یکی از مشکلات احتمالی که ممکن است بدنبال عمل جراحی تعویض مفصل ران ایجاد شود لخته شدن خون در وریدهای عمقی پا است. این عارضه در صورت وقوع میتواند مشکلات جدی برای بیمار بوجود آورده و حتی منجر به مرگ او شود.

وریدها یا سیاهرگ ها عروق خونی هستند که خون را از اندام ها جمع آوری کرده و به قلب میرسانند. سرعت جریان خون در این رگ ها کندتر از سرخرگ ها یا شریان ها است که خون را از قلب به اندام ها پمپ میکنند. علت آن هم مشخص است. فاصله آنها از پمپ اصلی یعنی قلب بیشتر است.

در بدن انسان سیستم انعقاد خون یکی از اصلی ترین مکانیسم های حفظ حیات است. انعقاد خون موجب میشود تا در صورت بروز آسیب به عروق خونی برای اینکه این خون ارزشمند به بیرون نریزد محل سوراخ شده رگ بسته شود. این کار با ایجاد لخته امکان پذیر است.

وقتی رگ بر اثر آسیب خارجی پاره میشود فورا واکنش های شیمیایی در آن ایجاد شده که موجب میشود گلبول های خون به هم چسبیده و خون را از حالت مایع به حالت ژلاتینی و نیمه جامدی بنام لخته درآورد. این لخته موجب انسداد سوراخ میشود.

لخته شدن خون در وریدهای عمقی اندام تحتانی چه مشکلاتی را بوجود میاورد

اولین مشکل ایجاد شده لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران ایجاد تورم و درد ساق است. آثار این تورم ممکن است حتی با وجود درمان از بین نرفته و سالها و حتی تا آخر عمر برای بیمار مبتلا به لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران باقی مانده و موجب مشکلاتی از جمله زخم های پوستی شود.

مشکل دیگر که جدی تر است حرکت لخته خون به سمت قلب و سپس رفتن لخته به ریه است که به آن آمبولی ریوی میگویند. علائم آمبولی ریوی ناگهانی است و خود را بصورت تنگی نفس، تنفس تند تند، درد قفسه سینه و طپش قلب نشان میدهد.

آمبولی ریوی میتواند چنان سریع ایجاد شود که از زمان بروز اولین علامت لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران در عرض کمتر از یکساعت موجب ایست قلبی تنفسی و مرگ شود. ممکن است قبل از بروز علائم آمبولی ریوی علائم لخته در پا مانند درد و تورم ساق وجود داشته باشد ولی گاهی اوقات بدون وجود علائم لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران ممکن است اولین علامت وجود لخته در بدن بصورت آمبولی ریوی و مرگ باشد.

در صورتی که هر کدام از علائم ذکر شده بعد از جراحی تعویض مفصل ران وجود داشته باشد بیمار باید در اسرع وقت به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کرده تا در صورت تائید وجود لخته بصورت اورژانس تحت درمان قرار گیرد.

با در نظر گرفتن نکاتی ذکر شده مشخص است که بهترین اقدام پیشگیری از بروز لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران است.

پیشگیری از لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران

مهمترین راه های پیشگیری از لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران انجام اقدامات زیر است

  • همه بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل ران قرار میگیرند باید تا مدتی از داروهای ضد انعقادی یا رقیق کننده خون استفاده کنند تا احتمال ایحاد لخته کم شود. داروهای مختلفی به این منظور استفاده میشود. فعلا تعداد زیادی از جراحان از داروهای تزریقی استفاده میکنند که یکی از رایج ترین آنها انوکساپارین Enoxaparin یا کلکسان Clexan است. این دارو باید بصورت روزانه و زیر جلدی تزریق شود.
    داروی دیگر مورد استفاده برای پیشگیری از لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران قرص وارفارین است که بصورت خوراکی استفاده میشود ولی البته استفاده از آن نیازمند انجام آزمایش خون حداقل هفته ای یکی دو بار است. مدت استفاده از داروهای ضد انعقادی بعد از جراحی تعویض مفصل ران حدود یک ماه است
  • بیماران باید برای پیشگیری از لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران باید از جوراب واریس دو طرفه استفاده کنند. این جوراب های واریس بمدت 6-2 هفته در پاها استفاده میشوند و هدف از آن کم کردن میزان خون باقی مانده در وریدهای ساق است
  • بیماران باید برای پیشگیری از لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران در یکی دو هفته اول بعد از جراحی هر موقع استراحت میکنند پاهای خود را بالا نگه دارند. بالا نگه داشتن پاها میزان خون آنها را کم کرده و احتمال لخته را کاهش میدهد
  • بیماران باید برای پیشگیری از لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران بلافاصله پس از انجام جراحی شروع به حرکات مچ هر دو پای خود کنند. بیمار باید هر دو مچ پا را بصورت ارادی مرتبا به بالا و پایین خم کند. توصیه میشود حداقل هر دقیقه ده مرتبه این کار انجام شود. در اولین زمانی که پزشک اجاره میدهد بیمار باید شروع به حرکت هر دو زانوی خود کند. حرکات مدام اندام تحتانی احتمال بروز لخته را کاهش میدهند
  • بیماران باید برای پیشگیری از لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران در اولین زمانی که پزشک تشخیص میدهد راه برود. وی هر چه زودتر و هر چه بیشتر راه برود احتمال بروز لخته در او کمتر میشود.

بیماران مبتلا به لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران می توانند برای درمان لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانودر تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

پیشگیری از لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران

                                             جراحی تعویض مفصل ران و عوارض آن

                                                                           عمل جراحی تعویض مفصل ران و علل آن

منبع:ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس