هرنی ورزشی یا Sport hernia یکی از علل درد ناحیه لگن و کشاله ی ران در ورزشکاران است. هرنی ورزشی  در افرادی که به ورزش های سنگین به مدت طولانی می پردازند بیشتر ایجاد می شود.درد این بیماران در جلوی لگن و در ناحیه کشاله ران احساس میشود. بیمار معمولاٌ درد را بصورت یک درد مبهم و در عمق کشاله ران توضیح میدهد.

علائم هرنی ورزشی

هرنی ورزشی بیشتر در فوتبالیست ها و دونده ها  و کسانی که به انجام ورزش های رزمی می پردازند دیده میشود. شروع درد معمولاٌ آرام و در طی چند ماه است ولی ممکن است بصورت ناگهانی هم شروع شود در این صورت بیمار ممکن است حادثه ای را که منجر به شروع درد شده است به یاد بیاورد که گاهی همراه با یک احساس پاره شدن در عمق کشاله ران است.
در ابتدا بیمار در حین ورزش مشکلی ندارد ولی شب بعد از ورزش یا روزهای بعد از آن دچار درد شدید کشاله ران میشود. بتدریج که بیماری پیشرفت میکند درد در پایان ورزش احساس میشود. در حالات شدید بیماری، ممکن است درد شدید در حین ورزش، بیمار را از ادامه آن بازدارد. درد معمولاٌ یکطرفه است. ممکن است به داخل ران و یا گاهی به پایین شکم هم انتشار پیدا کند. درد در مردان ممکن است به بیضه منتشر شود. در بسیاری اوقات درد بیمار با سرفه یا عطسه کردن شدیدتر میشود.

علل هرنی ورزشی

در ناحیه کشاله ران در زیر پوست، لیگامان مهمی به نام لیگامان اینگوینال وجود دارد که عضلات و پرده های بافتی که در جلو شکم هستند به آن متصل میشوند. علت عمده این بیماری نقص در قسمت هایی از این عضلات یا پرده هاست.
این بیماری با هرنی یا فتق های کشاله ران که به آنها هرنی اینگوینال هم میگویند متفاوت است. در هرنی اینگوینال یکی از مهمترین علائم و مشکلات بیمار لمس یک توده در کشاله ران است در حالیکه در هرنی ورزشکاران هیچ توده ای و برجستگی در ناحیه کشاله ران لمس نمیشود. حتی پزشک هم در حین معاینه بیمار برجستگی در ناحیه لمس نمیکند. البته هر دو بیماری از این لحاظ که علت ایجاد هر دو آنها مشکلاتی در عضلات و پرده های بافتی جدار شکم است به هم شباهت دارند ولی یکی نیستند.
اینطور نیست که درد کشاله ران در هر ورزشکاری به علت هرنی ورزشکاران باشد. پزشک معالج باید قبل از اینکه به این تشخیص برسد بسیاری بیماری های دیگر را که ممکن است علائمی شبیه به این بیماری ایجاد کنند را در نظر داشته و آنها را رد کند. تعدادی از علل دیگر درد کشاله ران عبارتند از:
1- گیر کردن تاندون عضله ایلیوپسواس به استخوان جلو لگن
2- مشکلاتی در ستون مهره که موجب تحریک ریشه های عصبی میشود و درد ایجاد شده نه در کمر بلکه در کشاله ران احساس میشود.
3- مشکلاتی در حفره استابولوم در مفصل ران
4- شکستگی های گردن ران یا سیاه شدن سر استخوان ران که ممکن است در ابتدا علائمی در رادیوگرافی معمولی نداشته باشند.
5- کشیدگی محل اتصال عضلات کشاله ران به لگن
6-التهاب استخوان جلوی لگن
7-مشکلات دستگاه ادراری

درمان هرنی ورزشی

در ابتدا پزشک سعی میکند تا با مدتی دور نگاه داشتن بیمار از فعالیت های ورزشی، کاهش فعالیت های بدنی استراحت، دارو و فیزیوتراپی درد را کاهش دهد.تقویت عضلات جدار قدامی شکم و تقویت عضلات لگن میتوانند درد را تا حدودی کاهش دهند.در صورتیکه بعد از چند ماه درمان های ذکر شده بیمار همچنان در داشته باشد ممکن است عمل جراحی بتواند به بیمار کمک کند.در حین جراحی، که ممکن است بصورت باز یا با استفاده از لاپاروسکوپی انجام شود لایه ها و پرده های بافتی جدار جلویی شکم ترمیم و تقویت می شوند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب دردلگن و کشاله ران    را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هرنی ورزشی مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس