straighten-your-hair-naturally

رایج ترین علت ریزش مو آلوپسی مردانه است . آلوپسی مردانه ریزش مویی است که مربوط می‌شود به افزایش سن و در هر فردی نسبت به دیگری بنابر عوامل ژنتیکی اش متفاوت است. آلوپسی مردانه با خالی شدن اطراف شقیقه ها یا ایجاد فاصله ها شروع می‌شود، و عقب رفتن مرز پیشانی را با خود به همراه دارد. در موارد دیگر، کم کم وسط سر خالی و طاسی ظاهر می‌شود.

ریزش مو تدریجی است و کم کم شدید می‌شود. موهای قسمت های اطراف و پشت گردن باقی می‌مانند. پوست سر طبیعی است. به علاوه، موها تمایل به ضعیف شدن دارند. زنان هم از این طاسی در امان نیستند، 10 تا 20% زنان نیز از آلوپسی مردانه رنج می‌برند.

زنان بیشتر و بیشتر به این مشکل دچار می‌شوند، بدون اینکه دقیقاً علت آن را بدانیم. این افزایش ممکن است به علت مصرف داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی باشد. استرس نیر می‌تواند نقش مهمی در این افزایش بازی کند، شیوۀ زندگی زنان پراسترس تر از گذشته شده است. ریزش موی زنان با شکل ریزش موی مردان متفاوت است و بیشتر وسط سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تشخیص باید توسط یک متخصص پوست سر صورت گیرد . برای تشخیص اینکه ریزش مو طبیعی است یا به علت وجود یک مشکل بروز پیدا کرده، پزشک می‌تواند دو تست ساده انجام دهد: تست کشش و تریکوگرام. در اولین تست یعنی تست کشش، پزشک به دسته ای از موها در سه ناحیۀ مختلف کشش خفیفی وارد می‌کند. اگر سه تار مو یا تعداد بیشتری کنده شوند، طبیعی است.

در تست تریکوگرام قسمتی از موها بازهم از سه قسمت مختلف برداشته می‌شود تا زیر میکروسکوب بررسی شوند و تعداد موهای مراحل آناژن و تلوژن مشخص گردد. اگر تعداد موهای آناژن و تلوژن کمتر از سه باشد، نشانۀ وجود یک مشکل و آسیب است.

تبلیغات زیاد، متنوع و متفاوتی وجود دارند که محصولاتی را برای مقابله با ریزش مو معرفی می‌کنند، اما باید بدانید که این محصولات معجزه آسا! هیچ فایده ای ندارند و استفاده از آنها فقط هدر دادن وقت و پول است. درمان توسط اسید آمینه های گوگردی (سیستین) یا ویتامین ها (ویتامین B5 و بیوتین) می‌توانند در جلوگیری از ریزش موی فصلی مؤثر باشند. برای درمان آلوپسی مردانه، فقط  دو دارو بعضی خواص را دارند، یعنی: مینوکسیدیل و فیناسترید.

در اصل، مینوکسیدیل برای درمان پرفشاری خون استفاده می‌شد، اما این دارو از خود تأثیراتی در رشد موها نیز نشان داده است. مینوکسیدیل در 70% موارد جلوی ریزش موها را گرفته و رشد آرام یا متعادل 40 درصدی در رویش موها را با خود به همراه داشته است. این درمان نیز به اندازۀ خود محدود کننده است چرا که باید دارو شب و صبح روی پوست سر مالیده شود. از سوی دیگر، به محض توقف مالیدن دارو، اثر آن هم متوقف شود.

فیناسترید دارویی است که مخصوص مردان است تا جلوی پیشرفت آلوپسی مردانه را بگیرد: این دارو خوراکی است و تأثیر آن توسط مطالعات کلینیکی محاسبه شده است؛ در 80% موارد جلوی ریزش موها را گرفته و در 60% موارد باعث رشد آرام و متعادل مو شده است. اما تأثیر آن در ریزش موهای پیشرفته چندان قابل توجه نبود.

کاشت مو به روش fit

در صورت وجود آلوپسی، جراحی بهترین درمان است . رایج ترین روش مورد استفاده پیوند است. در این روش بخشی از موهای قسمت هایی که به هیچ وجه نریخته از پوست سر برداشته می‌شود. و به بخش های کوچکی که هر کدام شامل سه تار مو است، تقسیم می‌شود، سپس دوباره در نواحی بدون مو کاشته می‌شوند. این روش امکان دست یابی به ظاهری کاملاً طبیعی را فراهم می‌کند. این جراحی که با اعمال بی حسی موضعی انجام می‌شود، درد بسیار کمی دارد.

با این حال، جراحی محدودیت های خودش را دارد. ضمناً، کسی که طاس شده دیگر نمی‌تواند موهای فراوانی داشته باشد، زیرا ناحیۀ دهندۀ مو به خاطر دادن مو به سطح طاس، بسیار فقیر شده است. هزینۀ این جراحی نیز بسیار زیاد است و ممکن است شما را منصرف کند!

کاشت مو به روش fit یکی از بهترین روشهای کاشت موی طبیعی می باشد و تفاوتش با FUT فقط در نحوه برداشت فولیکول از نواحی دهنده می باشد و مابقی مراحل کاشت همانند روش FUT است.

در این روش با بی حسی موضعی و شرایط کاملا استریل فولیکول های مو به طور مجزا با ابزار خاصی که کمتر از یک میلی متر قطر دارد برداشت شده و در نواحی بدون مو کاشته می شود .

با توجه به توضیحات فوق ممکن است این سوال در ذهن شما بوجود آید که کدام روش بهتر است FIT یا FUT؟

لازم به ذکر است که که هر دو روش جزو بهترین روشهای پیوند موی طبیعی محسوب می شوند و هر کدام معایب و محاسن خاص خودشان را دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می نمایم .

مزایا

در روش FITچون برداشت ها به صورت پراکنده است لذا نیازی به بخیه زدن پوست نیست و زخمهای ناشی از برداشت فولیکول مو در طول یک هفته ترمیم می شود و اسکار بخیه موجود در روش FUT وجود نخواهد داشت.

در روشFIT چون برداشتها به صورت پراکنده و از نقاط مختلف سر انجام می شود لذا طی جلسات متعدد می توان تعداد بیشتری گرافت برداشت.

در روشFIT علاوه بر فولیکول های سر می توان از نواحی مختلف بدن ( سینه ، پشت ، دست و پا ) نیز فولیکول برداشت و در نواحی کم مو کاشت که اصطلاحا به آن ( Body Hair Transplantation ) BHT می گویند .

معایب

در روشFIT با توجه به در آوردن فولیکول موها بدون روش جراحی و اینکه به هنگام خارج کردن گرافت ها ریشه موها قابل روئیت نیست احتمال آسیب دیدگی پیاز موها وجود دارد و حدود 40% از گرافت های کاشته شده رشد نخواهند کرد در حالی که در روش FUT نزدیک به 100% گرافتها رشد خواهند کرد .

در روش FIT کل موهای سر می بایست کوتاه بشود در حالی که در روش FUT فقط موهای ناحیه کاشت کوتاه می گردد .

طولانی بودن مدت زمان عمل FIT نسبت به FUT که درFUT این مدت 7- 5 ساعت و در حالی که در روش FIT این مدت بین 10-7 ساعت بطول می انجامد .

برای ایجاد خط موی طبیعی Natural Hair Line   بهتر است از روش FUT استفاده شود و روش FIT برای اشخاص با شرایط زیر انجام می شود :

افرادی که قبلا یک یا چند بار با روش FUT کاشت مو انجام داده اند و اکنون برای پر پشت تر نمودن نواحی کاشته شده مراجعه نموده اند .

اشخاصی که بانک موی آنها ( نواحی دهنده ) ضعیف بوده و یا امکان کاشت مو به روشFUT بیش از یک بار وجود ندارد در مراحل بعدی علاوه بر سر از فولیکول های موی نواحی سینه ، پشت ، دست و پا نیزاستفاده می کنیم .(BHT)

اشخاصی که به هر دلیلی تمایل به انجام روش FUT ندارند.

اشخاصی که مایلند با استفاده از روش ترکیبی (FUT+FIT) نتیجه بهتری ازکاشت موی خود بگیرند که این موضوع را در روش ترکیبی توضیح داده ایم .

مراقبت های بعد از پیوند مو

پس انجام عمل میبایست تا چند روز از مصرف داروهایی كه سبب اختلال در روند انعقاد خون میشوند اجتناب نمود. این داروها شامل: آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، دیكلوفناك، مفنامیك آسید، سلكسیب، سلكوكسیب، پیروكسیكام،ویتامینE و مولتی ویتامینها میباشند.

برای اكثر بیماران، پس از كاشت مو آنتی بیوتیك جهت كاهش احتمال عفونتها تجویز میشود. پس از عمل، سر پانسمان شده و بیمار پس از 48 تا 72 ساعت دوش می گیرد و دیگر احتیاج به پانسمانهای بعدی نخواهد بود.

بیمار میبایست به مدت 5 روز از فعالیتهای ورزشی و كارهای سنگین اجتناب نماید و به مدت 10 روز از شنا كردن خودداری كند.

كشیدن بخیه ها 10 روز پس از عمل انجام خواهد شد.

پس از عمل پیوند مو، نیازی به داروهای مكمل و تقویت كننده مو نیست ولی میتوان از ویتامین C جهت تسریع ترمیم، استفاده نمود.

2 تا 4 هفته پس از کاشت مو به روش fit ، موهای كاشته شده ریزش پیدا كرده و پس از دو تا سه ماه مجددا” شروع به رشد خواهند كرد كه این رشد مجدد معمولا با ایجاد خارش و جوشهای گذرا همراه است.

بهترین نتیجه معمولا پس از 6 تا 8 ماه و گاهی یكسال بعد مشهود خواهد بود.

بعضی از بیماران جهت ایجاد تراكم بیشتر نیازمند دو جلسه كاشت خواهند بود كه بهترین فاصله زمانی بین پیوندها 6ماه تا یكسال است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس