علل و دلایل

استخوان کشکک زانو در زمان تولد  انسان غضروفی است و در سنین بچگی به تدریج استخوانی میشود. گاهی اوقات این غضروف از دو نقطه شروع به استخوانی شدن کرده و هیچگاه این دو کانون استخوان به هم جوش نخورده و یکی نمی شوند. نتیجه آن یک کشکک دو تکه زانو Bipartite patella یا کشکک فرعی زانو است.

علائم  و نشانه ها

معمولا  در عارضه ی کشکک دو تکه زانو یک تکه از کشکک زانو بزرگتر و تکه دیگر آن کوچکتر است. تکه کوچکتر کشکک  زانومعمولا در قسمت بالایی و خارجی استخوان کشکک زانو قرار داشته و گاهی به آن کشکک فرعی Accessory  زانوpatella هم میگویند. بین این کشکک فرعی و کشکک اصلی معمولا غضروف و یا بافت فیبری قرار گرفته است.

درمان

کشکک دوتکه زانو بیماری نیست و وجود آن معمولا در رادیوگرافی هایی که به علل دیگر از مفصل زانو تهیه شده است و بصورت تصادفی دیده میشود. مشکل این وضعیت آنست که ممکن است آن را به اشتباه شکستگی کشکک زانو تشخیص دهند. در بچه هایی که بدنبال ضربه دچار درد زانو شده اند و از زانوی آنها رادیوگرافی ساده به عمل آمده است ممکن است دیدن کشکک دوتکه زانو به اشتباه شکستگی کشکک زانو تشخیص داده شود.
البته در موارد معدودی ممکن است بر اثر ضربه این دو تکه از کشکک  زانوکمی از هم فاصله بگیرند. درمان کشکک دو تکه زانو معمولا بیحرکتی زانو به مدت 6-4 هفته با یک گچ بلند اندام تحتانی است. در مواردی که درد ناشی از این جدایی بعد از این درمان باقی بماند ممکن است نیاز شود تا کشکک فرعی زانو با عمل جراحی خارج گردد.پزشک متخصص جراحی زانو بسته به شرایط بیمارو شدت جدایی کشکک زانو نوع جراحی ان را تعیین می کند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب جابجایی کشکک زانو را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کشکک دو تکه زانو مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس