257.jpg3 به طورخلاصه كاشت مو يعنی انتقال مو از پشت سر به جلوى سر و جاهاى خالى سر و صورت.موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی كه علت اصلی ريزش موی سر هستند مقاوم هستند و به هر جايی هم منتقل شوند اين مقاومت را همراه خود می برند پس ما اين موها را به مناطقی كه كم مو است منتقل كرده و با شكلی كه مناسب تر است ترتيب و نظم می دهيم و اين موها دائمی هستند، ريزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرايش می باشند.

تاریخچه

کاشت مواولین بار درسال 1939توسط پزشک ژاپنی آقای دکتر Dr.Okuda مطرح وسپس درسال 1959توسط پزشک آلمانی  Dr.Orentreich عملی گردید. درسالهایی که گذشت تجارب وروش های متعددی موردآزمایش قرارگرفت ودرنهایت امروزه با بهرگیری ازتکنولوژی جدید از دسته های کوچکترمو موسوم به میکروگرافت استفاده می شودکه سبب نتایج رضایت بخش وظاهری طبیعی شده است وامری که تاچندی پیش حتی تصورش هم دشواربود امروزه تبدیل به یکی ازاعمال جراحی سرپایی وبسیار سبک شده است که برپایه برداشت سالم ریشه های موی شخص وکاشت آنها درنقاط مورد نظراستوارمی باشد.

چگونگی کاشت مو

کاشت مو طبیعی در اتاق عمل مجهز کلینیک و با بيحسي موضعي انجام ميگيرد. بيمار در طول عمل بيدار بوده و در اثر تزريق داروي آرامبخش احساس آرامش لذت بخشي دارد.غالبا قبل از عمل نيازي به كوتاه كردن همه موهاي سر نمي باشد و فقط موهاي منطقه كاشت كوتاه خواهد شد. در ابتداي این عمل پزشک يك نوار باريك به طول cm 30 و به عرض 1.2 cm از پوست مودار پشت و طرفين سر (منطقه دهنده) بيمار را با جراحي برمي دارد. در پايان اين مرحله، ناحيه دهنده توسط بخيه ترميم مي شود. بخيه ها معمولا قابل جذب بوده و در صورت نياز بعد از دو هفته كشيده مي شود.پس از آن گروه پزشکی با استفاده از ميكروسكوپ هاي اختصاصي، نوار پوستي برداشته شده را به قطعات بسيار كوچك تقسيم مي كنند. هر قطعه كوچك را گرافت (graft) مي نامند. هر يك ازگرافت ها حاوي يك الي 4 تار مو و يا حاوي 3-6 تار مو خواهد بود.سپس با در نظر گرفتن سن بيمار و با توجه به عكس هاي قديمي او ، خط مو ي جديدي با توافق بيمار طراحي ميشود. هميشه ظريف ترين گرافت ها در محل خط مو كاشته مي شود. گرافت های تهيه شده با دقت در مناطق طاس و كم پشت (ناحيه گيرنده ) پوست سر و به موازات موهاي سر بيمار كاشته ميشود. محل كاشته شدن هر يك از گرافت ها در پوست سر بسيار كوچك و كم عمق بوده و به اندازه سوراخ سطحي ناشي از فرورفتن يك سوزن در پوست ميباشد.گرافت ها يك به يك در اين سوراخ ها كاشته مي شود. اين عمل نياز به تجربه و دانش زيادي دارد.در پايان عمل دكتر وضعيت قرار گرفتن گرافت ها را چك كرده و دستور پانسمان سر بيمار را خواهد داد. معمولا پانسمان  بعد از دو روز باز خواهد شد.

روش های کاشت مو

FUT

روش اصلی برداشت مو می باشد در این روش با عمل جراحی باریکه کوچکی از پوست و مو از پشت سر برداشته می شود محل برداشت بخیه می شود و پس از بهبود در محل جراحی خط بخیه باریکی برجا می ماند که اگر توسط یک جراح ماهر انجام شده باشد این خط بسیار نامحسوس خواهد بود. سپس قطعه پوست و موی برداشت شده زیر میکروسکوپ ریز شده و به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شود که گرافتها قطعاتی شامل یک تا چهار تار مو هستند.این گرافتها در جلوی سر کاشته می شوند.

FIT

روش جدیدتر برداشت مو می باشد در این روش برش و بخیه نداریم موها با پانچ های ظریفی تک به تک و گرافت گرافت برداشته و کاشته می شوند .در این روش چون اسکار طولی خط بخیه را نداریم برای جراح و بیمار دلپذیرتر و قابل قبولتر است اما روش fit هم بدون اسکار نیست و اسکار به صورت نقطه هایی سفید در محل برداشت بر جای میگذارد که اگر موها تراشیده شود دیده می شود.

روش ترکیبی

روش ترکیبی کاملترین تکنیک برداشت و کاشت مو می باشد . در این روش از هر دو تکنیک fut وfit  استفاده می شود و مقدار بیشتری مو برداشته و کاشته می شود.این  عمل معمولا در یک روز یا دو روز پشت سر هم انجام میشود .روش ترکیبی در افرادی استفاده می شود که طاسی زیاد و بانک موی قابل قبول داشته باشند یعنی هم نیاز به موی زیاد داشته باشند و هم بانک موی آنها موی زیاد بدهد .

محدودیت های کاشت

1- تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو واضح است که هرچقدر منطقه دهنده مو درفرد کوچک تر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمتر شده و بالطبع نتيجه کاشت مو هم ضعيف ترخواهد بود.

2- کيفيت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو هرچقدر مو نازک تر و رنگ آن روش نتر باشد ميزان پوشانندگی آن (نسبت به موهای ضخيم و مشکی) کمتر بوده و تراکم کمتری ايجاد می کنند. درضمن موهای مجعد پوشش بيشتری نسبت به موهای صاف به وجود می آورند.

3- وسعت منطقه طاس مشخص است که با افزايش وسعت منطقه طاس(و چون به هرحال تعداد موهای برداشت شده محدود است) ميزان تراکم موهای کاشته شده (يعنی تعداد موها در هر سانتيمترمربع) نيز کاهش می يابد.

مراقبت های قبل از کاشت

– روز قبل و بعد از پیوند موی طبیعی ازمصرف داروهای مسکن و ضد درد مثل قرص آسپیرین، بروفن، ایندومتاسین (استامینوفن اشکالي ندارد)، قرص ویتامینE، داروهای ضد انعقاد خون مثل وارفارینوهپارین خودداری کنید. – یک هفته قبل از کاشت مو طبیعی از مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلي جداً خودداری نمایید. – از یک هفته قبل از عمل از مصرف سیر، داروهای گیاهی ، گریپ فروت و زنجبیل خودداری نمائید. – چنانچه هرگونه بیماری خاص یا مهمی از قبیل دیابت، فشار خون و صرع و … دارید حتماً در جلسه مشاوره پزشک خود را در جریان قرار دهید. – چنانچه داروی خاصی را به طور مرتب مصرف می کنید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. – تمامی سوالات و مشکلات احتمالی خود را که فکر میکنید با کاشت موی فعلی شما ارتباط دارند با پزشک مطرح کنید تا از بروز هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری کنید. – بهتر است وعده شام شب قبل از پیوندمو مختصر ولی مقوي باشد. – قبل از مراجعه سر خود را با شامپو به طورکامل چندبار بشویید. – ازنوشیدن مایعات زیاد وچای قبل از کاشت مو خودداری کنید.

مراقبت های بعد از کاشت

– کمپرس یخ روی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر، ساعتی یکبار، هر نوبت 20 دقیقه، بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و توصیه می‌شود. – برای دو هفته محل برداشت مو در پشت ‌سر را به‌ طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید است. گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریع‌تر زخم‌ها کرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد. – در دو هفته اول پس از کاشت مو بهتر است که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری کند زیرا با این کار به پوست پشت ‌سر کشش بیشتری وارد شده و بنابراین امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سر افزایش می‌یابد. – بهتر است که پس ازپیوند مو ما بقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سرقرار داده شود كه فرد به حالت نیمه نشسته بخوابد. برای یك هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خو‌ن ‌ریزی در محل کاشت مو شوند اکیدا خودداری شود، مثل کارهای سنگین كه نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حركات سریع و سرفه‌های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بندکفش یا برداشتن اجسام از روی زمین. – روز بعد از پیوند باید جهت برداشت پانسمان سرمراجعه شود. پس از شست‌ وشوی اولیه در کلینیک لازم است كه محل پیوند مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشارکم شسته شود. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه‌های خون، بتادین، دَلَمه و سایر آثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس از کاشت مو را نیز تخفیف می‌دهد. – اگر بیمار سرش را خوب بشوید 3 تا 4 روز بعد از عمل منطقه پیوند مو کاملا تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شست ‌وشوی کافی منطقه کاشت‌ مو پراز پوسته، شوره و چربی است و بنابراین احتمال دارد که بعدا دچارجوش‌های چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیارسخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می‌رود. – معمولا 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا قرمزی و التهاب سربرطرف شود. برای پوشانیدن محل کاشت می‌توان از کلاه معمولی استفاده کرد. کلاه باید لبه ‌دار، ازجنس پارچه‌ ای قابل شست‌وشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده به طوری که با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را باید هرروز شست.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

Call Now Buttonتماس