1_1

ریزش موی سر از ناخوشایندترین  مواردی است که فرد در طول زندگی خود با آن روبه رو می شود و افرادی که ریزش مو در آن ها به شکل گسترده است ، از نظر ظاهر، مسن تر به نظر می رسند و این موضوع می تواند به افسردگی و عدم اعتماد به نفس در فرد بیانجامد.

امروزه پیشرفتهای گسترده ای در زمینه کاشت مو طبیعی صورت گرفته و آن به این معناست که این عمل به ظاهر ساده همراه با بی حسی موضعی که به  صورت سرپایی انجام می شود در عمل بسیار ظریف و حساس بوده و رعایت نکات بسیاری در موفقیت آن لازم است تا بتوان به بهترین نتیجه ممکن و بالاترین میزان رشد موهای کاشته شده رسید.

در گذشته  استفاده از روشهای قدیمی ، باعث می شد  بسیاری از متقاضیان کاندید خوبی برای جراحی نباشند در حالیکه در عصر حاضر با روش های جدید کاشت مو اغلب پیوند مو قابل انجام تر شده است.

کاشت مو یا ترمیم مو؟

ممکن است تا کنون از خود پرسیده باشید که برای ریزش موی خود چه روشی را باید به کار ببرید ترمیم مو یا کاشت  مو؟ درادامه با پاره ای توضیحات این موضوع روشن خواهد شد .

هر یک از دو روش کلی فوق در جای خود کاربرد مناسب و مفید خواهد داشت . عمل کاشت درریختگی با درصد کم و بیشتر در مواردی که علل ریزش شامل موارد غیر ارثی مانند بی موئی جزئی دراثر سوختگی ، جای جوش ، شکستگی و جای بخیه کاربرد دارد . در بقیه موارد استفاده از روش کاشت مو ، موهای کاشته شده دوباره خواهند ریخت ویا به پرپشتی لازم و مورد نظر موهای سرتان نخواهند رسید .

متأسفانه در سالهای اخیر در ایران عمل کاشت طبیعی مو را برای کسانی که موهای آنها کم پشت یا تنک شده ، وهنوز ریزش انها ادامه دارند ویا درمورد ریزش های ارثی نیز انجام می شود که باعث شدیدتر شدن ریزش مو و در نتیجه کم پشتی بیشتر موها طی یکسال اینده می گردد و نتیجه کاملا ً برعکس گرفته می  شود . کاشت برای ریختگی با درصد کم وغیر ارثی وترمیم مو برای هر نوع و هر میزان ریختگی توصیه می گردد .

روش های پیوند موی طبیعی

 Follicular Isolation Technique – FIT: روشی که به صورت برداشت تک تک موها از محل برداشت به ناحیه کاشت انجام میگیرد. این روش بر روی ظاهر محدوده دهنده مو تاثیری نخواهد گذاشت.

SAFE یا امن: این روش درواقع همان روش FIT است با این تفاوت که با ابزار کاشت و برداشت دقیقتری انجام میگیرد. لازم به ذکر است که با پدید آمدن روشهای جدید MFTT و DFTT روش SAFE در کشورهای مدرن مورد استفاده قرار نمی گیرد اما به دلیل کیفیت بهتری که نسبت به روش FIT دارد، دربرخی مراکز در کشورهای در حال توسعه استفاده می شود.

Micro Follicular Isolation Techniqu- MFIT: این روش یک روش بسیار ظریف و دقیق است که با ابزارهای مدرن با دقت بالا انجام میگیرد. به عبارتی همان روش FIT مدرن است که در سطح میکرو انجام می شود. با این روش موفقیت در عمل کاشت بیشتر تحت تاثیر دقت برداشت است و خطاهای احتمالی ناشی از کم دقتی جراح به حداقل میرسد. نتیجه پیوند موی طبیعی به این روش اصولا” موفقیت آمیز بوده و رضایت متقاضی را به همراه خواهد داشت چرا که در پی آن یک رویش طبیعی و مطابق با پوست سر ایجاد خواهد شد.

DFTT: این روش آخرین روش ارائه شده در سال 2013 است. در این روش سعی شده که با بالاتر بردن همزمان سرعت و دقت اجرا بهترین نتیجه و بیشترین رضایتمندی ازعمل کاشت حاصل شود.

Follicular Unit  Transplant – FUT: در مواردی که متقاضی از بانک موی مناسبی برخوردار باشد و زمان برایش از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد، نواری از پشت سر بیمار به عنوان منطقه دهنده مو برداشت می شود وبرای کاشت در محل مورد نظر استفاده می شود، بدین صورت که این نوار بخش بندی شده و هر بخش یک فولیکول مورا شامل می شود.

Combined Methods: یا همان روش ترکیبی که درواقع ترکیب روشهای SAFE وDEFT  است.

تمامی روش های فوق کاملا” علمی بوده و مورد تائید FDA آمریکا و وزارت بهداشت و درمان کشور است. پیوند مو کاملا” بدون درد بوده و بیمار بلافاصله بعد از عمل مرخص می شود.

برخی مراکز تبلیغاتی بر اساس کاشت تنها در یک روز با نرخ بالا را ارائه می کنند ولی باید گفت که درواقع با وجود تکنولوژی های جدید، کاشت تعداد زیاد تار مو در یک روز قابل انجام است اما این مساله را هم باید در نظر گرفت که پوست سر یک موجود زنده است و با کاشت مو تغییراتی در پوست سر ایجاد می شود لذا توصیه می شود که ترجیحا” در زمان کاشت فاصله ای در جهت تطبیق فولیکولها با منطقه ای دیگراز پوست سر رعایت شود.

نتایج درمان

محل برداشت مو غیر قابل رؤیت

کسب بیشترین تراکم ممکن

ادامه درمان و ترمیم کم مویی سر شخص با جلسات تکمیلی در صورت نیاز

بدست آمدن نتیجه دلخواه در کوتاهترین زمان ممکن

فراهم نمودن میزان رشد مو تا 70٪ بیشتر از روشهای قدیمی پیوند و ظاهری کاملاً طبیعی و غیر قابل افتراق

توانایی ایجاد طبیعی ترین و منحصر بفرد ترین خط رویش مو برای پزشک

در عمل کاشت مو نیاز به بستری شدن نمی باشد. ویزیت های مجدد بعد از عمل به واسطه سرپایی بودن عمل و سهولت انجام مراقبت ها الزامی نمی باشد. انجام پیوند در روش FIT کاملا سرپایی و با بی حسی موضعی می باشد و البته به دلیل اینکه تعداد واحدهای مو در مقایسه با روش جراحی FUT تا سه برابر بیشتر قابل برداشت می باشد، یک تا دو روز زمان لازم است تا عمل پیوند به صورت کامل انجام گیرد. که البته با فواصل استراحت و زمان های لازم بین مراحل مختلف کاشت، انجام این روش خسته کننده نخواهد بود.

سوالات متداول

–  آیا در محل تحت عمل اثر زخم سوراخ ها باقی می ماند؟

خیر ، با پیشرفت روزافزون تکنولوژی کاشت طبیعی مو و ورود ابزارکهای فوق ظریف امروزی تنها شکافی به اندازه بیرون آمدن افشانه های  مو بر روی پوست ایجاد می شود و به هیچ عنوان اثر دیگری از خود باقی نمی گذارد و موهای کاشته شده کاملا با سایر موهای موجود مشابهت داشته و قابل تشخیص نخواهند بود.

–  آیا اسکار و یا جای سوراخ های برداشت مو در روش MFIT/FIT باقی می ماند؟

خیر، همان طور که اشاره شد دستگاه های برداشت کاملا مکانیزه و دقیق است و قطر سوراخ های ایجاد شده تنها کمی بیشتر از قطر فولیکولها ست و از این رو به خوبی و بدون هیچ اثری ترمیم می شوند. و حتی اگر فردی موهای پوشش دهنده بخش برداشت را بسیار کوتاه کند باز هم اسکاری مشاهده نخواهد شد.

–  آیا بیمار در حین عمل و یا پس از عمل احساس درد خواهد داشت؟

خیر، این عمل با روش بیحسی موضعی انجام می شود و تنها درد بیمار درد تزریق ماده بیحسی در ابتدای عمل می باشد، در حقیقت ممكن است در بیشتر طول عمل شما درخواب باشید. پس از عمل نیز با وجود تجویزمسکن، اکثر بیماران نیازی به استفاده از مسکن ندارند.

–  آیا جهت پیوند موی طبیعی ، می بایست تمام موها كوتاه یا تراشیده شود؟

بله، در حقیقت به دلیل خطر عفونت و سهولت در برداشت در همه روشهای کاشت مو باید موها ماشین شود وتبلیغاتی که در این زمینه در رابطه با عدم نیاز به کوتاه کردن مو انجام می شود کاملا غیر علمی و بعضا برای مراجعین گرامی خطرناک می باشد.

–  آیا موها یا ریش و سبیل كاشته شده، قابل اصلاح كردن و تراشیدن می باشد؟

بله، موی كاشته شده كاملا طبیعی است ورشد می کند وقابل اصلاح آرایش و تراشیدن می باشد. این مو دقیقا هماننند قبل به رشد و نمو خود ادامه می دهد و چون از ژن خود شما و در واقع متعلق به خود شماست هیچ گونه تحریکی و یا تداخلی با سیستم ایمنی شما نخواهد داشت.

– آیا کاشت مو با لیزر هم امکان پذیر است؟

این جمله برای بازاریابی است. لیزر در این عمل فقط نقش برش، شکافتن و یا ایجاد سوراخ را بر عهده دارد. لیزر توسط حرارتی که ایجاد می‌کند به بافتهای محل برش آسیب می‌رساند و در محل دهنده و گیرنده خسارات زیادی بر جای می‌گذارد. از جمله مشکلات ایجاد شده توسط لیزر می‌توان به خونرسانی دیرتر و کمتر به گرافت‌های کاشت شده اشاره نمود به این دلیل که در اثر حرارت لیزر مویرگ‌های اطراف شکاف ایجاد شده شدیدا آسیب دیده و خونرسانی به محل کمتر است. همچنین به دلیل حرارت بالا فولیکولهای اطراف محل برش نیز آسیب دیده و یا از بین می‌روند. به همین دلیل پزشکان در جراحی پیوند موی طبیعی تمایلی به استفاده از لیزر ندارند

مراقبت های بعد از کاشت مو

  • در پایان عمل بیماران به دلیل خستگی و گیجی  ناشی از چند ساعته بودن عمل و مصرف  قرص های دیازپام ، دقت لازم و کافی را برای رانندگی ندارند و ترجیحا” توصیه می شود که روز عمل با خود اتومبیل به همراه نیاورند.
  • در پیوند موی طبیعی به روش FUT ، بعد از اتمام جراحی، بیماران در ناحیه پشت سر دردی را حس می کنند که ناشی از برشیست که در جهت برداشت مو ایجاد شده است. اشخاص برای رفع این درد می توانند از مسکن های معمولی و یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کنند.
  • بعد از اتمام جراحی ، سر بیمار پانسمان می شود که از موهای کاشته شده محافظت کند. بیمار باید در تمامی حالات بخصوص شبها موقع خواب از این پانسمان به خوبی مراقبت کند، چراکه اگر پانسمان روی پوست سر کشیده شود باعث بیرون آمدن موها از ناحیه کاشت خواهد شد.
  • لازم است که برای جلوگیری از تورم پیشانی و کاهش فشار وریدی و لنفاتیک در سر و گردن، بیماران چند شب اول بعد از جراحی به صورت نیمه نشسته (45 درجه) بخوابند و البته خوابیدن به پهلوها مشکلی ندارد اما خوابیدن به روی شکم باعث ایجاد ورم در ناحیه پیشانی خواهد شد.
  • یک روز بعد از عمل در کلینیک پانسمان برداشته می شود و موها با شامپو شسته شده و دوباره پانسمان می شود. بعد از آن با آموزشهایی که به شخص داده می شود می تواند در منزل موها را شامپو کرده و پانسمان کند .لازم به ذکر است که این پانسمان باید هر روز تعویض شود و بعد از هر تعویض باید موها با شامپو شسته شود که این امر نه تنها باعث عفونت نمی شود بلکه خود از بروز عفونت و چربی و شوره  سرجلوگیری می کند.بیماران می توانند از شا مپوبچه یا شامپوی معمولی برای شستشوی سر استفاده کنند و نیاز به شامپوی خاصی نیست و باید کل سر با ملایمت و بدون فشارشسته شود.سشوار داغ برای موها مضر است و به هیچ وجه نباید استفاده شود.
  • دوره نقاهت بعد از پیوند موی طبیعی ظاهری است، به عبارتی نیازی نیست که افراد استراحت مطلق داشته باشند ،چراکه شخص  معمولا” چند روزی  فقط در ناحیه پیشانی دچار ورم میشود که گاهی این تورم با کبودی مختصری همراه است و البته قابل ذکر است که بعد از عمل این ورم کاملا” طبیعی است.به همین جهت توصیه می شود که ترجیحا” افراد متقاضی کاشت مو یک هفته از محل کارخود مرخصی بگیرند و کسانی که شرایط مرخصی ندارند میتوانند با مصرف کورتون به شکل قرص و یا آمپول دگزامتازون تا حدودی جلوی این تورم را بگیرند و همچنین می توانند دو سه روز اول از گذاشتن کیسه یخ بر روی پیشانی خود (البته نه به صورت طولانی مدت) استفاده کنند.
  • بعد از عمل استراحت مطلق ضرورتی ندارد و فقط لازم است بیمار یکی دو روز در منزل استراحت کند و بعد از یک هفته دویدن نیز اشکالی ندارد. فعالیتهای بدنی شدید و ورزشهای سنگین مثل فوتبال، والیبال، بدن سازی تا یک ماه بعد از کاشت ممنوع است. در صورت رعایت نکردن این موارد، به زخم پشت سر فشار وارد شده و جای عمل پهن می شود.
  • از آنجاییکه نیکوتین باعث نرسیدن خون و اکسیژن به ریشه های مو می شود توصیه می شود که افراد سیگاری تا دو هفته بعد از عمل از استعمال سیگار و قلیان خودداری کنند.
  • برای کوتاه کردن و رنگ کردن موها حداقل دو هفته از عمل گذشته باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

Call Now Buttonتماس