پوکی استخوان یا استئوپروز گذرای مفصل ران Transient osteoporosis of the hip تفاوت عمده ای با پوکی استخوان معمولی دارد. پوکی استخوان یا استئوپروز کلی بدن یک بیماری پیش رونده و بدون درد است که در همه استخوان های بدن وجود دارد در حالیکه پوکی استخوان گذرای مفصل ران همانطور که از نامش پیدا است قابل برگشت بوده و فقط در ناحیه مفصل ران فعالیت دارد و دردناک است. هنوز علت این بیماری مشخص نشده است.

علائم پوکی استخوان گذرای مفصل ران

این بیماری بیشتر در مردان با سن بین 70-40 سالگی و به ندرت در زنان باردار و در سه ماهه آخر بارداری دیده می شود. علامت عمده پوکی استخوان گذرای مفصل ران درد ناگهانی در کشاله ران، جلوی مفصل ران، در کنار لگن یا پشت لگن است. بیماران مبتلا به پوکی استخوان گذرای مفصل ران هیچ سابقه ای از ضربه یا فشار بیش از حد به مفصل ران خود را نمی دهند.حرکات مفصل ران این بیماران به خصوص حرکات چرخشی آن شدت درد را بیشتر میکند. در با راه رفتن شدیدتر میشود. شدت درد در عرض چند هفته بتدریج بیشتر میشود، برای چند ماه ثابت مانده و سپس به تدریج فروکش می کند. بیمار در حین راه رفتن به علت درد مفصل ران لنگش دارد.

تشخیص پوکی استخوان گذرای مفصل ران

تشخیص بیماری پوکی استخوان گذرای مفصل ران معمولا با رد بیماری های دیگری است که موجب درد مفصل ران می شوند. در رادیوگرافی ساده کاهش تراکم استخوان فقط در مراحل پیشرفته بیماری دیده میشود. ام آر آی می تواند به تشخیص پوکی گذرای مفصل ران کمک کند ولی معمولا در ماه های آخر بارداری این تست تشخیصی انجام نمی شود. گاهی اوقات تشخیص اینکه بیمار مبتلا به پوکی استخوان گذاری مفصل ران یا سیاه شدن سر استخوان ران است مشکل میب اشد. این نکته بخصوص از این جنبه اهمیت دارد که بیماری پوکی گذرای سر استخوان ران خودبخود خوب می شود ولی سیاه شدگی سر استخوان ران در بسیاری از موارد نیاز به عمل جراحی خواهد داشت.
در این موارد توجه به نکات زیر میتواند کمک کننده باشد:
1-سیاه شدن سر استخوان ران معمولا در افرادی است که سابقه مصرف کورتون یا الکل دارند در حالیکه اکثر مبتلایان به پوکی گذرای استخوان سابقه بیماری خاصی ندارند.
2-در پوکی استخوان گذرای مفصل ران مدتی استراحت و وزن نگذاشتن روی پا موجب کاهش شدت درد میشود در حالیکه درد ناشی از سیاه شدن سر استخوان ران تدریجا و با گذشت زمان بیشتر شده و حتی ممکن است در حین استراحت هم وجود داشته باشد.
3-سیاه شدن سر استخوان ران در حدود دو سوم موارد دوطرفه است درحالیکه در پوکی گذرای استخوان ران یک طرفه است.
پوکی گذرای استخوان ران ممکن است بعد از مدتی مجددا در همان مفصل یا مفصل طرف مقابل عود کند.
تغییرات ام آر ای در پوکی گذرای مفصل ران در کل سر استخوان ران است که گاهی به ناحیه گردن استخوان و یا حتی ناحیه تروکانتر هم گسترش میابد و حاشیه محو و نامشخصی دارد در حالی که تغییرات در سیاه شدن سر استخوان ران در محدوده کمتری از سر استخوان ران بوده و معمولا حاشیه مشخص تری دارد. در پوکی گذرای سر استخوان ران تغییر رنگ در تصویر گرفته شده یکدست تر بوده و خفیف تر است در حالیکه در سیاه شدگی سر استخوان ران این تغییر رنگ شدیدتر و ناهمگن است

درمان پوکی استخوان گذرای مفصل ران

این بیماری بطور خودبخودی در عرض 12-6 ماه خوب می شود. در این مدت همه توجه پزشک به این سمت است که مانع از شکسته شدن استخوان شود چون تراکم استخوان در مفصل ران بشدت کاهش یافته و خطر شکسته شدن استخوان بالا است. پزشک معالج برای کاهش درد از داروهای ضد درد استفاده میکند. به بیمار توصیه میشود تا برای راه رفتن از واکر یا عصای زیر بغل استفاده کرده و پای طرف دردناک را در حین راه رفتن به زمین فشار ندهد. در طول مدت چند ماهی که بیماری فعال است بیمار باید حرکات نرمشی مفصل ران را بطور روزانه و طبق نظر پزشک و فیزیوتراپ انجام دهد تا هم از خشک شدن مفصل ران پیشگیری کند و هم قدرت عضلات اطراف مفصل را حفظ کند. شنا برای این بیماران ورزش خوبی است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب درمان و پیشگیری از پوکی استخوان را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پوکی استخوان مفصل ران مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

Call Now Buttonتماس