فقط واکنشي نسبت به درد است . ساز و کار درد نمي گذارد مفصل کاملاً‌ باز يا خم شود . گاهي درد ناشي از پيچ خوردن يا ضربه زانو را قفل مي کند ؛ گاهي نيز خشک شدن ناشي از نشستن طولاني به يک حالت باعث آن مي شود.  قفل شدن زانو معمولاً ناشي از شکستن قطعه اي غضروف درناحیه ی کشکک زانو ،‌ يا احتمالاً قطعه اي استخوان جدا شده در نوعي التهاب استخواني غضروفي است . اين قطعه استخوان يا غضروف در حفره زانو معلق است تا زماني که بين دو سطح مفصلي گير افتد و توانايي حرکت را از زانو بگيرد.

علل و دلایل

گاهي اين انسداد و قفل شدن زانوها ناشي ازجا به جايي استخوان ها و ماهيچه هاي اطراف زانوست . ضعف ماهيچه هاي طرف داخل ران يا سفتي ماهيچه هاي طرف خارج آن مي تواند به جابه جايي کشکک زانو بينجامد . کشکک زانو همراه با استخوان ران از جای خود خارج شده و خم کردن يا بازکردن زانو را مانع مي شود . با برگشت ماهيچه ها به حالت عادي ،‌ کشکک زانو نيز به جاي خود باز مي گردد و حرکات زانو عادي مي شود.

درمان

قفل شدن زانو از جمله مشکلات زانو است که زود برطرف می شود اما درمان ان باید به صورت جدی پیگیری شود. اگر زانو درحالت خمیده یا کشیده شدن قفل باشد و یا کاملا کشیده یا خم نشود حتما باید به پزشک مراجعه کردبا وجودی که قفل شدن زانو ممکن است با کمي استراحت برطرف شود ، اما درمان  نشده است . اگر قطعه اي استخوان يا غضروف آن را به وجود آورده باشد ، آسيب جدي زانو ممکن است به دنبال آن بيايد . بنابراين ، هر گونه محدوديت حرکات زانو بايد توسط پزشک درمان شود .اما  گاهي ممکن است قفل شدن زانو با عمل جراحي برطرف شود.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قفل شدن زانومطالعه فرمایید.

1-علت و درمان قفل شدن زانو

2-قفل شدن زانو و علل آن

3-قفل شدن زانو

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس